Wszystkie kolory nieba

Tom 2 cyklu Iga i Wiktor

Wszyscy mają wobec Igi jakieś oczekiwania: przyszła teściowa, roszczeniowy ojciec, koleżanki z pracy, a nawet ukochany Wiktor. Coraz trudniej jest jej w pełni cieszyć się szczęściem, obawia się też nowej roli w świecie, do którego nie do końca pasuje. Czuje, że to ona powinna dyktować warunki swojemu życiu…

Iga i Wiktor muszą się nauczyć siebie, posłuchać głosu serca i wybrać to prawdziwe uczucie. Poznają wiele odcieni miłości, zanim znajdą ten jedyny, własny.

Życie ich przyjaciół też pełne jest zawirowań. Janek spotyka wreszcie taką miłość, która wywraca mu świat do góry nogami. Amelia zaś wbrew wszystkiemu przekonuje się, że i ona ma prawo do szczęścia. A wszystko to za sprawą pewnej wyjątkowej kobiety o imieniu Ludwika…

Informacje dodatkowe o Wszystkie kolory nieba:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2016-08-17
ISBN: 978-83-240-4312-5
Tłumaczenie: brak

Kup książkę Wszystkie kolory nieba

Wszystkie kolory nieba - opinie o książce

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki, a za mną tak naprawdę spora większość książek Pani Krystyny, bardzo cenię sobie Jej książki, ponieważ są niezwykle życiowe, poruszające przyziemne sprawy, a każda z tych, które przeczytałam niosła ze sobą głębsze przesłanie, taka jest również powieść "Wszystkie kolory nieba", jest to drugi tom serii #igaiwiktor, dlatego też książki należy czytać w odpowiedniej kolejności. Stylistyka i język jakim posługuje się Pani Krysia jest niezwykle lekki i przyjemny, co sprawia, że książkę czyta się błyskawicznie i z dużym zainteresowaniem oraz zaangażowaniem. Cieszę się, że "Wszystkie kolory nieba" miałam pod ręką, bo nie wyobrażam sobie czekania na dalsze losy bohaterów, którzy całkowicie skradli moje serce. Zaczynając czytać tą książkę miałam wrażenie jakbym wróciła w odwiedziny do starych znajomych, by sprawdzić co u nich słychać.
Bohaterowie wykreowani przez autorkę są niezwykle autentyczni - nie są krystaliczni, popełniają błędy, postępują pod wpływem emocji, chwili i myślę, dlatego myślę, że śmiało moglibyśmy się z nimi utożsamić w wielu kwestiach, podzielając podobne troski i znoje. Poraz kolejny historia przedstawiona jest z perspektywy kilkorga bohaterów, co pozwoliło mi lepiej ich poznać, dowiedzieć się co czują, myślą oraz lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Myślę, że w tym przypadku był to świetny zabieg, ponieważ tym sposobem każda z postaci odegrała tutaj istotną rolę, dostarczając tym samym wielu emocji. Mam wrażenie, że autorka tym razem skupiła się bardziej na losach postaci drugoplanowych i mi to naprawdę odpowiadało, najbardziej intrygował mnie wątek Janka, Ludwiki i Amelii. Autorka w swojej powieści porusza wiele ważnych i ponadczasowych tematów, problemów z jakimi boryka się społeczeństwo: alkoholizm, manipulacja, bieda, trudność z zaufaniem, które wywołują w czytelniku mieszane odczucia, ale również potęgują chęć dalszego czytania. "Wszystkie kolory nieba" to poruszająca, emocjonująca, pełna mądrości i życiowych prawda opowieść o ludziach, którzy szukają stabilności, bezpieczeństwa, szczęście i miłości. Skłania do głębszych przemyśleń nad własnym życiem i daje nadzieję na lepsze jutro! Cała seria ogromnie mi się podobała i nie ukrywam, że chętnie poznałabym dalsze losy bohaterów. Świetnie spędziłam czas z tą książką i czekam na kolejne powieści autorki! Polecam! Moja ocena 9/10.

Avatar użytkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2016-09-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
"Łatwiej jednak złowić księcia na parę ujmujących uśmiechów, niż potem poradzić sobie w pałacu". Czyjeś oczekiwania odnośnie naszego życia potrafią czasami narobić niezłego bałaganu, na zawsze zmieniając kierunek naszych losów. Trzeba mieć niezwykle mocny charakter, by nie ustąpić i iść tylko przez siebie, obraną ścieżką. W drugim tomie opowieści o bohaterach znanych czytelnikom z książki "Większy kawałek nieba", Krystyna Mirek nakreśla tenże problem, ale także wiele innych, z jakimi muszą borykać się na co dzień współcześni ludzie. To czyni ją tak bardzo życiową książką. Krystyna Mirek to popularna, polska pisarka powieści obyczajowych. Mama czwórki dzieci, trzech córek i jednego syna, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autorka przez wiele lat pracowała w szkole, jednak obecnie pisanie stało się jej jedynym zawodem. Iga i Wiktor starają się odnaleźć na wspólnie wybranej drodze życia. Iga czuje się nieco osaczona przez przyszłą teściową i narzeczonego, którzy najchętniej schowaliby ją w złotej klatce. Bohaterka nie godzi się na to, by pełnić funkcję ozdoby dla swojego przyszłego męża - chce bowiem podążać własnymi drogami. W życiu przyjaciół Igi i Wiktora również zachodzą duże zmiany - Janek poznaje smak prawdziwej miłości, a Amelia boi się dotknąć szczęścia. Zgłębiając problem, z jakim boryka się Iga, wiele czytelniczek stwierdzi, że to praktycznie żaden problem - która z nas bowiem nie chciałaby mieć bogatego narzeczonego, który pragnąłby spełniać każdą naszą zachciankę? To niemal idealna sytuacja, prawda? Otóż Krystyna Mirek podważa takie stwierdzenie, pokazując tym samym, że całkowite uzależnienie od drugiej osoby - zarówno emocjonalne jak i finansowe - jest na dłuższą metę destrukcyjne. Główna bohaterka książki zdaje sobie już z tego sprawę na samym początku, nie poddając się jednocześnie sugestii otoczenia i krnąbrnie dąży własną drogą. Postawa Igi, jej przemyślenia dotyczące zderzenia dwóch, tak różnych światów dowodzą tego, że autorka posiada nieprzeciętny dar obserwacji i przenoszenia tego wszystkiego na kartki papieru. Myślę, że wiele z nas, czytelniczek, podczas lektury tej książki, zastanowi się nad sytuacją w jakiej znalazła się główna bohaterka i pomyśli nad tym, jaka decyzja winna być właściwa. Ta historia niezaprzeczalnie bowiem pokazuje, że swoją wartość powinno budować się wyłącznie na sobie, a nie na innych - nawet jeśli ta osoba chce dla nas jak najlepiej. Krystyna Mirek w swojej najnowszej książce rozbudowała także fabularnie wątki, które w poprzedniej części, spełniały tylko rolę poboczną. Niestety nie zachwyciła mnie historia tworzącej się relacji Amelii i Janka, do których dołączyła także Ludwika. Ten swoisty trójkąt oraz to, w jaką emocjonalną pułapkę wpadł wieczny kawaler Janek, wydały mi się zbyt sztuczne i mało realistyczne. Mężczyzna w jego wieku, po jakimś czasie powinien zdawać sobie chociaż w minimalnym stopniu sprawę z własnych uczuć, tymczasem bohater ten do samego końca miotał się we własnym, emocjonalnym bałaganie. Po raz kolejny, autorka miesza ze sobą ukazywanie wydarzeń z perspektywy różnych bohaterów, co niewątpliwie jest trafionym zabiegiem, gdyż przedstawia odmienne punkty widzenia. Dzięki temu czytelnik ma możliwość spojrzeć na daną sytuację z różnych stron i wyciągnąć konstruktywne wnioski. Ujął mnie także wątek pracy Igi w antykwariacie i cała kreacja psychologiczna właściciela sklepu. Ten element fabularny niewątpliwie dodał kolorytu całej tej historii. "Wszystkie kolory nieba" to udana kontynuacja, ukazująca przeróżne barwy naszego życia - od ciemnej szarości po bujną zieleń i rzucające się w oczy, jaskrawe kolory. Polecam oczywiście rozpocząć przygodę z Igą, Wiktorem i ich miłością od pierwszej części, by nie stracić niczego z fabuły.
Avatar użytkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-07-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Autorka przekazała w ręce czytelnika bardzo mądrą życiowo powieść. Znajdziemy w niej wiele rad, mnóstwo prawd dotyczących miłości, która jest przecież ogromnie trudnym uczuciem a także podnoszącą na duchu złotą myśl, że kobiety są dobrem narodowym! Krystyna Mirek jak zawsze potrafi przy okazji historii bohaterów przemycić ważne przesłania - że w działaniach często jest nam potrzebna porządna motywacja i wsparcie bliskich, choćby wszystko wokół było przeciwko nam, choćby nie było pieniędzy i wizją posiłków na najbliższy czas był dżem stojący w piwnicy. Książka mówi też o tym, że nawet dzieci wychowane w biedzie, w dziwnych relacjach rodzinnych, przez jednego rodzica i mające "pod górkę" mają szansę na osiągnięcie w życiu czegoś magicznego. Ich marzenia o zobaczeniu większego kawałka nieba też mogą się ziścić... Dotyczy to również tych, którym okrutny los odebrał szczęście oraz miłość i muszą teraz tak ułożyć codzienność, by poradzić sobie z nowymi wyzwaniami. Ta historia traktuje też o relacjach na linii rodzic-dziecko, które nie zawsze są łatwe, ale nikt nie obiecywał, że tak będzie... Droga do szczęścia, nawet jeśli się kogoś kocha, nie jest usłana różami. Ciepła, pozytywna i niebywale kojąca - taka jest powieść Krystyny Mirek. Pokazuje, jak wiele emocji gości w naszym życiu i że każdy powinien trwać w nadziei na lepsze jutro. całość recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/07/krystyna-mirek-wszystkie-kolory-nieba.html

Kontynuacja "Większego kawałka nieba". Poznajemy dalsze dzieje Igi i Wiktora. Knowania tych, którzy widzą interes w ich związku lub w zerwaniu go. Oboje próbują wyzwolić się spod toksycznej "opieki" bliskich. Czy zdołają? Jak współpracownicy i partnerzy biznesowi zareagują na ten "mezalians" i towarzyszące mu zamieszanie? Czy uczucie Igi i Wiktora przetrwa próby, które zgotują im najbliżsi, tzw. życzliwi oraz los?Jak ułożą się relacje Jana i dwóch kobiet bliskich jego sercu? Czy Maria i Andrzej dadzą mu szansę? A może w ich oczach pozostanie bawidamkiem, wykorzystującym swój urok osobisty w osiąganiu celów biznesowych? A może zobaczą, tak jak Ludwika, że Jan potrafi się "ładnie przyjaźnić"? Czy Oliwier będzie mniej samotny niż wcześniej?

Zaczęłam czytać i stwierdziłam, że gdzieś już spotkałam Igę, Wiktora, Oliwiera. Zaczęłam szukać i okazało się, że historia tych bohaterów rozpoczęła się w przeczytanej wcześniej książce "Większy kawałek nieba". Autorka nie poprzestała na losach głównych bohaterów, rozszerzyła wątek Janka, Amelii, Ludwiki. Czy będzie ciąg dalszy?

Cytat, który zapadł mi po tej lekturze to: "Ale czasem życie człowieka  zaskoczy. Nie da się zaplanować każdego kroku."

Pełna optymizmu i dobrych emocji polecam

Avatar użytkownika - kingaz86
kingaz86
Przeczytane:2018-02-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52/2018,

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2017-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2017, Chcę zdobyć,

"Łatwiej jednak złowić księcia na parę ujmujących uśmiechów, niż potem poradzić sobie w pałacu."

"Większy kawałek nieba" wspominam bardzo pozytywnie i koniecznie chciałam poznać dalsze losy Igi i Wiktora. Zapewne ten, kto czytał pierwszą część, zorientował się już, że Iga związała się z zamożnym mężczyzną. Teraz przyjdzie jej zmierzyć się z tą niełatwą sytuacją, bowiem rodzina jak i sam narzeczony najchętniej trzymaliby ją w złotej klatce. Dziewczyna natomiast chce pracować, coś robić w życiu, a nie tylko korzystać z oferowanych jej wygód. Wiadomo, że chcą oni dla niej jak najlepiej, ale czy w tym wszystkim to zdanie samej zainteresowanej nie powinno być najważniejsze? Czy Iga będzie potrafiła żyć po swojemu, iść wytyczoną przez siebie ścieżką? Ale o tym przekonacie się już podczas lektury.

"Wszystko (...) To słowo przereklamowane. I bardzo niebezpieczne. Człowiek się nie cieszy tym, co ma, tylko skupia na rzeczach, których mu brakuje."

Bohaterowie to zwykli ludzie, tacy jak my. Z łatwością można się z nimi utożsamić. Autorka nie zapomniała rozbudować pobocznych wątków, które mogliśmy zaobserwować w pierwszej części. Wieczny kawaler Janek w końcu poznaje co to prawdziwa miłość, natomiast Amelia przekonuje się, że i ona ma prawo do szczęścia. A wszystko to za sprawą Ludwiki.

"Wielka miłość czasem niszczy życie, wielkie pieniądze również."

Książkę czyta się z wielkim zaangażowaniem i towarzyszącymi emocjami. Kibicowałam bohaterom w ich dążeniu do szczęścia. Śledziłam ich wątpliwości, obawy, dylematy, odważne decyzje. Wszystkie wydarzenia zostały przedstawione z perspektywy różnych bohaterów. Dzięki temu obserwujemy w jak różny sposób można postrzegać daną sprawę. Tym samym przekłada się to na to, że wysuwamy własne wnioski, które zmuszają nas do wielu refleksji i przemyśleń. Całość napisana została prostym, łatwym w odbiorze językiem, więc czyta się naprawdę szybko i przyjemnie.

Opowiedziana historia niesie ze sobą całe mnóstwo cennych wartości. Pokazuje jak ważne są w naszym życiu marzenia, z których nigdy nie powinniśmy rezygnować. Motywuje do walki o lepsze jutro, bo jeśli czegoś mocno pragniemy, możemy to osiągnąć. Musimy tylko o to zawalczyć!

"Wszystkie kolory nieba" to ciepła, udana kontynuacja o bardzo różnych barwach życia. Bawi, wzrusza i pomimo poruszanych trudnych tematów napawa optymizmem. Polecam!

Szczęśliwy dom
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Szczęśliwy dom

Dom Heleny i Jana, położony na przedmieściach Krakowa, otoczony jabłoniowym sadem jest bezpieczną przystanią, do której zawsze mogą wrócić...

Francuska opowieść
Krystyna Mirek0
Okładka ksiązki - Francuska opowieść

Południowa Francja. Kraina słońca, wina, miłości i marzeń. Czwórka znajomych wyrusza na wakacyjną wyprawę, żeby połączyć zawodowe cele z prywatnymi...