Wybuchowe mango

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2009-06-18
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-240-1201-5
Liczba stron: 336
Dodał/a książkę: Fretka

Ocena: 4 (3 głosów)

Paragraf 22 w pakistańskich realiach.

W 1988 roku rozbił się samolot, na pokładzie którego znajdował się kontrowersyjny przywódca Pakistanu generał Muhammad Zia ul-Haq, śmietanka sztabu oraz amerykański ambasador. Przyczyny katastrofy do dziś nie zostały wyjaśnione. Kto chciał śmierci polityka, który dokonał zamachu stanu, wprowadził osadzone na Koranie prawo oraz wydał wyrok śmierci na byłego premiera Zulfikara Aliego Bhutto? Teorii spiskowych nie brakowało, jednak żadna z nich nie dała ostatecznych odpowiedzi.

Znakomity debiut Mohammeda Hanifa to kolejna próba odpowiedzi na zagadkę tajemniczej śmierci dyktatora. Myliłby się jednak ten, kto po książce byłego pakistańskiego wojskowego, pisarza i dziennikarza spodziewałby się politycznego thrillera.

Książka Hanifa to mistrzowska analiza wojskowych absurdów i politycznych intryg, połączona z satyrą na dyktaturę, płytką wiarę i koszarowe zwyczaje. Bo czy do śmierci pewnego niezrównoważonego prezydenta mogła przyczynić się pijana wrona, naćpany pracownik pralni, niewidoma więźniarka i nietrafnie zinterpretowany fragment Koranu? Hanif snuje opowieść, w której zbrodnia, polityczna intryga i prywatna zemsta łączą się w inteligentną, skrzącą czarnym humorem historię o religii, przeznaczeniu i kulisach politycznych przewrotów. Swoim debiutem Hanif podbił serca krytyków najbardziej prestiżowych dzienników. Powieść znalazła się na liście książek nominowanych do Nagrody Bookera w 2008 roku oraz Guardian First Book Award. W tym samym roku powieść pakistańskiego pisarza otrzymała nagrodę Shakti Bhatt First Book oraz wygrała 2009 Commonwealth Writers' Prize w kategorii Best First Book, region Europa i Azja Południowa.

Kup książkę Wybuchowe mango

Opinie o książce - Wybuchowe mango

Avatar użytkownika - GRZADA
GRZADA
Przeczytane:2014-10-01, Ocena: 3, Przeczytałem, 52 książki 2014, Mam,
Bardzo ciężko czytało mi się ten "Paragraf 22 w pakistańskich realiach" jak napisano na okładce książki. Daleko od moich ulubionych stylów literackich.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Nadis
Nadis
Przeczytane:2015-03-30, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie 52,
Reklamy