Okładka książki - Wyzwanie. Szczeniaki

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2011-02-10
ISBN: 978-83-240-1394-4
Dodał/a książkę: czytam

Czym jest honor dla macho?

Czasami ma posmak śmierci. Zwyciężasz albo giniesz.

Bohaterowie Vargasa Llosy żyją w świecie, który jest wyzwaniem rzuconym życiu, przeznaczeniu i społeczeństwu. Każda niewinna sytuacja staje się niebezpieczną grą, w której przegrana oznacza utratę wszystkiego i tylko zwycięstwo zapewnia przetrwanie.

Wyzwanie i Szczeniaki to też wyzwanie rzucone czytelnikowi, który musi odnaleźć się w małej formie, mistrzowsko poprowadzonej przez Vargasa Llosę. Obie historie są arcydziełami sztuki pisarskiej. Głównym motywem opowiadań jest przemoc. Tylko świadoma siebie siła, przewodzenie gromadzie, panowanie nad kobietą, nienaruszony honor własny lub honor bliskich mogą w pełni usatysfakcjonować mężczyznę. A jeśli znajdzie się coś, co zachwieje status quo, należy natychmiast podjąć walkę.

W obu tekstach Llosa odmalowuje problem machismo, pokazuje, jak funkcjonuje on w świadomości społecznej, podkreśla imperatywy – honor, kobieta, opinia – uwypuklając często ich irracjonalność i bezsensowność, ale bez ostatecznego potępienia. W Szczeniakach kompromituje bezlitośnie idee machisto, nadając cechy macho kastratowi Cuellarowi.

Wyzwanie jest debiutem prozatorskim Noblisty.
Wyzwanie i Szczeniaki są pierwszymi kieliszkami peruwiańskiej wódki, które należy wypić „na raz”, by móc z większą przyjemnością otwierać kolejne butelki z etykietą: Mario Vargas Llosa. -
opinia z bloga

Mario Vargas Llosa (ur. 1936 roku w Peru), laureat literackiej nagrody Nobla w 2010 roku, jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy. Autor wielu powieści (m.in. Szelmostw niegrzecznej dziewczynki, Miasta i psów, Ciotki Julii i skryby, Rozmowy w „Katedrze", Pochwały macochy i Wojny końca świata), publicysta i polityk, kandydat do fotela prezydenta Peru w 1990 roku. W wydawnictwie Znak ukazały się niedawno jego wspomnienia pt. Jak ryba w wodzie.

www.mariovargasllosa.pl

Kup książkę Wyzwanie. Szczeniaki

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Kultura machoMacho to po hiszpańsku samiec, stuprocentowy mężczyzna. Pojęcie to ma jednak szerszy zakres, stanowiąc pewnego rodzaju symbol osobowego wzorca kultu patriarchalnej, latynoamerykańskiej, odwołującej się do pierwotnych archetypów. Macho kojarzony jest z poczuciem honoru, siłą, nawet przemocą, ale i czułością oraz opiekuńczością wobec starszych. Pojęcie to oznacza też pewien bunt wobec rzeczywistości, a wszystko to osnute jest przyzwyczajeniami i patriarchalnymi wizjami rodziny oraz społeczeństwa, a także przekonaniem, że jak walczyć, to do ostatniej kropli krwi. Po symbol ten sięgało i wciąż sięga wielu reżyserów i autorów, ale mało kto wykorzystuje ten motyw w takim stylu, jak czyni to Mario Vargas Llosa.Jego książka „Wyzwanie. Szczeniaki” stanowi połączenie dwóch publikacji peruwiańskiego pisarza i laureata Literackiej Nagrody Nobla. Tomik „Wyzwanie” miał swoją premierę w 1959 roku, natomiast „Szczeniaki” zostały opublikowane w 1967 roku, teraz zaś dzięki Wydawnictwu Znak możemy cofnąć się do tych pierwszych utworów Llosy i przekonać się, jak bardzo pisarz się rozwinął i jak długą drogę przebył od tych tekstów do chociażby „Historii Alejandra Mayty” czy „Szelmostw niegrzecznej dziewczynki”.Ten, kto właśnie od „Wyzwania” rozpocznie swą przygodę z autorem, będzie miał niezwykle trudne zadanie, a lektura tych ...

Opinie o książce - Wyzwanie. Szczeniaki

Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-09-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Zainteresowały mnie przede wszystkim "Szczeniaki", a raczej ciekawa historia chłopca, który na skutek groźnego wypadku tak naprawdę stracił cząstkę siebie - swą seksualność, choć nie emocjonalność, a jak powszechnie wiadomo na ogół trudno, by jedno nie szło z drugim w parze. Męskie frustracje w mocnym wydaniu.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Pierwsze książki wielkich pisarzy często bywają czymś do czego niechętnie się przyznają z powodu ich literackiej mierności – w wypadku Llosy tak absolutnie nie jest. „Wyzwanie. Szczeniaki”, czyli dwa w jednym to opowiadania na wysokim poziomie, które można odczytywać i rozumieć na różne sposoby, jednak głównym ich tematem jest problem „machismo”, czyli męskiego poczucia siły i dumy, które niestety zazwyczaj źle się kończy. Bohaterowie są brutalni i honorowi, i nie spoczną, póki nie udowodnią, że są prawdziwymi mężczyznami. Llosa pokazuje wiele stron tego zjawiska, a to wszystko w scenerii Ameryki Południowej.
Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2012-05-11, Przeczytałam,
Jak ryba w wodzie
Mario Vargas Llosa0
Okładka ksiązki - Jak ryba w wodzie

Noblista sam o sobie. Mario Vargas Llosa nigdy nie był grzecznym chłopcem. W swojej autobiografii i bez cenzury pisze o wybrykach młodości, szalonych...

Święto Kozła
Mario Vargas Llosa 0
Okładka ksiązki - Święto Kozła

Oto, do czego zdolny jest człowiek. Urania Cabral miała dziewiętnaście lat, gdy opuściła Dominikanę. Teraz, po trzydziestu latach, wraca, by raz jeszcze...