Za żelazną kurtyną

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2013-10-23
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788379432905
Liczba stron: 624
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

,,Za żelazną kurtyną to wyjątkowo ważna książka, która skutecznie podważa wiele mitów na temat początków zimnej wojny. Jest mądra, przenikliwa, niezwykle obiektywna i znakomicie udokumentowana".

 ANTONY BEEVOR

Pod koniec II wojny światowej ogromne obszary Europy Wschodniej niespodziewanie znalazły się pod kontrolą Związku Sowieckiego. Anne Applebaum opisuje, jak komunistyczne reżimy Europy Wschodniej powstały i jak się w nich żyło na co dzień, gdy transformacja już się dokonała.

Autorka szczegółowo opisuje, w jaki sposób szybko ubezwłasnowolniono instytucje społeczeństwa obywatelskiego na różnych szczeblach: partie polityczne, kościół, media czy organizacje młodzieżowe. Wyjaśnia, jak organizowano służbę bezpieczeństwa, jak komuniści zdominowali media i jak wszelkie formy opozycji zostały osłabione i rozbite. Czerpiąc obficie z nowych materiałów archiwalnych , ukazuje życie jednostek, by pokazać wybory, jakich musieli dokonywać ludzie: walczyć, uciekać czy współpracować.

Gdy skończyła się wojna, w ciągu niezwykle krótkiego czasu Europa Wschodnia uległa bezwzględnej stalinizacji. Żelazna kurtyna to nie tylko znakomicie  opowiedziana historia  - to także wyjątkowy moralny rozrachunek i dręczące przypomnienie, jak krucha może okazać się wolność społeczeństw.

Kup książkę Za żelazną kurtyną

Opinie o książce - Za żelazną kurtyną

Inne książki autora
GUŁAG
Anne Applebaum0
Okładka ksiązki - GUŁAG

Precyzyjnie udokumentowana książka ukazuje historię rozbudowanej sieci obozów pracy rozrzuconych po całym obszarze Związku Sowieckiego. Dla Polaków słowo...

Czerwony głód
Anne Applebaum0
Okładka ksiązki - Czerwony głód

Najnowsza książka nagrodzonej Pulitzerem autorki ,,Gułagu" i ,,Za żelazną kurtyną" udowadnia, że wielki głód na Ukrainie był drugim, po Holocauście,...

Reklamy