Zamki na piasku

KSIĄŻKA ROKU 2012 THE WASHINGTON POST, LIBRARY JOURNAL I KIRKUS REVIEW!

Rok 1915. Młoda bogata Amerykanka Elizabeth przyjeżdża do Aleppo w ramach misji humanitarnej, której celem jest dostarczenie żywności i lekarstw, a także niesienie pomocy medycznej uchodźcom ocalałym z Rzezi Ormian. Na miejscu Elizabeth poznaje Armena, młodego ormiańskiego inżyniera, który właśnie stracił żonę i maleńką córeczkę. Wkrótce Armen opuszcza Aleppo i wyrusza do Egiptu, by tam wstąpić w szeregi Armii Brytyjskiej. Rozłąka sprawia, że Armen uświadamia sobie, że jest zakochany w Elizabeth.

Wiele lat później ich amerykańska wnuczka Laura odbiera telefon, pod wpływem którego postanawia zagłębić się w losy swojej rodziny i poznać swoje ormiańskie korzenie. Dzięki temu odkrywa historię o miłości, stracie i bolesnej tajemnicy skrywanej od pokoleń.

Chris Bohjalian. Pisarz, autor 18 książek, z których większość trafiła do zestawienia bestsellerów ,,The New York Times". Jego powieści przetłumaczono na 30 języków, a trzy z nich zekranizowano. W Polsce nakładem wydawnictwa Sonia Draga ukazały się do tej pory powieści Sekrety Edenu, Wojna uczuć i Bez wyjścia. Autor tekstów dla m.in. ,,The Washington Post", ,,Cosmopolitan" czy ,,Reader's Digest". Wielokrotnie nagradzany nie tylko za osiągnięcia literackie, ale również za działalność edukacyjną związaną z dziedzictwem kulturowym Ormian.

[ten cytat proszę przenieść nad biogram]

,,Historia gęsto utkana z wątków dotyczących przeszłości i teraźniejszości, bestialstwa i człowieczeństwa, zagłady i odkupienia. Fascynująca". The Washington Post

Informacje dodatkowe o Zamki na piasku:

Wydawnictwo: Sonia Draga
Data wydania: 2015-10-07

Kup książkę Zamki na piasku

Zamki na piasku - opinie o książce

Avatar użytkownika - malczes88
malczes88
Przeczytane:2016-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Niewiele się mówi na temat rzezi Ormian a przecież dorównuje ona bestialstwom z drugiej wojny światowej. Co ciekawe, w tej powieści, niemieccy żołnierze nie mogą patrzeć na to, co się dzieje. A dzieje się dużo i niestety nie jest przyjemnie. Autor nie skąpił brutalnym opisom, chociaż wykazał się bardzo dużą wrażliwością i jego opisy nie budzą niesmaku a jedynie współczucie. Historia Ormian została sprawnie wpleciona w opowieść o miłości. Miłości trudnej, naznaczonej nieszczęściem, lecz spełnionej. Historia bogatej amerykańskiej dziewczyny i ormiańskiego mężczyzny po przejściach, mogłoby się wydawać, będzie opowieścią jakich wiele Nic bardziej mylnego. "Zamki na piasku" to plastyczna, przepełniona uczuciami opowieść o nieszczęściu ludzi, którzy zostali praktycznie zmieceni z powierzchni ziemi. O kobietach, które umierały z dziećmi na rękach w potwornych męczarniach. O mężczyznach, którzy musieli patrzeć, jak gwałcone są ich kobiety. O dzieciach umierających z głodu i upału. Potworność i makabra. A przy tym wszystkim piękna opowieść o ludzkich losach, poszukiwaniu życiowej drogi, walce o godność. Do stylu autora musiałam się przyzwyczajać, gdyż jest specyficzny. Podobnie jest z przeskokami czasu. W jednym momencie jesteśmy w teraźniejszości, w następnej oglądamy przeszłość. Przyznaję, że początkowo historia mnie nie wciągnęła, z czasem jednak nie mogłam się od książki oderwać. Bardzo dobrze napisana, wzruszająca losami bohaterów powieść, obok której nie można przejść obojętnie.
Avatar użytkownika - Hitomi
Hitomi
Przeczytane:2016-04-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Przyznam, że przed lekturą tej książki nie wiele wiedziałam o dramacie, który spotkał Ormian. Trzeba pamiętać, że to nie tylko historia " o tym narodzie" (ci, którzy przeczytali wiedzą o co chodzi), ale też o miłości, która rozkwitła pomimo dramatu rozgrywającego się wokół nich. Szczerze polecam.
Avatar użytkownika - gania
gania
Przeczytane:2022-07-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam, 52 książki 2022,

Bardzo ciekawa historia. Powieść o mało znanych faktach o rzezi w Armenii

Avatar użytkownika - Muminka789
Przeczytane:2016-09-07, Ocena: 4, Przeczytałam,
Wojna uczuć
Chris Bohjalian0
Okładka ksiązki - Wojna uczuć

Styczeń 1945 roku. U schyłku drugiej wojny światowej niewielka grupa ludzi rusza w najdłuższą podróż swojego życia z Warszawy nad Ren, żeby przez ruiny...

Pokój gościnny
Chris Bohjalian0
Okładka ksiązki - Pokój gościnny

"Pokój gościnny to tętniąca życiem książka, od której trudno się oderwać, ale poruszane przez nią kwestie sięgają głęboko w sferę moralnych konsekwencji...