Zatoka tajemnic

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Data wydania: 2014-07-24
Dodał/a książkę: elibri

Między Anglią a Wyspami Kanaryjskimi. Trzy kobiety i zaskakująca prawda o ich wspólnej przeszłości...

Hiszpania, 1939. Realizując życzenie rodziców, Julia chroni się przed wojenną zawieruchą w murach klasztoru w Barcelonie. Żeby utrzymać jakiś kontakt ze światem, jako wolontariuszka podejmuje pracę w klinice położniczej. Niepokojące praktyki adopcyjne sprawią, że siostra Julia będzie musiała zdecydować, jak daleko może się posunąć, by pomóc swoim podopiecznym.

Anglia, 2011. Dopiero w sześć miesięcy po tragicznej śmierci rodziców 34-letnia dziennikarka Ruby Rae znalazła siłę, by spakować ich rzeczy i wystawić na sprzedaż dom rodzinny. W trakcie tych czynności odkrywa straszną tajemnicę, którą  Vivien i Tom ukrywali przed swą córką przez całe życie.

Rosanna Ley - autorka bestsellerowego ,,Domu na Sycylii". Od wielu lat  prowadzi warsztaty creative writing na angielskich koledżach. Organizuje także wakacyjne kursy pisania za granicą, m.in. w Andaluzji. Pisze artykuły i felietony do gazet.

Mieszka w Dorset. Uwielbia podróże i spacery wzdłuż nadmorskich klifów. Najlepsze miejsce do pisania - jej zdaniem - to takie, które oferuje widok na morze.

Kup książkę Zatoka tajemnic

Opinie o książce - Zatoka tajemnic

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-08-20, Ocena: 4, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Niezłe babskie czytadło. Są tajemnice z przeszłości i trochę romansu, czyli to, co powinno być w przeciętnym czytadle.
Tak się jakoś złożyło, że to Zatokę Tajemnic przeczytałam w pierwszej kolejności. Książka mnie wciągnęła od pierwszych stron, czyta się naprawdę szybko, mimo, że powieść do najcieńszych nie należy. Autorka z zainteresowaniem opisuje zawiłe losy bohaterów. Akcja toczy się dwutorowo, poznaje się na przemian wydarzenia z przeszłości i teraźniejszości. Opisania historia jest fikcyjna, jednak autorka zainspirowała się prawdziwymi wydarzeniami, które miały miejsce w Hiszpanii, w powieści jest opisany proceder handlu dziećmi w który zamieszany był szpital, czasem też instytucje kościelne. Wstrząsnęło mną to, że wiele dzieci dorastało w nieświadomości, że są adoptowane oraz to, że matki nie były pewne czy ich dzieci naprawdę zmarły przy porodzie jak im wmawiano. W powieści z zapartym tchem śledziłam losy siostry Julii, byłam zaciekawiona jak potoczą się jej losy, odczuwam lekki niedosyt, że pisarka nie rozwinęła zakończenia tej postaci, można się jedynie domyślać. Pewnych wątków się domyśliłam, ale były też fakty, które mnie zaskoczyły. Do tego fascynujące opisy pięknej i gorącej Hiszpanii, czułam się tak jakbym tam była. Idealna lektura dla osób lubiących tajemnice z przeszłości oraz gorące kraje. Mimo wakacyjnej okładki i tytułu nie traktuję książki jako odprężającej lektury. W książce są opisane sytuacje z życia wzięte takie jak konflikty rodzinne czy życie w kłamstwie. "Zatoka tajemnic" mnie urzekła i sięgnę po kolejne powieści tej autorki.
Ruby w wypadku utraciła rodziców, do tego dochodzi ,,kulejący" związek z Jamesem. Bohaterka przyjeżdża do rodzinnego domu, do Dorset, gdzie wszystko było prawdziwe, by skonfrontować się z przeszłością, tyloma wspomnieniami z dzieciństwa- co jest zarazem trudne i terapeutyczne. ,,Wszyscy twierdzili, że czas leczy rany, ale nikt nie wyjaśnił, jak wiele go trzeba." W czasie porządków znajduje pudełko z rzeczami, które burzą jej poukładaną przeszłość, każą wątpić we wszystko, co wierzyła. Natyka się na skrzętnie ukrywaną tajemnicę...Ma tyle pytań, czy znajdzie dla nich odpowiedzi? ,,Prawdę niekiedy trudno jest wyznać, a jeszcze trudniej usłyszeć." Powieść Ley toczy się z kilku perspektyw: nie tylko Ruby. Ale także Vivien jej matki, która zastanawiała się, czy wszyscy mają prawo do prawdy, o jej ogromnym pragnieniu, luce w życiu, którą tylko jedno mogło wypełnić, determinacji. Mamy także Andresa, niezależnego malarza, którego ojciec zajmuje centralną pozycję w życiu syna, zastraszający i wymagający zalazł mu za skórę. Zawsze występował przeciwko niemu. Dlaczego? Najbardziej z nich wszystkich przejmująca jest historia siostry Julii, dziewczyny, której rodzina, w czasie wybuchu wojny w Hiszpanii wysłała ją do klasztoru, by była bezpieczna. Z początku trudno jej było dostosować się do klasztornej dyscypliny, potem zaś podczas praktyk w klinice położniczej staje się świadkiem narodzin i śmierci, pomocy innych, bezradności i bezduszności. I czegoś więcej. Przerażającego procederu o podłożu politycznym o nazwie Ninos Robados, przymusowej adopcji i korupcji, handlu dziećmi. ,,Skradziona. Słowo obarczone wielkim ładunkiem emocjonalnym, słowo które stało w sprzeczności ze wszystkim, w co zawsze wierzyła, a jednak prawdziwe." Siostra Julia zebrała się na odwagę, co było trudne, bo od wielu lat pielęgnowała w sobie akceptację i wiarę w słowa autorytetów, potem zaś uświadamia sobie w czym bierze udział. Dlatego wszystko spisała, nazwiska i daty. Pisarka zaczarowała mnie klimatem sekretów z przeszłości, które zaczynają żyć własnym życiem, umiejętnością stworzenia nastroju, nawet wątek miłosny wypada przekonywająco. ,,Zatoka tajemnic" to książka o odkrywaniu tożsamości, kłamstwie mimo/ z miłości, o zrzuceniu ciężaru z serca, a także przede wszystkim rodzinnych tajemnicach. Serdecznie polecam.
Avatar użytkownika - Habina
Habina
Przeczytane:2015-04-09, Ocena: 3, Przeczytałam, EBOOKi, _ 52 książki w 2015 r,
Dom na Sycylii
Rosanna Ley0
Okładka ksiązki - Dom na Sycylii

Historia o niespodziewanym spadku, podróży, która odmienia życie i domu na Sycylii, w którym odnaleźć można rodzinne tajemnice i wspomnienia wielkich namiętności...

Powrót do Mandalaj
Rosanna Ley0
Okładka ksiązki - Powrót do Mandalaj

Pomiędzy epokami i kontynentami... Przejmująca opowieść o obietnicy sprzed lat i miłości w czasach wojennej zawieruchy.     Eva Gatsby często...