Z這dziej z mg造

Wydawnictwo: inne
Data wydania: 2016-05-11
Doda/a ksi捫k: elibri

Ocena: 4.33 (3 g這s闚)

Wspania豉 i magiczna podró w poszukiwaniu utraconych wspomnie, która zachwyci wielbicieli Jonathana Carrolla, Carlosa Ruiza Zafona i Michaela Ende.

Pisarz Antonio M. Fonte odniós mi璠zynarodowy sukces, ale s豉wa i bogactwo nie maj dla niego 瘸dnego znaczenia. Roztargniony samotnik, niemal obsesyjnie unika ludzi. Pewnego dnia w stosie korespondencji od wielbicieli swej twórczo軼i, znajduje list sprzed pi皻nastu lat adresowany do nieznanej mu kobiety. Ku jego zdumieniu - i nie ma co do tego w徠pliwo軼i - jego nadawc jest... on sam. W li軼ie opowiada o utraconych wspomnieniach i... o zamordowanym, by mo瞠 przez niego samego, cz這wieku. Antonio niczego jednak nie pami皻a.

Czeka go d逝ga podró w g陰b enigmy, do krainy ci庵造ch zmian i metamorfoz, w poszukiwaniu w豉snej to窺amo軼i...

Porównywana do Cienia wiatru i Nieko鎍z帷ej si historii cudownie nostalgiczna i pe軟a ukrytego pi瘯na wspó販zesna ba填 dla doros貫go czytelnika która zachwyci豉 krytyków we W這szech, Francji, Niemczech i Hiszpanii.

Kup ksi捫k Z這dziej z mg造

Opinie o ksi捫ce - Z這dziej z mg造

Avatar u篡tkownika - majkanew
majkanew
Przeczytane:2016-06-16, Ocena: 6, Przeczyta豉m, 26 ksi捫ek - 2016,
Wydawca zach璚a do si璕ni璚ia po debiut Lavinii Petti obiecuj帷 przyjemno嗆 podobn do tej, jak czytelnik odczuwa przy lekturze J. Carrolla, M. Ende czy C.R. Zafona. Gdy widzimy nazwiska popularnych i uznanych pisarzy powinna zapali nam si czerwona lampka. Czy to tylko chwyt reklamowy, czy mo瞠 faktycznie pocz徠kuj帷a autorka by豉 w stanie stworzy dzie這 na miar mistrzów pióra? W przypadku „Z這dzieja z mg造” mo瞠cie by pewni – absolutnie 瘸dna opinia i rekomendacja nie s przesadzone. 妃iem nawet napisa, 瞠 wielu odbiorców oceni ksi捫k W這szki o wiele wy瞠j ni powie軼i jej kolegów po fachu. Ekscentryczny, roztargniony i kapry郾y pisarz, by造 tanatokosmetolog, Antonio M. Fonte prowadzi coraz mniej uporz康kowane 篡cie. Cz窷ciej ni zwykle zapomina o pewnych sprawach, gubi przedmioty, myl mu si daty. Stroni od ludzi, cierpi na „dysleksj emocjonaln”, jest „rozczarowany ulotno軼i 篡cia oraz powszednio軼i 鄉ierci”. Nic sobie z tego nie robi do czasu, gdy znajduje portret dziewczyny z zielonymi w這sami oraz list, w którym on sam przyznaje si do morderstwa. Jednak Antonio nie mo瞠 skojarzy tajemniczej Geneve Poitier ani wydarze opisanych w korespondencji. Do bohatera zaczynaj powoli powraca wspomnienia, najsilniej te, które ca貫 篡cie od siebie odp璠za i te, które zamkn掖 – jak si oka瞠 w nie do ...
Avatar u篡tkownika - ejotek
ejotek
Przeczytane:2016-10-23, Ocena: 2, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,
Jak瞠 mylny jest opis tej ksi捫ki... liczy豉m na obyczajowo-kryminaln lektur a otrzyma豉m nieudoln podr鏏k Zafona. Nie by豉m tego 鈍iadoma kiedy na ni decydowa豉m, ale zanurzy豉m si w 鈍iat wyobra幡i i zapomnianych marze (cho przyznaj czasami opuszcza豉m spore partie tekstu, kt鏎e nie wnosi造 nic do w徠k闚, kt鏎e mnie intrygowa造), tylko po to, by odkry czy Antonio naprawd kogo zabi. I czy odnalaz kobiet ze zdj璚ia. Na to ostatnie pytanie mog Wam odpowiedzie, gdy czytelnik poznaje odpowied jeszcze przed setn stron. Tak, Antonio ma szans spotka w豉軼icielk zielonych w這s闚. Tylko co z tego wyniknie?? Ja nigdy nie mog豉bym trafi do Tirnail - dlaczego? Odpowied na stronie 371. Nawet nie chcia豉bym - to bajka zupe軟ie nie dla mnie... Jednak je郵i lubicie zagadkowe lektury, kt鏎e przenosz w wirtualny 鈍iat, nie ko鎍a zrozumia造 i logiczny to rozwa盧ie sami czy ta ksi捫ka ma szans na uznanie w Waszych oczach. Wtedy poznacie Wanezj, Nechnabel czy Mnemozj... Koniecznie podzielcie si wtedy wra瞠niami, gdy 鄉iem przypuszcza, 瞠 wielbicielom takich historii mo瞠 ona przypa嗆 do gustu. Podsumowuj帷 - sam temat, kt鏎y wybra豉 autorka jest ciekawy, czytelnik jest zaintrygowany kilkoma niewyja郾ionymi sprawami, jednak ka盥y powinien by 鈍iadomy, 瞠 to nie ko鎍a realna lektura. A przecie nie ka盥y lubi fantastyczne opowie軼i. I pod 瘸dnym pozorem nie jest to Zafon! Tak by cudny klimat, wr璚z urocza uczta literacka... ca這嗆 recenzji: http://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2016/10/lavinia-petti-zodziej-z-mgy.html
Avatar u篡tkownika - askier
askier
Przeczytane:2016-08-15, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2016, Mam,
'Powie嗆 przywodz帷a na my郵 atmosfer dzie Carlosa Ruiza Zaf鏮a' - tak g這si rekomendacja na przedniej ok豉dce ksi捫ki, kt鏎a ma sk這ni czytelnik闚, by po ni si璕n瘭i. I uda這 si. Uwielbiam Zaf鏮a i z niecierpliwo軼i wypatruj jego kolejnej ksi捫ki. B璠 mia豉 okazj ponownie si璕n望 po trzy pierwsze cz窷ci serii ,,Cmentarz Zapomnianych Ksi捫ek", kt鏎a mnie urzek豉 i jestem w niej od lat zakochana, chocia ju zapominam szczeg馧y. Po przeczytaniu ,,Z這dzieja z mg造" stwierdzam, 瞠 ta rekomendacja jest... b喚dna. Myl帷a. Ale zadanie swe spe軟i豉, jako fanka Zaf鏮a skusi豉m si po ni si璕n望. Jednak - co mnie bardzo ucieszy這 - Lavinia Petti nie jest Carlosem, a ,,Z這dziej z mg造" nie jest ani troch podobny do jego ksi捫ek. Czy wysz這 to na dobre czy na z貫, dowiecie si dalej. G堯wnym bohaterem ksi捫ki jest 鈍iatowej s豉wy pisarz Antonio M. Fonte (nawiasem m闚i帷, uwielbiam ksi捫ki, kt鏎ych bohaterami s arty軼i), kt鏎y na swoich dzie豉ch dorobi si du瞠go maj徠ku, a mimo to wci捫 mieszka w starej kamienicy, chodzi ubrany ma這 schludnie i nie przejmuje si niczym, co dzieje si wok馧 niego. Najwa積iejsza dla pisarza jest jednooka kotka, kt鏎a daje mu natchnienie i towarzystwo na co dzie. Antonio stroni od ludzi, nawet gdy oni ubiegaj si o jego towarzystwo. Jednak m篹czyzna nie by gburem od zawsze... W jego 篡ciu wydarzy這 si co, co zmusi這 go do zamkni璚ia si w sobie i zapomnienia przesz這軼i. Nawet gdy znajduje portret pewnej kobiety i dedykacj, z kt鏎ej jasno wynika, 瞠 co do niej czu, nawet gdy dostaje list nadany przez niego samego, w kt鏎ym jego charakterem pisma jest opisana historia jego 篡cia... nawet wtedy nie przypomina sobie niczego z przesz這軼i. Sprawy nabieraj tempa, gdy Antonio czyta ostatnie zdanie listu... ,,Mo瞠 najwa積iejsz rzecz, jakiej musimy nauczy si w 篡ciu, jest przebaczenie sobie samemu. Wielu nie zdaje sobie sprawy, jakie to trudne". W dniu pi耩dziesi徠ych urodzin pisarz gubi si na ulicach miasta i trafia pod bram wie篡 z zegarem bez wskaz闚ek. Przekracza pr鏬 tajemniczego budynku, a tam okazuje si, 瞠 gospodarz go bardzo dobrze zna. Antonio nic jednak nie pami皻a. Nie pami皻a tego miejsca ani cz這wieka, a rzeczy, o kt鏎ych ten wspomina, wydaj si nierealne i bajkowe. Zostawiaj jednak 郵ad w umy郵e, kt鏎y nie pozwala pisarzowi zapomnie o Tirnail - Kr鏊estwie, do kt鏎ego trafiaj wszystkie rzeczy utracone i zapomniane, z lud幟i i ich historiami w陰cznie. Antonio po cz窷ci nie鈍iadomie wybiera si w podr騜 w poszukiwaniu utraconych wspomnie i w豉snej to窺amo軼i, sensu 篡cia i powod闚, dla kt鏎ych ludzie chc by zapami皻ani. ,,Zastanawia貫 si kiedy, co dzieje si z przedmiotami, kt鏎ych nikt ju nie szuka? Po d逝窺zym czasie gnij, umieraj". ,,Z這dziej z mg造" to ksi捫ka przepe軟iona magi, przemy郵eniami o ludzkim 篡ciu i jego sensie, o pami璚i i osi庵ni璚iach, o wierze w siebie i w innych ludzi. Autorka opisuje nierealne 鈍iaty, kt鏎ych zrozumienie wymaga intensywnego u篡cia wyobra幡i, pobudzania do my郵enia. Ja z豉pa豉m si na tym, 瞠 nieraz przed oczami wyrasta造 mi przepi瘯ne widoki, kt鏎e - jak s康zi豉m - podziwia w豉郾ie g堯wny bohater i jego odnalezieni zgubieni towarzysze. Lavinia opisuje wszystkie miejsca bardzo obrazowo, na szcz窷cie nie przesadnie. Nie robi z czytelnika idioty, kt鏎y zapewne nie zrozumie, o co jej chodzi, bo to nierealne, i nie t逝maczy wszystkiego jak ma貫mu dziecku. Za to ,,Z這dziej z mg造" otrzymuje ode mnie ogromnego plusa. Przed przeczytaniem tej ksi捫ki czyta豉m o niej bardzo r騜ne opinie: skrajnie negatywne i bardzo pozytywne. T逝maczy豉m sobie, 瞠 przecie ,,Cie wiatru" te nie podoba si wszystkim... Jak wspomnia豉m we wst瘼ie, ,,Z這dziej z mg造" jest od niego zupe軟ie r騜ny. To jest na pewno zaleta, bo kopiowanie drugiego pisarza nie jest przecie kreatywne. Jednak to, co dla mnie wydaje si dobre, dla innych mo瞠 by nudne i przerysowane. Podoba mi si 鈍iat stworzony w wyobra幡i autorki, podoba造 mi si prawa nim rz康z帷e, ci庵貫 zmiany i ruch krain. ,,Z這dziej z mg造" jest naszpikowany magi, mo積a powiedzie nawet, 瞠 przepe軟iony opisami magicznych umiej皻no軼i ludzi, miast, rzek, budynk闚, 鈔odk闚 transportu, rzeczy codziennego u篡tku... To 鈍iat realny jest umieszczony w 鈍iecie magicznym, gdy podczas czytania Zaf鏮a ma si odwrotne wra瞠nie. Dla mnie by這 to co fascynuj帷ego i ju po kilkudziesi璚iu pierwszych stronach uzna豉m, 瞠 ksi捫ka naprawd mi si podoba i zapadnie w pami璚i na d逝go. I tak te si sta這: nie by豉m w stanie jej od這篡, przerwy w czytaniu by造 wymuszone, bo chcia豉m wiedzie koniecznie, co autorka wymy郵i豉 dalej. ,,Jestem pisarzem i wiem, jak konstruuje si powie嗆. Ka盥a akcja wywo逝je reakcj, ka盥a przyczyna ma sw鎩 skutek. Nawet co, co wydarzy這 si trzydzie軼i lat wcze郾iej, mo瞠 mie wp造w na tera幡iejszo嗆, w najbardziej nieoczekiwanym miejscu i czasie". W tej ksi捫ce wszystko 陰czy si w jedn sp鎩n ca這嗆. Przygody Antonia w Tirnail 陰cz si z jego prawdziwym 篡ciem, a spotkane przez niego osoby wcale nie s przypadkowe. Ka盥a z nich symbolizuje jak捷 cz窷 篡cia nie tylko g堯wnego bohatera, ale te cz這wieka - jednostki stosunkowo niewielkiej i nic nie znacz帷ej dla wielkiego 鈍iata. Ka盥y z bohater闚 jest stworzony po co, nie ma si wra瞠nia, 瞠 co jest wci郾i皻e na si喚. Historie ka盥ego z nich sk豉niaj do refleksji nad w豉snym 篡ciem: czy w豉軼iwie wykorzystuj dany mi czas? Czy po鈍i璚am wystarczaj帷o du穎 uwagi moim bliskim? Rozumiem, 瞠 niekt鏎ym ta ksi捫ka mo瞠 si nie podoba. Nadmiar nierealnych zdarze mo瞠 przyt豉cza. Jednak paradoksalnie jest to 鈍iat nazbyt realny, uwydatniaj帷y zar闚no pozytywne, jak i negatywne strony 篡cia - przynajmniej ja tak t ksi捫k odebra豉m. Nie mog powiedzie, 瞠 jestem w niej zakochana jak w ksi捫kach Zaf鏮a, ale mog powiedzie, 瞠 jest uczt dla wyobra幡i. ,,Z這dziej z mg造" dla mnie jest wart przeczytania i polecenia. Mo瞠 dzi瘯i tej ksi捫ce zmieni si czyje 篡cie?