17 równań, które zmieniły świat

Ocena: 5 (1 głosów)

Równania to siła życiowa matematyki i nauk ścisłych. Bez nich nie moglibyśmy poznawać świata, który nas otacza. Równania to modele tego, co obserwujemy w świecie, a ich potęga wynika z faktu, że pozwalają nam nie tylko zrozumieć, ale i kształtować rzeczywistość. ,,17 równań, które zmieniły świat" Iana Stewarta to historia rozwoju ludzkości opowiedziana za pomocą siedemnastu równań. 
Każdy z wybranych przez autora wzorów wyznacza punkt zwrotny w historii ludzkości, chociaż ich zapisywaniu nie towarzyszył odgłos gromu ani też nic nie zmieniało się w mgnieniu oka. 
Który z piętnastowiecznych uczonych śmiałby przypuszczać, że pewna kłopotliwa i niemająca prawa istnieć liczba, wynikła wyłącznie z rozwiązywania standardowych problemów algebraicznych, okaże się nierozerwalnie związana z zadziwiającym światem kwantów? Tym bardziej nikt nie mógł się spodziewać, że jej odkrycie przyczyni się do skonstruowania urządzeń, które w cudowny sposób będą rozwiązywać miliony problemów algebraicznych w ciągu sekundy i pozwolą się nam komunikować bez chwili opóźnienia z ludźmi po drugiej stronie globu. Co powiedziałby Fourier, gdyby usłyszał, że jego nowatorska metoda badania rozkładu temperatury pozwoli w przyszłości konstruować urządzenia nie większe od talii kart, zdolne odwzorowywać w najdrobniejszych szczegółach kolorowe obrazy?
Inne równania zmusiły nas do szukania odpowiedzi na trudne pytania dotyczące otaczającego nas świata i miejsca, jakie w nim zajmujemy. Jednym z takich zagadnień była kwestia pomiarów kwantowych, okraszona dramatem nieszczęsnego kota Schrödingera. Z kolei druga zasada termodynamiki porusza niewygodną sprawę nieporządku w układzie i kierunku przepływu czasu.
Istnieje (podobno) jedno nadrzędne równanie, za które wszyscy fizycy i kosmolodzy daliby się pokroić. To tak zwana wielka teoria wszystkiego. Jednak dopóki nie uda się jej sformułować, całą wiedzę na temat świata będziemy czerpać z równań. Dlatego powinniśmy nauczyć się je rozumieć i doceniać. Równania zmieniały świat i zapewne zrobią to jeszcze nie raz.

Ian Stewart to geniusz prostego tłumaczenia. Matematyka nie może być już bardziej rozrywkowa!
,,New Scientist"

Stewart w godny podziwu sposób przedstawia zniewalające piękno matematycznych i fizycznych idei, pozwalając czytelnikom doświadczyć przyjemności ich rozważania. Pisze z niezwykłą klarownością i precyzją.
,,Los Angeles Times"

Ian Stewart - profesor matematyki na Uniwersytecie Warwick i członek The Royal Society. Prowadzi badania naukowe, a także jest znanym na całym świecie autorem książek popularyzujących matematykę. Spośród jego licznych książek na język polski przetłumaczono m.in.: ,,Wytwory rzeczywistości", ,,Oswajanie nieskończoności", ,,Histerie matematyczne", ,,Listy do młodego matematyka", ,,Krowy w labiryncie", ,,Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne", ,,Dlaczego prawda jest piękna" i ,,Stąd do nieskończoności", a także trzy tomy ,,Nauki Świata Dysku", napisane wspólnie z Terrym Pratchettem i Jackiem Cohenem.

Informacje dodatkowe o 17 równań, które zmieniły świat:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2013-10-24
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 9788378396284
Liczba stron: 504

więcej

Kup książkę 17 równań, które zmieniły świat

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

17 równań, które zmieniły świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - pokooj36
pokooj36
Przeczytane:2014-06-01, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014, Mam,
Ian Stewart ponownie przybliża matematyką tym wszystkim, którzy twierdzą, że nie przydaje się ona do życia. Tym razem wybiera 17 równań, które w jakiś sposób wpłynęły na rozwój ludzkości. Czyta się jak dobrze napisaną powieść :).
Link do opinii
Inne książki autora
Jak czytać mosty. Konstrukcje łączące stulecia
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Jak czytać mosty. Konstrukcje łączące stulecia

Mosty odgrywają niezwykle ważną rolę w rozwoju nowoczesnej infrastruktury drogowej. Niegdyś łączyły głównie brzegi rzek, obecnie przekraczają oceany i...

Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat
Ian Stewart0
Okładka ksiązki - Obliczanie Wszechświata. O tym jak matematyka odkrywa Wszechświat

Matematyka, jak pokazuje profesor Stewart, jest siłą napędową astronomii i kosmologii od najdawniejszych czasów. Badania orbit planet dokonane przez...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy