Okładka książki - Łamigłówki. Podróże w krainę matematyki rekreacyjnej

Łamigłówki. Podróże w krainę matematyki rekreacyjnej

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2009
Kategoria: Popularnonaukowe
ISBN: 978-83-7648-137-1
Liczba stron: 200
Dodał/a książkę: Damian Kopeć

Ocena: 0 (0 głosów)

Łamigłówki są tak samo pożyteczne dla umysłu, jak trening fizyczny dla mięśni. W książce Marka Penszko każdy znajdzie coś dla siebie: szachy, sudoku, zagadki logiczne, tetromino, gomoku, Mastermind, a nawet Sapera. Marek Penszko - dziennikarz zajmujący się rozrywkami umysłowymi, głównie popularyzacją gier i łamigłówek logicznych.
Od końca lat 70. redaktor czasopism i działów poświęconych tej tematyce (m.in. "Rozrywka", "Problemy"). Stały współpracownik m.in. "Polityki" i miesięczników popularnonaukowych ("Wiedza i Życie", "Świat Nauki"). Autor artykułów dotyczących przede wszystkim matematyki rekreacyjnej. Publikuje też w prasie zagranicznej. Z wykształcenia inżynier poligrafii. Z zamiłowania cyklista. Mieszka w Szczawnicy i w Warszawie.

Kup książkę Łamigłówki. Podróże w krainę matematyki rekreacyjnej

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:,
Wszyscy je znamy, choć nie zawsze starcza nam cierpliwości aby dojść do ostatecznego i prawidłowego rozwiązania. Klucze i podpowiedzi, jakimi możemy się podczas zabawy z nimi – grami logicznymi – posłużyć podrzuca czytelnikowi dziennikarz, Marek Penszko w publikacji „Łamigłówki. Podróże w krainę matematyki rekreacyjnej”.Sudoku, tetris czy szachy należą do tak zwanej matematyki rekreacyjnej, dziedziny pozwalającej w dość przyjemny sposób zajmować się nią i bawić, bez przykrego wrażenia, że gdzieś nam umyka jakaś ważna definicja. Książka Marka Penszki jest zbiorem artykułów publikowanych w czasopismach popularnonaukowych „Świat Nauki” i „Wiedza i Życie”, w rubrykach, w których autor przybliżał czytelnikom genezę i zasadę „działania” popularnych gier logicznych. Wiele z nich opiera się na rachunku prawdopodobieństwa i do rozwiązania ich potrzebne są równania z zakresu kombinatoryki. Inne natomiast wymagają od gracza jedynie cierpliwości i jasnego, bystrego umysłu. Marek Penszko nie ogranicza się jedynie do opisu tradycyjnych gier i zabaw logicznych. Pokazuje, że wiele z nich doczekało się innowacji i udoskonaleń. Tak więc znane wszystkim sudoku przestaje się jawić jako zwyczajny zbiór pól 9 x 9,w które należy wpisywać liczby w odpowiedniej, nakazanej przez zasady kombinacji, ale jako skomplikowana gra, w której ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Łamigłówki. Podróże w krainę matematyki rekreacyjnej

Recenzje miesiąca
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński
Okładka książki - Drogowskazy
Zadry
Dominik Rutkowski
Okładka książki - Zadry
Świat kupek
Terry Pratchett
Okładka książki - Świat kupek
Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Katarzyna Terechowicz
Okładka książki - Ekoświrek. Bajka ekologiczna
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy