Ława przysięgłych

Wdowa po nałogowym palaczu za śmierć swojego męża obwinia koncern tytoniowy. Decyduje się wnieść sprawę do sądu. Po jednej stronie samotna kobieta, po drugiej potężny i bogaty, zatrudniający najlepszych prawników koncern. O wszystkim zadecyduje zaś ława przysięgłych. Czy wszyscy jej członkowie są bezstronni i samodzielni w swoich osądach? Co dzieje się podczas obrad za zamkniętymi drzwiami i co lub kto może wpłynąć na decyzje ławników?

Informacje dodatkowe o Ława przysięgłych:

Wydawnictwo: Amber
Data wydania: 1997 (data przybliżona)
Tytuł oryginału: The Runaway Jury
Tłumaczenie: Leszczyński Andrzej

Kup książkę Ława przysięgłych

Ława przysięgłych - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-08-31, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Sposób, w jaki byli oceniani, przeważnie nie sprawiał przyjemności potencjalnym członkom ławy i przez nieprzyjemny kwadrans rewanżowali się za ten wzrokowy ostrzał ponurymi minami."

John Grisham umiejętnie angażuje uwagę czytelnika w złożoną intrygę rozgrywaną na łamach powieści. Już od pierwszych stron wciągnięci zostajemy w wir fabuły, sporo się dzieje, kilka wątków rozwija się równolegle. Mniejsza koncentracja na efektownej sensacji a większa na emocjonujących psychologicznych gierkach. Narracja swobodna, sugestywna, precyzyjna, lekka w odbiorze, pomimo zogniskowania na procesie sądowym, terminologia prawnicza przybliżona w sposób klarowny i zrozumiały, współtworząca charakterystyczny klimat opowieści. Wyraziste i przekonujące kreacje bohaterów, skrywające ciemne tajemnice, strzegące mroczne sekrety, odwołujące się do atmosfery niedomówień i niedopowiedzeń. Reprezentanci szerokiego przekroju amerykańskiego społeczeństwa, których różni środowisko, wiek, ambicje, aspiracje, wykształcenie, obycie, wiedza o świecie.

Szokujący obraz potwierdzający skalę skorumpowania świata, w którym sprawiedliwość powinna świecić triumfy, bezstronność być nie do podważenia, uczciwość wysuwać się na czoło, zaś etyczność stać się jedną z głównych wartości. Ogromne pieniądze, a za nimi podążają ludzie zdeterminowani położyć na nich swoje ręce, gotowi zaryzykować kariery i utratę dobrego imienia. Liczy się przede wszystkim skuteczność w dążeniu do celu, choćby miała wymagać poświęcania losów niewinnych ludzi, rzucania niepotwierdzonych oskarżeń, dokopywania się do zapomnianych wstydliwych grzechów i rzucania gróźb wynoszenia ich na światło dzienne. Powieść napisana ponad dwadzieścia lat temu, od tego czasu zmieniły się uwarunkowania prawne w branży tytoniowej, jednak wciąż przyciąga i ciekawi, tym bardziej, że inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Kilka kierunków akcji, atrakcyjnych obrotów spraw, odczucie niepokoju w odniesieniu do potęgi manipulacji, fałszywego interpretowania dowodów, naciągania faktów.

Może niektórym czytelnikom zabraknie większego napięcia, ale jest ono na tyle wystarczające, aby dać ponieść się fabule. Stawka idąca w miliony dolarów, bezwzględna walka, w której tylko jedna strona może zgarnąć całą pulę nagrody. Celesta Wood, wdowa po nałogowym palaczu, zmarłym na raka płuc, pozywa producenta papierosów. Obarcza koncern winą za śmierć męża i domaga się w sądzie odszkodowania za poniesione straty. Obserwujemy burzliwy przebieg powoływania ławy przysięgłych, aby następnie wkroczyć w coraz bardziej frapujący i pogmatwany proces zmierzający do wydania werdyktu w głośnej sprawie, interesującej opinię publiczną, przedstawicieli środowisk medialnych, prawniczych, giełdy papierów wartościowych i oczywiście przemysłu tytoniowego. Brutalne obnażane słabości amerykańskiego wymiaru sprawiedliwości. Zakończenie przewidywalne, ale niepsujące ogólnego pozytywnego odbioru powieści.

Dodatkowe spostrzeżenie nasuwające się po spotkaniu z książką, dotyczy tego, że nie tylko ława przysięgłych pozostaje pod wpływem przytaczanych przez ekspertów opinii, argumentów, wyników badań, potwierdzonych danych odnoszących się do negatywnych skutków obecności nikotyny w organizmie człowieka, zgubnych efektów długotrwałego palenia, ale również czytelnik. Powieść może okazać się dobrym pomysłem na prezent dla osób noszących się z zamiarem rzucenia palenia, przekonać wahających się, podtrzymać w zamiarze uwolnienia się od nałogu, umocnić w postanowieniu tych, którzy poradzili już sobie z zerwaniem z paleniem i walczą, aby do niego nie powrócić.

bookendorfina.pl

Avatar użytkownika - artemis
artemis
Przeczytane:2014-08-30, Ocena: 4, Przeczytałam,
Książkę znalazłam w swojej ukochanej bibliotece, gdy tylko przeczytałam opis z okładki zapragnęłam ją przeczytać. To naprawdę niezwykła opowieść utrzymana w schemacie Grishama : piękna dziewczyna, przystojny chłopak, wielka kasa, intryga, udane oszukanie systemu.
Avatar użytkownika - ksiazkowo_czyta
ksiazkowo_czyta
Przeczytane:2013-02-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 2012, Mam,
W niewielkim miasteczku Biloxi rozpoczyna się niezwykle ważny i głośny proces, w którym stronami są wdowa po zmarłym nałogowym palaczu oraz wielki koncern tytoniowy... Obie strony dysponują ogromnymi sztabami prawników, którzy korzystają zarówno z możliwości działań prawnych jak też poza prawnych, zwłaszcza, że strona pozwana posiada do swojej dyspozycji praktycznie nieograniczony budżet... Dzięki usilnym staraniom w ławie przysięgłych zasiada bardzo enigmatyczna postać, niejaki Nicholas Ester... W toku historii poznajemy także tajemniczą Merlee... Co łączy tych dwoje? Jaki wpływ na wyrok będą miały różnorakie machinacje oraz do czego będą zdolne posunąć się zespoły stojące za obiema stronami tego procesu? Jaką decyzję ostatecznie podejmą przysięgli? Jeśli chcecie rozwikłać te tajemnice koniecznie sięgnijcie po ten trzymający w napięciu tytuł J. Grisham' a. Jako ciekawostkę dodam, iż na podstawie w/w powieści w roku 2003 powstał film o tym samym tytule w reżyserii Gary'ego Fleder'a.
Avatar użytkownika - mictatencuhtli
mictatencuhtli
Przeczytane:2022-06-14, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,

Grisham to pewniak. Świetny thriller prawniczy. Interesująca fabuła oparta na rzeczywistych wydarzeniach. Nieoczywiste zakończenie.

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2017-10-31, Ocena: 4, Przeczytałam, 26 książek 2017,

Książka wciągająca, szczególnie dla wszystkich miłośników powieści, których akcja toczy się na sali sądowej. Typowo też dla Grishama od początku do końca trudno się oderwać od jej kartek. Wszystko jest dodatkowo zagmatwane, że wydaje się najbardziej zawikłanym thrillerem, co prawda podejrzewałam podobne zakończenie, ale do końca nie byłam go pewna, mając świadomość, że autor może zaskoczyć, wszystko wymieszać.

Do tego dochodzi świetny, charakterystyczny dla Grishama styl i całość wygląda rewelacyjnie. Autor świetnie przedstawił matactwa, obchodzenie prawa, jego łamanie, całą ciemną stronę ludzkiego charakteru, ale chyba najbardziej przypadły mi do gustu postaci ludzkie, tutaj każdy był odrębną wyrazistą jednostką, a sytuacje bardzo prawdopodobne.

Avatar użytkownika - Kalinka89
Przeczytane:2015-01-12, Ocena: 6, Przeczytałem,
Więzienny prawnik
John Grisham0
Okładka ksiązki - Więzienny prawnik

Historia Stanów Zjednoczonych notuje tylko cztery przypadki zabójstwa sędziego federalnego w okresie pełnienia tej funkcji. Podwójne...

Painted House
John Grisham0
Okładka ksiązki - Painted House

Until that September of 1952, Luke Chandler had never kept a secret or told a single lie. But in the long, hot summer of his seventh year, two groups of...