Ściema

Dziennikarz śledczy, Patryk Chromy, próbuje na własną rękę ustalić sprawców niewyjaśnionej śmierci studenta brutalnie pobitego podczas pacyfikacji przez ZOMO antywojennej demonstracji. Mimo upływu prawie trzydziestu lat od tego zdarzenia odkrywanie krok po kroku przeszłości zdaje się być dla niego coraz groźniejsze. Kiedy wreszcie udaje mu się zidentyfikować sprawców zbrodni, spotyka go los swojego poprzednika,

który już wcześniej próbował rozwikłać kryminalną zagadkę, lecz zniknął bez śladu.

Trzymająca w napięciu powieść pełna nawiązań do nieodległej jeszcze rzeczywistości stanu wojennego w Polsce.

Informacje dodatkowe o Ściema:

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2015-06-12
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Ściema

Ściema - opinie o książce

Avatar użytkownika -

Przeczytane:2015-11-02,
Słowem podsumowania: Piotr Bojarski napisał powieść, która dość dokładnie przybliża czytelnikowi obraz społeczeństwa z lat stanu wojennego. Szybko zaskarbiający sobie sympatię główny bohater został nakreślony w bardzo misterny sposób, a dzięki jego przeciętności i innych składników, które ciężko jest mi określić, poczynania pchające akcję do przodu wcale nie są nam obojętne. Boimy się o Patryka Chromego, kibicujemy mu i cieszymy się wraz z nim. Język jakim opowiedziano tę historię śmiało można określić mianem komunikatywnym. Pomimo to powieść bogata jest w plastyczne dialogi i barwne, aczkolwiek krótkie i celne opisy. Bojarski przykłada wielką uwagę do kreślenia portretów psychologicznych nawet postaci epizodycznych. "Ściema" to lekka, przyjemna w odbiorze pozycja, idealna na jesienne wieczory. Polecam. Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2015/11/sciema.html#more
Avatar użytkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2015-09-15, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
,, - To wszystko ściema, panie. Niech pan w to nie wierzy! - gruby mężczyzna siedzący przy wielkim, przeszklonym oknie kafejki Da Vinci machnął wzgardliwie otłuszczoną prawicą. - Tak teraz gadają, żeby legenda rosła." Poznań, 13 lutego 1982 rok na ulicach miasta zostaje znaleziony dotkliwie pobity młody mężczyzna Robert Niemczyk, który z ciężkim urazem głowy trafia do szpitala, niestety po trzech dniach umiera. Zostaje wszczęte postępowanie w tej sprawie, a głównymi podejrzanymi są młodzi funkcjonariusze ZOMO. Jednak milicja niczego konkretnego nie ustala, a po procesie główni podejrzani zostają oczyszczeni z zarzutów. Poznań 1992 rok, sprawą zaczyna interesować się dziennikarz Jacek Niewierny, który chce rozwikłać całą zagadkę sprzed dziesięciu lat, kiedy to Robert Niemczyk został śmiertelnie pobity. Niewierny kończy śledztwo sukcesem, jednak nie jest mu dane upublicznić całej informacji, ponieważ słuch po nim ginie. Z kolei osiem lat później w roku 2010, młody dziennikarz śledczy Patryk Chromy, próbuje odświeżyć całą sprawę i dowiedzieć się wszystkiego, co wydarzyło się dwadzieścia osiem lat temu, w stanie wojennym na ulicach Poznania. Jeśli w krótkim czasie Chromy opublikuje artykuł w zamian dostanie awans. Dlatego aby nadać bieg całej sprawie postanawia spotkać się z ojcem Roberta, Sławomirem Niemczykiem. Starszy mężczyzna opowiada Patrykowi, że kiedy milicja nie ustaliła sprawców śmierci jego syna, to ten na własną rękę zaczął dociekać, wyjawia do czego sam doszedł. Po wyjściu z biura Chromego, Niemczyk zostaje napadnięty. Dziennikarz bazując na informacjach, które uzyskał od starszego pana, zaczyna swe śledztwo od byłych oficerów ZOMO. ,, - Panie Patryku jak to możliwe... - usłyszał pochlipywanie starszej kobiety. - Tyle lat już nie ma komuny, a oni nadal się z nas śmieją. - Kto niby? - nie zrozumiał od razu. - Ci, co zabili mi syna." ,,Ściema" jest pierwszą książką autora, którą miałam możliwość przeczytać, możecie mi uwierzyć, że nie zawiodłam się i z przyjemnością sięgnę po inne powieści Bojarskiego. Treść w żadnym wypadku nie zawodzi czytelnika, bowiem fabuła jest bardzo interesująca. Autor fenomenalnie przedstawił portret psychologiczny funkcjonariusza ZOMO. Jestem pod dużym wrażeniem tej lektury, tym bardziej, że nie należę do osób, których w szkole pociągał przedmiot historii. Okładka jest przedstawieniem graficznym tego co czytelnik znajdzie w treści. Zakończenie dosyć mile mnie zaskoczyło, ponieważ nie spodziewałam się takiego obrotu sprawy. Pomimo, że nie znajdziecie tutaj szybkiej akcji i nie poczujecie przyspieszonego bicia serca, to ta lektura ma w sobie to ,,coś", co sprawia, że wciąga czytelnika od pierwszych stron i ciężko jest się od niej oderwać. Jest to książka generalnie dla każdego, jednak w szczególności dla osób pasjonujących się historią Polski. Polecam.
Avatar użytkownika - Zdzislaw4
Zdzislaw4
Przeczytane:2021-06-09, Przeczytałem,
Rache znaczy zemsta
Piotr Bojarski0
Okładka ksiązki - Rache znaczy zemsta

Alternatywna historia w sensacyjnej formule! Kontynuacja przygód komisarza Kaczmarka znanego z powieści "Kryptonim Posen". Maj 1945 roku. Trzecia Rzesza...

Kryptonim Posen
Piotr Bojarski0
Okładka ksiązki - Kryptonim Posen

„Kryptonim Posen” – powieść historical-fiction osadzona w zmienionych realiach historycznych pierwszej połowy XX w. Wiosną 1939 roku ...