Ślady hamowania

Między Londynem a Warszawą

Izabela, pozornie szczęśliwa żona i matka oraz rozwodząca się już po raz drugi Marlena kiedyś były nie tylko siostrami, ale i najlepszymi przyjaciółkami. Jednak od śmierci ojca, nie odezwały się do siebie ani słowem. Odległość, jaka dzieli kobiety – prawie dwa tysiące kilometrów – nie sprzyja przełamaniu ciszy i jest źródłem wielu napięć w rodzinie oraz wśród znajomych. Tymczasem Danka, jedna z przyjaciółek właśnie odpowiada przed angielskim sądem za zabójstwo. Ze starymi znajomymi, nawet ze wspierającą ją Marleną, nie chce rozmawiać. Dlaczego zabiła męża? Co się stanie z jej dziećmi?

W tym niezwykle trudnym dla wszystkich czasie ze Stanów wraca Alex, dawny przyjaciel z liceum. Jego nagłe pojawienie się wywraca życie obu sióstr do góry nogami i sprawia, że życie - zwłaszcza uczuciowe - komplikuje się jeszcze bardziej.

Jak trudna potrafi być siostrzana miłość?
Do czego może być zdolna matka w chwili zagrożenia dziecka?
Czy echa przeszłości można tak po prostu zignorować?

Informacje dodatkowe o Ślady hamowania:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2012-10-01
ISBN: 978-83-76741-45-1

Kup książkę Ślady hamowania

Ślady hamowania - opinie o książce

Avatar użytkownika - monalizka
monalizka
Przeczytane:2016-05-19, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2016,
Pisarka za pomocą tzw. śladów hamowania- kolejnych rozdziałów przedstawia nam dwie bohaterki: Marlenę i Izę, dwie siostry, które od śmierci ojca nie odzywają się do siebie. Nie tylko brak kontaktu jest ich problemem, również pogarda, ,,co ona może o mnie wiedzieć", niechęć oraz wzajemne oskarżenia. Zepsuły się ich relacje, życie wskoczyło na inne tory- Londyn, Warszawa. Co było tego przyczyną? Pisarka bardzo długo nie zdradza nam tego, za to ukazuje fragmentami ich bieżące życie, emocje, czasami sięga do przeszłości. Powieść oprócz ukazania konfliktowych relacji międzyludzkich pokazuje inne życiowe problemy: przemoc w rodzinie, przyjaźń złudzenie- gdy ktoś kogoś zawiódł; kłopoty wychowawcze- trudni nastolatkowie; znieczulanie alkoholem; rozpad małżeństw, poszukiwanie zapomnienia i życie złudzeniami. Nie brakuje także pokazania pozytywnych momentów: zakochania, zrozumienia u drugiej osoby, rozluźnienie ,,pętli codzienności". Mimo wszystko zabrakło mi jednej ukazania wagi siostrzanej więzi, mam wrażenie powierzchowności poruszanej tematyki, nie przekonały mnie wszystkie rozwiązania fabularne. Emocje takie jak dręczące poczucie winy, podgrzewana nienawiść, cierpienie, żal owszem występują, ale jednak nie zżyłam się z bohaterkami, trudno mi było się z nimi utożsamić i -o zgrozo- nie wiem czemu, myliły mi się, która jest która. Na dodatek brakowało mi tu porządnego punktu kulminacyjnego, była pewna sytuacja, ale została rozwiązana spokojnie, wręcz za spokojnie. Z kolei ciekawie i realistycznie pod względem psychologicznym został przedstawiony moment, od którego zaczął się konflikt sióstr- chwila pominięcia, porzucenia, gorzkich słów, walki, oskarżeń o egoizm i zapalczywość. Co ciekawe pisarka nikogo nie wybiela, nawet ukazuje małostkowość bohaterki, bo tak właśnie się czuje. ,,To był straszny moment, najczarniejszy korytarz, w jaki mogą wejść dwie kochające się osoby." ,,Ślady hamowania" to wielowątkowa obyczajowa historia ukazująca, że brak rozmów, ukrywane sekrety, fatalny błąd w ocenie drugiej osoby i sytuacji po prostu psują relacje międzyludzkie i tworzą niewidzialny mur; o tym, że łatwo zacząć podróżować w innych kierunkach i przeżywać wszystko inaczej, ale trudniej to naprawić. Czas nie zawsze działa na korzyść. Ale warto postarać się naprawić relacje- nie dowiemy się jak to będzie, jeśli nie spróbujemy. Powieść polecam zainteresowanym.
Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2013-12-10, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Autorka w ciekawy i niebanalny sposób opisuje perypetie życiowe współczesnych niezależnych, odważnych kobiet. To opowieść bardzo życiowa, z prawdziwymi, nieprzerysowanymi bohaterami, ukazująca trudne relacje międzyludzkie. Autorka dotknęła ważnego tematu - przemoc w rodzinie i jej konsekwencje. Powieść będąca inspiracją dla wielu kobiet potrzebujących motywacji w trudnych chwilach. Książka wzrusza, bawi i zmusza do refleksji.
Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2014-07-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki (2014),
Przyznam szczerze-myślałam, że będzie to pozycja lekka i niekoniecznie ambitna, ale się pomyliłam. Trudne tematy, które porusza autorka sprawiły, że jest to pozycja zmuszająca do refleksji nad samym sobą, nad "własnym egoizmem" i nad relacjami z innymi. Postać Marleny moim zdaniem trochę wyidealizowana-wydaje mi się że ze zbytnią łatwością wybacza i rozumie wszystkich dookoła. Natomiast Iza wydała mi się osobą nie tyle zakompleksioną jak sama twierdzi, co raczej zwyczajnie egoistyczną. Resztę bohaterów polecam ocenić samemu ;)
Avatar użytkownika - KKS
Przeczytane:2014-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam, 2014 107,
Zaginione
Magdalena Zimny-Louis0
Okładka ksiązki - Zaginione

Helena, w dzieciństwie porzucona przez matkę, decyduje się na wyjazd jej śladami do Armenii. Nie wie czy będzie szukać matki żywej, czy zmarłej? Jedyna...

Pola
Magdalena Zimny-Louis0
Okładka ksiązki - Pola

Tosia Pogorzelska jest pełną werwy i energii miłośniczką egzotycznych mieszanek herbat, wyśmienitą kucharką, posiadaczką wyostrzonego zmysłu obserwacji...