Świadectwo prawdy

W oborze na farmie amiszów w Pensylwanii znaleziono zwłoki noworodka. Lokalna społeczność jest w szoku - w wyniku dochodzenia policyjnego o odebranie dziecku życia zostaje oskarżona jego domniemana matka, osiemnastoletnia Katie Fisher, niezamężna dziewczyna z rodziny amiszów. Sprawę Katie przyjmuje Ellie Hathaway, rozczarowana swoją pracą adwokatka z wielkiego miasta. Po raz pierwszy w swojej karierze spotyka się z wymiarem sprawiedliwości rządzącym się innymi zasadami niż ten, który zna na wylot. Zagłębiając się w świat amiszów, musi znaleźć sposób, aby dotrzeć do swojej klientki i porozumieć się z nią w jej języku. Praca nad tą zawikłaną sprawą prowadzi ją także w głąb własnego ja, a kiedy jeszcze pojawi się w jej życiu mężczyzna z przeszłości, Ellie stanie oko w oko ze swoimi najtajniejszymi lękami i pragnieniami...

Informacje dodatkowe o Świadectwo prawdy:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
ISBN: 83-7469-345-2

Kup książkę Świadectwo prawdy

Co się robi, kiedy człowiek zaczyna się bać, że wszyscy go zostawią?
- Trzeba się postarać, żeby zostali.
- A jeśli to niemożliwe albo nie umie się tego zrobić? (...)
- Należy ich uprzedzić i samemu uciec, żeby nie trzeba było patrzeć, jak odchodzą.

Świadectwo prawdy - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2016-08-08, Ocena: 5, Przeczytałam,
Fabuła rozwija się ze strony na stronę. Poznajemy zasady życia amiszów, które determinują ich postępowanie. I zaskakujące zakończenie.
Avatar użytkownika - elzbietakat
elzbietakat
Przeczytane:2015-01-05, Ocena: 6, Przeczytałam, elzbietakat,
Wciągająca , ale zakończenie rozczarowało mnie.. To pierwsza moja książka tej autorki. Na pewno coś jeszcze przeczytam..
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014 roku, Biblioteka,
Jak zwykle autorka w swojej książce stawia przed czytelnikiem nie mały problem do rozwiązania. Adwokatka która pragnie dziecka a niestety nie ma perspektywy że zostanie szczęśliwą matką staje przed faktem obrony kobiety- dalekiej kuzynki która zamordowała swoje nowo narodzone dziecko. Morderczyni jest amiszką i żyje inaczej niż reszta społeczeństwa.
Avatar użytkownika - magdkos
magdkos
Przeczytane:2014-01-30, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
To moja kolejna pozycja P. Jodi, zdecydowanie najlepsza z dotychczasowych. Czytałam na jednym wdechu! Życie Amiszów - rewelacja ,nigdy nie słyszałam nic o nich ,teraz wiem kim są,jak żyją i jakimi są ludźmi. Osobiście zamarzyłam ,żeby poznać Amisza:) Przemiana Pani Adwokat bardzo mnie urzekła . A zachowanie mamy Kate nie zdziwiło. Nie potępiłam jej. Zmieniam kierunek na coś z dreszczykiem...Ale wrócę do Pani,Pani Jodi;)
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2013-12-21,

To moje pierwsze spotkanie z książką  Jodi  Picoult. Do tej pory znałam ja tylko z dwu adaptacji filmowych jej książek - tej właśnie i "Bez mojej zgody". Obydwa filmy swą treścią poruszały do głębi.

Akcję książki Świadectwo prawdy"  Jodi Picoult umieściła w stanie Pensylwania, w Paradise, w społeczności amiszów. Amisze to  chrześcijańska wspólnota protestancka, niezwykle ortodoksyjna,  wywodząca się ze Szwajcarii, a żyjąca dzisiaj w USA, między innymi w w Paradise  gdzie   zajmuje się produkcją rolną prowadząc farmy rolne. Są to, jak ich charakteryzuje ogólnie pisarka,  ludzie prości, pokorni,  żyjący zgodnie ze swoją wiarą i w zgodzie z naturą. Życiem ich kierują  jasne zasady i reguły a  skupiają się na modlitwie, uprawie pola i zacieśnianiu więzi rodzinnych. Prostota ich wypływa między innymi z tego, że amisze nie wysyłają dzieci do szkół publicznych, a wykształcenie ich dzieci kończy się na 14 roku życia. Istotnym dla nich jest by się nie wyróżniać w społeczności, by wszyscy byli sobie równi.  Jest to społeczność hermetycznie zamknięta, nie mająca łatwych kontaktów ze światem zewnętrznym, żyjąca według nakazów niepisanego zbioru zasad zwanego Ordnung, w domu rozmawiająca w swoim ojczystym, niemieckim, języku. Ordnung sprawia, że  amisze, których poznajemy w książce nie akceptują nowoczesnej techniki, a więc  nie korzystają z elektryczności, samochodów, telewizji, fotografii i innych nowoczesnych wynalazków. Poruszają się pojazdami konnymi i noszą proste prawie, że jednakowe stroje.

W takiej oto społeczności, ludzi dobrych i bogobojnych  wydarza się dramat. Młodziutka Kate Fischer rodzi nocą  w oborze chłopca. Poród jest przedwczesny, Kate zmęczona usypia, gdy się budzi dziecka nie ma, jak również śladów po odbytym porodzie. Rankiem odnalezione zostają zwłoki chłopca. Kate zostaje oskarżona o morderstwo i grozi jej kara dożywocia. Główny wątek książki rozwijany jest wokół  wyjaśnienia okoliczności i przyczyn  zabójstwa dziecka, co się dzieje  w trakcie prowadzonego przewodu sądowego.

W książce mamy do czynienia z dwoistą narracją. Pierwsza to narracja trzecioosobowa przedstawiająca osoby i wydarzenia związane z  akcją powieści , a więc Kate, jej rodzinę i znajomych, osób prowadzących śledztwo, a także ojca dziecka. Druga zaś pierwszoosobowa prowadzona jest  przez Ellie Hathaway, która opowiada o sobie, swoich przeżyciach i odczuciach osobistych, jak również  związanych z głównym wątkiem  powieści,  w tym roli jaką w nim odgrywa.

Głównymi bohaterkami książki są Ellie i Kate, dwie kobiety, z których starsza obsesyjnie pragnie dziecka i nie może go mieć, a młodsza prawdopodobnie przyczyniła się do śmierci  swojego dziecka, a może nawet go zabiła. Ellie, odnosząca sukcesy adwokatka,  to daleka  krewna Kate Fischer. W czasie dramatu na farmie Fischerów przebywa u swojej ciotki, siostry matki Kate, która żyje poza społecznością amiszów. Z dużymi oporami, sama będąc w dołku psychicznym, podejmuje się, na usilną prośbę ciotki,  obrony Kate. Z początku jest negatywnie nastawiona do Kate lecz mimo to, by ta nie trafiła do aresztu  podejmuje się  sprawować nad nią nadzór i w tym celu przenosi się na farmę Fischerów, podejmując trud nie tylko przygotowania i przeprowadzenia obrony dziewczyny, ale również przystosowania się do życia w środowisku, które nie dość, że obce jej kulturowo nie  jest jej przychylne, nie  tylko dlatego, że z  zasady  jest przeciwne obronie Kate, ale również dlatego, że nie toleruje u siebie obcych.

Pobyt na farmie rodziców Kate pozwala Ellie  poznać życie i zwyczaje amiszów od podszewki co sprawia, że łatwiej jej  zrozumieć ich,  jak i Kate, która wyparłszy z pamięci dramat, jaki ją spotkał,  nie przyznaje się ani do przyczynienia się do śmierci swego dziecka,  ani do jego urodzenia. Miesiące spędzone wśród spokojnych amiszów, w atmosferze dobroci i pracy, którą każdy musi wykonywać zgodnie z przydziałem  więc również i Ellie, jak się okazuje ma  zbawienny wpływ na nią, która w nic nie wierzy, i dla której do tej pory w  życiu liczył się tylko sukces zawodowy. Staje się to swoistego rodzaju terapią, która sprawia, że gdy w jej życie wchodzi znów miłość z lat studenckich ich powrót do siebie wyda nadspodziewane owoce.

Obrona, której podejmuje się Ellie jest bardzo trudna i wymaga  zaangażowania  całych jej umiejętności, tym bardziej, że napotyka na bezwzględność prokuratora, dla którego ta sprawa to możliwość błyśnięcia przed wyborami stanowymi i nie ma dla niego żadnego znaczenia  kim jest  Kate i co z tego wynika dla prawidłowego przebiegu procesu.

Główny  wątek powieści  prowadzony jest przez autorkę  w sposób interesujący i niezwykle zajmujący. Jest w nim  sporo zwrotów akcji, intrygujących  dyskusji i wywodów popartych badaniami szczególnie z zakresu psychologii. Wątek ten wciąga  i  trzyma przez cały czas w napięciu. Ma też niezwykły  finał, a jest nim prawda, która   zaskakuje Ellie w momencie, gdy po zakończeniu procesu opuszcza rodzinę, w gronie której przeżyła kilka miesięcy i z którą bardzo się zżyła.

Ekscytujące są w tej obszernej powieści, liczącej ponad 600 stron również inne wątki, wątki retrospektywne,  a dotyczące bezpośrednio rodziny Fischerów. Należą do nich historia brata Kate, który musiał opuścić społeczność amiszów, gdyż chciał się uczyć i poszedł wbrew rodzicom na studia, a także samej Kate, która odwiedzając za zgodą matki a bez wiedzy ojca swego brata w Nowym Jorku pokochała Adama, u którego brat mieszkał. Miłość ta, płomienna i piękna  lecz niestety zakazana dla młodej  amiszki nie mogła zakończyć się szczęśliwie i tak też się stało.

Znajduje miejsce w książce  również delikatny wątek paranormalny  związany z młodszą siostrą rodzeństwa Fischerów, która utopiła się jako dziecko, a za śmierć której  Kate czuje się odpowiedzialna co ma wpływ na jej życie, ale również z badaniami, które prowadzi Adam.

"Świadectwo prawdy" zrobiło na mnie duże wrażenie.To dramat  społeczno obyczajowy, który nie tylko wzrusza i porusza do głębi historią Kate, ale  który  ukazuje również społeczny wymiar odrębności amiszów, którzy  nie ulegli asymilacji  kulturowej a tym samym amerykanizacji  co staje się   przyczyną różnych problemów, równocześnie przeciwstawiając  wolno toczące się życie rodzinne  amiszów  prowadzone w zgodzie z naturą  konsumpcyjnemu modelowi życia Amerykanów, który szczęścia nie zapewnia a wprost przeciwnie bywa przyczyną braku zadowolenia z  życia przeżywanego w ciągłej rywalizacji.A poza tym jest to powieść, którą czyta się  z dużą przyjemnością i szybko, by jak najszybciej  dotrzeć do tytułowej prawdy.

Ciekawa byłam bardzo powieści o życiu amiszów. Jednak rozumowanie członków tej sekty, ich uwarunkowanie do życia w grupie, konsekwentnie od urodzenia prowadzone jako jedynie słuszne, strasznie mnie irytowało. Zwłaszcza że historia, całkiem nieźle zaczęta, stała się z czasem ckliwą, umoralniającą bajką, grającą, a nawet żerującą na emocjach czytelnika. I te śmieszne historie o duchach, przewidywalne zakończenie, odnowa duchowa pani adwokat - brrr. Doczytałam siłą rozpędu, ocena jest za dobry początek. (Ocena: 4/6)
Avatar użytkownika - Gosia2725
Gosia2725
Przeczytane:2013-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam,
Jodi Picoult umie budować napięcie i stopniowo odsłania nam bohaterów swoich powieści. W konserwatywnej społeczności amiszów dochodzi do nietypowego zdarzenia, w oborze na farmie Fisherów znaleziono zwłoki niemowlęcia. Nie wiadomo czyje to dziecko,ponieważ żadna z kobiet nie spodziewała się dziecka... Podejrzenia jednak padają na Katie Fisher,która ma wszystkie objawy wczesnego porodu.Mimo to młoda amiszka nie przyznaje się do bycia w ciąży ani tym bardziej morderstwa dziecka.Jej obrony podejmuje się Ellie Hathaway,adwokatka i przy okazji daleka kuzynka oskarżonej.Poznając świat amiszów Ellie,musi znaleźć sposób,aby dotrzeć do Katie. Duży plus za przedstawienie przez autorkę kultury amiszów.Zakończenie,również zaskoczy...
Avatar użytkownika - Sabinka
Sabinka
Przeczytane:2011-02-21, Ocena: 6, Przeczytałam,
Muszę przyznać z pokorą....jestem winna. Winna tego, że podeszłam do książki jako przereklamowane pisadło!!!!!! Jakie było moje zdziwienie gdy książka okazała się jak dla mnie rewelacyjną powieścią, która potrafi trzymać zwykłego czytelnika w napięciu. Mało tego wyciska z nas emocje, jak sok z cytryny !!! W tej książce na pewno nie zabrakło emocji!!! Emocji pozytywnych i tych negatywnych. Co do pokory... autorka według mnie idealnie przedstawiła świat amiszów, ich wiary, a przede wszystkim ich dobra, prawdy i właśnie pokory, której brakuje wielu osobom wśród nas. Jodi Picoult we wątki śledcze, kryminalne, wtopiła też wątek miłości. Miłości do drugiej osoby, która jest zdolna do wielu wyrzeczeń. Ukazała także miłość matki do dziecka, która jest piękna, czysta , bezinteresowna, ale zarazem taka, która potrafi....być inna, drapieżna, opiekuńcza i agresywna :( Nie wiem czy można tak to ująć, ale według mnie, miłość rodzica właśnie ma dwie twarze. Jedna w te ciepłe i spokojne dni, druga gdy dziecku zagraża niebezpieczeństwo. Jednak mnie autorka ujęła prawdą i więzami rodzinnymi. Jedno i drugie są bardzo ważne. Bardzo ważne w powieści, jak i w naszym życiu codziennym - realnym. Podsumowując, jestem pozytywnie ZASKOCZONA powieścią, jak i piórem autorki. Świetnie się czytało i choć książka nie należy do cienkich ....czuje jakiś niedosyt. Prawda jest taka, że z przyjemnością sięgnę po inne powieści Jodi Picoult. Polecam Wam, na prawdę WARTO!!!!!
Avatar użytkownika - ewelinka5521
Przeczytane:2015-06-20, Przeczytałem,
Jak z obrazka
Picoult Jodi0
Okładka ksiązki - Jak z obrazka

Wciągająca i błyskotliwa powieść psychologiczna o pułapce, jaką może stać się z pozoru idealne małżeństwo.Młoda kobieta, którą policja znajduje...

Nineteen Minutes
Picoult Jodi0
Okładka ksiązki - Nineteen Minutes

Bestseller Picoult (My Sister's Keeper) takes on another contemporary hot-button issue in her brilliantly told new thriller, about a high school shooting...