Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2015-10-01
Kategoria: Ekonomia
ISBN: 9788326822728
Liczba stron: 344
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Kiedy rozmawiam z Grzegorzem Sroczyńskim, czuję się, jakbym patrzył w lustro i widział siebie sprzed lat. Niezgoda na bezradność i niesprawiedliwość, bunt wobec ekonomicznego i światopoglądowego dogmatyzmu, otwartość na cudze poglądy, ale też gotowość do rewizji własnych. To w mKiedy rozmawiam z Grzegorzem Sroczyńskim, czuję się, jakbym patrzył w lustro i widział siebie sprzed lat. Niezgoda na bezradność i niesprawiedliwość, bunt wobec ekonomicznego i światopoglądowego dogmatyzmu, otwartość na cudze poglądy, ale też gotowość do rewizji własnych. To w myśleniu i pisaniu Sroczyńskiego cenię najbardziej.

KAROL MODZELEWSKI

Wkurzam się. Czytam, wkurzam się i nie mogę przestać. Przecież bardzo jest mi wygodnie z poglądami ustalonymi raz na zawsze, argumentami, których nie muszę już sprawdzać, zamkniętą listą pytań i autorytetami, którymi mogę się podeprzeć, kiedy pojawiają się wątpliwości. Próbuję się buntować, bo dlaczego nagle miałbym zupełnie na nowo opowiadać sobie historię 25 lat polskiej transformacji. Dlaczego nagle mam na nowo przemyśleć swój stosunek do wolności, której lekcję tak dobrze odrobiliśmy, że po drodze zgubiła nam się równość, nie mówiąc o braterstwie? Dlaczego mam włączyć świętą własność na listę aksjomatów do rewizji, a rozwarstwienie społeczne do katalogu spraw do załatwienia na już? Dlaczego mam polubić płacenie podatków? I znów zacząć wierzyć (ostrożnie) w utopie?

Odpowiedź jest prosta: co jakiś czas trzeba zmienić okulary. Te stare nie powiększają już należycie, są porysowane i brudne. W nowych dostrzega się wprawdzie wiele mało przyjemnych szczegółów, ale za to wszystko widać ostro. ,,Świat się chwieje" to moje nowe okulary. To nie jest książka, po przeczytaniu której wie się więcej. To też, ale przede wszystkim jest się kimś innym. Kimś, kto myśli i wybiera znacznie świadomiej. 

PAWEŁ GOŹLIŃSKI

Marcin Król

Jak się zdarzy to ,,coś", to możemy wisieć na latarniach. Po prostu. Nic nie robiąc, hodujemy siły, które zmienią świat po swojemu.

Nadzieja to mechanizm, który pozwalał znosić ludziom bez szemrania rosnące rozwarstwienia. Ale on przestaje działać.

Andrzej Leder

Żyliśmy w świecie, który uważał, że ,,co" zostało ustalone i trzeba tylko ustalić ,,jak". Poszukać praktycznych sposobów na osiągnięcie szczęścia. Teraz dość niespodziewanie wylądowaliśmy w samym środku kryzysu ,,co". Kryzysu u podstaw.

Jan Krzysztof Bielecki

Podatnicy na końcu ratują kapitalizm. Klasa średnia. Oni dokładają do tego interesu, spłacają długi banków, płacą za beztroskę prezesów. A bogaci jakby mniej. To się nazywa asymetryczność kosztów.

Sławomir Sierakowski

Po upadku Peerelu uznaliśmy, że myślenie o dobru wspólnym pachnie mentalnością komunistyczną. Polaka od dziecka zaczęto uczyć konkurowania z innymi. Kreatywność. Innowacyjność. Konkurencja. A gdzie współpraca?

Elżbieta Mączyńska

Powinniśmy odzyskać zdolność do myślenia, również utopijnego. Obecny system pilnie wymaga korekt. Powtarzanie, że musi być, jak jest, to żadna odpowiedź.

Krzysztof Jasiecki

Nasz świat został zaprogramowany pod koniec lat dziewięćdziesiątych i trzeba się z tym wreszcie pożegnać jak ze starym, powolnym komputerem.

Jerzy Hausner

W konkurowaniu do upadłego jesteśmy świetni. Tymczasem wielkie cele można osiągnąć tylko dzięki współpracy zabarwionej rozsądną rywalizacją. 

Trzeba nam więcej odwagi i zaufania, wtedy góry można przenosić

Piotr Kuczyński

Przyzwyczaja się obywatela, żeby już na nic nie liczył. Bo ma być tylko konsumentem, który wszystko sam sobie kupi na wolnym rynku: od osobistej ochrony, poprzez łóżko w szpitalu, aż po emeryturę na starość 

Stanisław Owsiak

Podatek jest postrzegany jako haracz. A to jest inwestycja. 

Mirosław Sielatycki

Państwo jest od dawania jak najlepszych szans wszystkim, od wyrównywania różnic, a nie od zaostrzania ich.

Polska innowacyjna wymaga podciągnięcia całego społeczeństwa w miarę równo i szybko. Jeśli o tym zapomnimy i będziemy mieli elitę uczącą się w dobrych szkołach oraz całą resztę w szkołach takich sobie, to sami się skażemy na model Polski imitacyjnej. Montowni lodówek, telewizorów.

Joanna Bochniarz

Jak w ogóle można być elitą, jeśli nie jeździ się autobusem? Jeśli się nie wie, jakie są problemy chłopaka z przystanku? Twoje postrzeganie świata jest fałszywe. Możesz funkcjonować w tej bańce, ale poza nią stajesz się bezradny. 

Dorota Wellman

W zbyt rozwarstwionym społeczeństwie wszystkim żyje się źle. Również bogatym, bo muszą uciekać na strzeżone osiedla, odwracać oczy od biedy i znosić nienawiść współobywateli, którym się nie powiodło. 

Karol Modzelewski

Wkurzył się pan? Świetnie! Pańska kolej.

Kup książkę Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Opinie o książce - Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2015-10-24, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Cieszycie się, że PKB rośnie? Że bezrobocie maleje? Że kryzys nad nie dotknął? Jasne, że się cieszycie. Bo nie rozumiecie. Nie próbujecie zrozumieć i nie chcecie wiedzieć. Nie zadajecie najistotniejszych pytań, nie interesuje Was nic poza egzystencją z dnia na dzień. Jest źle? Tak widocznie musi być! Jest kiepska koniunktura – no cóż, prawa wolnego rynku…I tak ze wszystkimi pytaniami. Kiedy przestaliśmy sami sobie zadawać elementarne zagwozdki? Co stało się z naszymi umysłami, że pogodziliśmy się z zastaną rzeczywistością, czemu nie chcemy walczyć o lepsze jutro? Grzegorz Sroczyński w tym roku otrzymał Nagrodę Grand Press w kategorii Wywiad, za wywiad pot tytułem „Byliśmy głupi” przeprowadzony z Marcinem Królem. I nie ma czemu się dziwić – jego wywiady są błyskotliwe, trafiające w sedno i obiektywne – o co często jest naprawdę bardzo trudno. Idealnie wyprowadza z równowagi nawet spokojnych rozmówców, bo wtedy mówią najciekawsze kwestie i te, które woleliby zatrzymać dla siebie.  Więcej na zukoteka.pl   ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Świat się chwieje. 20 rozmów o tym, co z nami dalej

Avatar użytkownika - apogeum55
apogeum55
Przeczytane:2016-01-05, Ocena: 5, Przeczytałem, 26 książek 2015,
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy