Świat według Janki

Janka Ochojska przez dwadzieścia dwa lata prowadzenia Polskiej Akcji Humanitarnej dotarła z pomocą do czterdziestu czterech krajów. Kopie studnie w Sudanie, pomaga przetrwać szpitalom w Korei Północnej, buduje szkoły w Afganistanie oraz domy dla ofiar tajfunu Yolanda na Filipinach. W Polsce dożywia dzieci i edukuje wolontariuszy. Jej silna wola w przełamywaniu własnych słabości niesie wyraźny przekaz: każdego dnia można zrobić coś dobrego.

Jedna z najbardziej znanych polskich działaczek społecznych szczerze i wnikliwie opowiada o świecie, którego nie zobaczymy w mediach. O miejscach, w których najgorsze zło spotyka się z największym dobrem. O determinacji, która próbuje tę szalę przeważyć.

Skąd czerpać siłę do pomagania naprawdę, a nie na niby?

Informacje dodatkowe o Świat według Janki:

Świat według Janki - opinie o książce

Avatar użytkownika - mirand
mirand
Przeczytane:2017-05-26, Ocena: 5, Przeczytałam, 100 książek 2017,
Wspaniała historia organizacji , którą zapoczątkowała Janina Ochojska. Książka to przeplatanka zbiorów esejów z czasopism oraz wywiad z Marzeną Zdanowską. Pani Janina opowiada o akcjach humanitarnych , o różnicach pomiędzy najbiedniejszymi krajami świata. O ich podejściu do jej pracy. Książka dokładnie pokazuje skrajną biedę nie tylko w miejscach , które nawiedziły kataklizmy ale również w tych, w których trwa wojna. Warto przeczytać, każdy z nas na pewno dowie się czegoś o czym do tej pory nie miał pojęcia.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2016-12-27, 26 książek 2016, Mam, Przeczytane w 2016,
Książka pt Świat według Janki,opowiada o działalności Pani Janiny, w Polskiej Akcji Humanitarnej-PAH pomaga ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych.Opowiada o pracy ,kim jest właściwie pracownik humanitarny,o budowie studni w Sudanie,o pozyskiwaniu środków na pomoc.o suszy w Somalii,o odbudowie szpitali i innych miejsc użyteczności publicznej. Warto kupić tę książkę,i dowiedzieć się więcej o świecie,którego media nie pokazują.
Avatar użytkownika - miszebra
miszebra
Przeczytane:2015-05-04, Ocena: 5, Przeczytałam,
Książka pokazującą jak pomagać i jak bardzo jest to trudne. Książka opisująca człowieka, który porusza niebo i ziemię, aby pomóc potrzebującym. Książka ukazujący świat biedny, głodujący i często bezdomny. Książka, która potrząsa człowiekiem, który siedzi w swoim drogim i wygodnym fotelu.
Avatar użytkownika - LauraP
LauraP
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Nawet nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wiele pracy trzeba wykonać, aby móc pomóc innym ludziom przebywających na terenach objętych konfliktem. Lektura tej książki uświadomiła mi, że PAH nie ma łatwego życia. Aby pomóc innym musi pokonać masę przeciwności i zrobić badania terenowe. Jest to smutna książka, pokazująca trudne realia naszego świata. Uważam, że każdy powinien ją przeczytać, aby choć trochę zrozumieć działania PAH
Avatar użytkownika - Gemma
Gemma
Przeczytane:2015-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam,
Świetna książka, skłaniająca do refleksji. Janina Ochojska musi wciąż zmagać się z przeciwnościami losu, ale się nie poddaje. To dzięki niej PAH nadal działa i pomaga tysiącom ludzi na całym świecie. Polecam
Avatar użytkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 6, Przeczytałem,
Pewnie tak jak ja do tej pory myślicie ze nie ma w zyciu nic przyjemniejszego jak poswiecic je pomocy innym. Jak ze wszystkim, jest trudno. Praca wolontariusza to mordercza robota, ie dla każdego, tylko dla najbardziej wytrwałych. Dobrze jednak mieć swiadomosc z czym to się je, żeby interesować się bardziej i doceniać to co mamy na tym swiecie. Ja na jakiś czas na pewno przestane narzekać.
Avatar użytkownika - Kantyna
Kantyna
Przeczytane:2015-03-16, Ocena: 6, Przeczytałem,
Ochojska znana z telewizji i przeróżnych akcji humanitarnych w szczegółach opisuje swoją pracę i współpracę z wolontariuszami. Jeśli kogoś interesuje świat i jego problemy - powinien przeczytać.
Avatar użytkownika - frolic
frolic
Przeczytane:2015-03-12, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jaki jest świat według Janki? To świat pełen nieszczęść, katastrof i problemów, ale takich, którym można zaradzić, jeśli tylko będzie miało się w sobie wystarczająco dużo zawziętości, uporu i siły woli. Janina Ochojska, pomimo tego, iż widziała w życiu rzeczy naprawdę straszne, jest pełna wiary w ludzi, i to ją właśnie prezentuje w tej książce. Zachęca do pomocy innym, ale nie takiej, która ma tylko oczyścić nasze sumienie, tylko prawdziwej, wymagającej jakichś poświęceń. „Świat według Janki” to naprawdę wspaniała książka, zmuszająca do refleksji, zastanowienia się nad sobą i światem.
Avatar użytkownika - Plewka
Plewka
Przeczytane:2015-03-09, Ocena: 6, Przeczytałem,
Jestem bardzo za tą książka. Wyjaśniła mi wiele spraw. Mam wrażenie, że Polscy obywatele nie angażują się szczególnie w sprawy oddalonych od siebie państw, a sama Ochojska przypomina o pomocy, która odbieraliśmy od bogatszych krajów przez długie lata w czasach PRL. Trzeba umieć się zrewanżować, potrzebna jest ludzka solidarność. Autorki wcale nie namawiają do udziału w misjach humanitarnych, bo zgodnie podkreślają, ze to szalenie wymagające zadanie, z którym nie wszyscy są w stanie sobie poradzić. To, co robią, jest ważniejsze - edukują. I robią to aż na dwóch płaszczyznach. Po pierwsze, teksty Ochojskiej szkicują sytuację w Palestynie, w obozach dla uchodźców, w Sudanie, w którym PAH ma zamiar wybudować studnie. Jej relacja jest czytelna i niezwykle ważna. Zdanowska zadaje kolejne pytania, dzięki czemu poznajemy bliżej stronę praktyczną zakładania obozów czy w ogóle wyjeżdżania z misja, ale tez dowiadujemy się więcej o tej drobnej pani, która tym wszystkim kieruje. Szalenie inspirująca i ważna rzecz. Mocno polecam. Koniecznie!
Avatar użytkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 6, Przeczytałem,
Jeśli myślicie, że pomaganie najbiedniejszym krajom świata polega na pracy własnych rąk i ciągłym zbieraniu datków to grubo się mylicie. Z obszernego wywiadu Janiny Ochojskiej i licznych felietonów zamieszczonych w tej książce wynika, że duża część pomocy to ciągła walka z biurokracją, żmudna praca każdego dnia spędzona na godzinach w samochodach, orientowaniu się w terenie itp. Zupełnie inaczej wyobrażałam sobie pracę wolontariuszki PAHu, dziś wiem, ze nie jest to praca dla każdego.
Współpraca. Przewodnik dla dzieci
Janina Ochojska0
Okładka ksiązki - Współpraca. Przewodnik dla dzieci

To jest książka o współpracy. O współpracy na różne sposoby. Kiedy po raz ostatni robiliście coś wspólnie z innymi? Hmmm… Może wspólnie z bratem...