Świat według T.S. Spiveta

Wydawnictwo: Dolnośląskie
Data wydania: 2010
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 9788324588527
Liczba stron: 392
Dodał/a książkę: Magdalena Galiczek-Krempa

Ocena: 5 (2 głosów)

Kiedy genialny 12-letni T.S. Spivet otrzymuje telefon z Instytutu Smithsona zawiadamiający go, że wygrał prestiżową nagrodę, jego zwyczajne życie - o ile tworzenie map rozmów prowadzonych podczas obiadów można uznać za przejaw zwyczajnego życia - ustępuje wielkiej przygodzie: T.S. rozpoczyna podróż z rodzinnego rancza do sławnego instytutu w Waszyngtonie.Wyrusza sam, a podczas wędrówki pociągiem towarowym T.S. dokumentuje swoje wyczyny za pomocą map, wykresów i ilustracji. Zabrana w podróż opowieść matki o przodkach T.S.-a umożliwia mu dogłębne spojrzenie na rodzinę, którą opuścił, i na rolę, jaką sam w niej odgrywa. Czytając tę historię, dostrzega, jak niewyraźna jest granica pomiędzy prawdą i fikcją oraz zdaje sobie sprawę, że pomimo cechującej go analitycznej dokładności musi uznać otaczający świat za zagadkę.

Kup książkę Świat według T.S. Spiveta

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - madak
madak
Przeczytane:2011-05-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Literatura piękna,
Pragnienie odkrywania zagadek i tajemnic świata, analityczna dokładność podczas przeprowadzania obserwacji, ogromna skrupulatność i precyzja prowadzonych badań. Dwunastolatek mieszkający na małym ranczu w jednym z niewielkich miasteczek w stanie Montana - „Świat według T.S. Spiveta” Reifa Larsena to książka, która składa się przede wszystkim z kontrastów i zestawień wręcz niemożliwych do zaistnienia w normalnym życiu. To też po trochu historia wielkiego sukcesu jak również baśń o spełnianiu się dziecięcych marzeń.T.S. Spivet to dwunastolatek, który wraz z rodzicami i starszą siostrą mieszka na ranczu Coppertrop na zachodzie Stanów Zjednoczonych. T.S. jest kartografem. Tworzy mapy miejsc, ale także czynności, ludzkich zachowań i emocji. Swojej matce, doktor Clair, jak zwykł ją nazywać, rysuje schematy ciał chrabąszczy i znajdujących się w ich wnętrzach organów. Chłopiec nie potrafi obejść się bez przyrządów kreślarskich i notatników. Na każdym kroku notuje poczynione przez siebie obserwacje, przedstawiając je w formie prostych, ale jednocześnie niezwykle pięknie rozrysowanych map. Pewnego dnia otrzymuje telefon z Instytutu Smithson’a. Zostaje poinformowany o tym, iż przyznano mu ważną nagrodę za ilustracje wykonane do wielu znakomitych czasopism naukowych – w tym do „Science” – i poproszony o przybycie do Waszyngtonu w celu odebrania ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Świat według T.S. Spiveta

Avatar użytkownika - nunachopin
nunachopin
Przeczytane:2013-04-12, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Świetna. T.S. patrzy na świat w bardzo specyficzny sposób: wyłapuje szczegóły rzeczywistości i analizuje, by przedstawić "mapy" wszystkiego, co spotyka na swojej drodze. Te mapy i przemyślenia chłopca dają wgląd w mikrokosmos najdrobniejszych przedmiotów i zjawisk, jak choćby metoda koszenia trawy czy mechanizm nieszczerego uśmiechu. Tekst fantastycznie uzupełniają wspomniane "mapy", obrazujące zjawiska i przedmioty analizowane przez Sparrowa.
Link do opinii
Reklamy