Żar

Wybitna mała powieść Sándora Máraiego, powstała w latach 40-tych. Ten utwór autor cenił w swojej twórczości najwyżej. Dramatyczna opowieść o spotkaniu po latach dwóch przyjaciół, Polaka i Węgra, którzy odkrywają bolesną tajemnicę, dotyczącą zdrady nieżyjącej już żony jednego znich.
Na podstawie książki powstał na Węgrzech film ze znakomitymi kreacjami aktorskimi.

Byłem olśniony dramatycznością i napięciem "Żaru", który jest niezrównanym użyciem formy monologu, popisem wirtuozerii narracyjnej. Znakomity pisarz i tragiczna postać.
Márai urodził się w roku 1900 w Koszycach. Jako młody pisarz był bardzo popularny wśród czytelników i niezmiernie płodny potem stał się politycznym włóczęgą ? wyjeżdżał za granicę, wracał do kraju, znowu wyjeżdżał. Nienawidził reżimu admirała Horthyego, później kurateli niemieckiej i wreszcie rządów komunistycznych. W swoich wędrówkach z żoną zamieszkał m. in. w Neapolu, na Posillipo, blisko mnie, ale na rok przed moim osiedleniem się w Neapolu a po latach wybrałSalerno, koło Dragonei, też przed moim dragonejskim panowaniem. W końcu wyjechał do Stanów, raczej nie lubianych, i tam w roku 1989, w wieku 89 lat, strzelił sobie w łeb.
Niebawem zapanuje na świecie prawdziwa "era Márai"...
Gustaw Herling-Grudziński

Lektura "Żaru" jest, z kilku powodów, wielką radością. Po pierwsze, jest to powieść znakomita. Po drugie"Żar" czyta się jednym tchem, a literatura współczesna rzadko ofiarowuje nam książki porywające od pierwszych akapitów.
Juliusz Kurkiewicz, Tygodnik Powszechny

Żar - opinie o książce

Avatar użytkownika - Velstruna
Velstruna
Przeczytane:2015-10-09, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,

Książeczka to niepozorna, cieniuchna, niewielka a w środku…magia i niezwykłość. I choć historia sama w sobie jest banalna i prościutka to oczarowuje czytelnika pięknem języka, natłokiem emocji i głębią.

Dwaj przyjaciele spotykają się aby zamknąć pewien etap swojego życia i rozprawić się z przeszłością. Ostatni raz widzieli się czterdzieści lat temu, dokładnie w tym samym otoczeniu, w domu generała. Przez te wszystkie lata naszego bohatera dręczyły wątpliwości, co tak naprawdę stało się w przeszłości i doprowadziło do rozłamu między nim i dwiema najważniejszymi osobami w jego życiu. Podczas tego, starannie przygotowanego spotkania, poddaje drobiazgowej analizie zdarzenia, uczucia i fakty i próbuje uzyskać odpowiedzi na nękające go pytania. Atmosfera tego spotkania jest niesamowicie klimatyczna i gęsta od niewypowiedzianych myśli a uczucia tłamszone przez lata kumulują się i wybuchają z ogromną siłą.

„Żar” jest o uczuciach, gwałtownych i żarliwych, wręcz obsesyjnych i niszczących, które trudno okiełznać. To rozważania o przyjaźni, miłości i prawdzie. Autor mistrzowsko kreuje napięcie i emocje bohaterów. Zagłębia się w ludzką psychikę i głęboko skrywane uczucia, które wydobywa na światło dzienne. To powieść bardzo soczysta, pełna emocji i uczuć. Wiele tu niedomówień i aluzji, wiele wątpliwości gdyż nie na wszystkie pytania dostajemy odpowiedź.

„Żar” magnetyzuje i zachwyca i choć wymaga skupienia, powolnego czytania i czasu na przemyślenia to jest to lektura obowiązkowa.

Avatar użytkownika - Olena
Przeczytane:2014-07-17, Ocena: 3, Przeczytałam, z_52 książki - 2014,
Pokój na Itace
Marai Sandor0
Okładka ksiązki - Pokój na Itace

W swojej pierwszej emigracyjnej powieści Pokój na Itace Sándor Márai (1900-1989) sięga do wątków mitycznych. Dopowiada historię...

Magia
Marai Sandor0
Okładka ksiązki - Magia

Autorski zbiór opowiadań Sándora Máraiego (1900-1989) wydany po raz pierwszy w 1941 roku. Wybrane utwory były wcześniej czytane przez...