Okładka książki - Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica

Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Data wydania: 2013-11-21
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-7924-105-7
Dodał/a książkę: izabela81

27 września 1986 roku basista Metalliki Cliff Burton zginął w wypadku samochodowym. Miał zaledwie 24 lata. Od tego tragicznego zdarzenia minęły już prawie trzy dekady, a nie powstała jeszcze żadna książka upamiętniająca talent i osiągnięcia Burtona. Aż do teraz! Żyć znaczy umrzeć to drobiazgowy i wymowny portret giganta heavy metalu. Pisząc niniejszą biografię, Joel McIver rozmawiał z bliskimi Burtona – jego rodziną, kolegami z zespołu i przyjaciółmi. Większość cytowanych przez niego wypowiedzi nie została opublikowana nigdy wcześniej. O Cliffie opowiadają między innymi: Lars Ulrich, James Hetfield i Kirk Hammett; dziewczyna Cliffa Corinne Lynn; reporter Brian Lew; headbanger Harald Oimoen; frontman zespołu Spastik Children Fred Cotton; założyciel Exodusu Gary Holt; fotograf Ross Halfin; pierwszy techniczny Cliffa Chuc Martin; założyciel wytwórni Megaforce Brian Slage; pierwszy menedżer fanclubu Metalliki K.J. Doughton; producent krążków Ride The Lightning i Master Of Puppets Flemming Rasmussen oraz Jorgen Holmstedt, ostatni dziennikarz, który przeprowadził wywiad z Burtonem.

Kup książkę Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica

Opinie o książce - Żyć znaczy umrzeć. Historia życia legendarnego basisty zespołu Metallica

Avatar użytkownika - bambi12
bambi12
Przeczytane:2014-07-03, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Można mnie określić mianem wielkiej fanki Metallici i dlatego zdecydowałam się zapoznać z tą pozycją. Obecnie Metallica to znany zespół i wytrawni muzycy - ale nie zawsze tak było. Gdy byłam nastolatką (w latach 90.) potrafiłam całymi dniami słuchać ich utworów. Zastanawiałam się wtedy co powoduje, że ich muzyka jest tak wyjątkowa. Jednak nie było wtedy zwartej publikacji, która pomogłaby mi w odkryć gdzie leży ten nieznany element, dzięki któremu ich utwory są tak hipnotyzujące... I wreszcie niedawno natknęłam się na powyższą pozycję. Z ogromnym zaciekawieniem zatopiłam się w lekturze. Jednak czy odnalazłam odpowiedź na nurtujące mnie przez tak wiele lat pytanie? Otóż dowiedziałam się z niej, że znaczną część swojej wiedzy o muzyce członkowie zespołu posiedli w kluczowym okresie tworzenia muzyki - w latach 1983-86 - gdy stali się prekursorami nowego stylu muzyki metalowej - thrash metalu. Ich utwory trafiły "na salony" wprost z garażu i to dzięki ich basiście - Cliffowi Burtonowi. I to właśnie o nim jest ta książka. Główny bohater tej pozycji urodzony w San Francisco w 1962 roku. To on podniósł zespół na nowe poziomy muzyczne. Na ich trzech albumach: "Kill 'Em All" (1983), "Ride the Lightning" (1985) i niekwestionowanym arcydziele zespołu - "Master of Puppets" (1986) - można usłyszeć inspirującą grę Burtona, będącą unikalną mieszanką stylów. Traktował bas jako wiodący ...
Avatar użytkownika - Twiggy
Twiggy
Przeczytane:2015-03-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2015, Mam,
Joel McIver odwalił kawał dobrej roboty. Książka ta jest czymś wspaniałym. Opisuje ona każdy aspekt życia legendarnego Cliffa Burtona, ale przede wszystkim, w przeciwieństwie do innych biografii Metalliki, skupia się na jego charakterze. Ukazuje Cliffa jako człowieka, nie jako boga gitary basowej. Nikt, kto raz zapoznał się z historią Cliffa Burtona, jej nigdy nie zapomni.
Drogowskazy
Wiktor Osiatyński