Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei

Wydawnictwo: Zwierciadło
Data wydania: 2014-04-02
Kategoria: Literatura faktu
Dodał/a książkę: elibri

Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei to zbiór reportaży cenionej dziennikarki i reportażystki -   Izy Michalewicz.

Zebrane w tomie reportaże są opowieścią o stracie: życia, miłości, dzieci, zdrowia, przyjaźni, domu, godności, wolności, dobrego imienia, rodziny, wiary... Każdy jest zapisem lekcji życia -  dotkliwej, bolesnej, czasami pozbawionej nadziei, niemal jak w prozie J.M. Coetzee. Każdy jest  również swoistym oczyszczeniem.

Iza Michalewicz – znakomita dziennikarka. Laureatka nagrody Grand Press 2011 za Reportaż Roku. W 2014 otrzymała wyróżnienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za reportaż Zakochaj się w Warszawie (DF). Reporterka „Dużego Formatu”. Współpracowała z wieloma tytułami prasowymi (m.in. „Polityką”, „Przekrojem”, „Zwierciadłem”). Była reporterką tygodnika „Newsweek” i magazynu reporterów „Polska The Times”. Współautorka bestsellerów: biografii Violetty Villas - Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia oraz książki „Powstanie Warszawskie. Rozpoznani”.

Kup książkę Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei

Avatar użytkownika - justa21
justa21
Przeczytane:2014-06-06, Ocena: 6, Przeczytałam,
Obojętność   „Obojętność” – to słowo coraz częściej pojawia się w naszym słowniku, w naszym życiu.  Obojętność wkrada się w nasze serca i myśli, usprawiedliwiana jest komercjalizacją życia, jego tempem, wszechobecnym „wyścigiem szczurów”. Czy jednak istnieje usprawiedliwienie dla obojętności wobec ludzkiej krzywdy? Czy można wytłumaczyć brak poczucia przyzwoitości i elementarnych uczuć wobec drugiego człowieka? Czy tak wiele trzeba, żeby wyciągnąć rękę do potrzebującego, żeby podzielić się z nim kawałkiem chleba czy ciepłym kocem?   Okazuje się, że empatyczne zachowania przerastają ludzi XXI wieku, że obecnie pomaganie kojarzone jest z byciem słabszym, naiwnym. Brak w ludziach dobrej woli, brak bezinteresowności, a każda czynność rozpatrywana jest pod kątem ewentualnych zysków i strat. Nic dziwnego, że pokrzywdzeni, nieszczęśliwi, wypchnięci poza nawias społeczeństwa ludzie nie mają już nadziei na lepsze jutro, nie wierzą, że może być lepiej.   Są jednak nieliczne jednostki, które nie wyrażają zgody na obojętność, które nie mogą przejść obojętnie obok przytłoczonego przez życie człowieka. Jedną z takich osób jest Iza Michalewicz, dziennikarka, laureatka nagrody Grand Press 2011 za Reportaż Roku. Mariusz Szczygieł mówi, że to reporterka z krwi i kości, a o prawdziwości tych słów przekonujemy się podczas lektury książki Życie ...

Opinie o książce - Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2015-01-08, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Ebook- mobi, Mam,
Zawsze ciągnęło mnie do spraw bliskich człowiekowi, autentycznych, wołających o uwagę. Uważam, że trzeba się pochylać nad niesprawiedliwością, smutkiem, stratą, krzywdą, nieszczęściem. Nie zostawiać ludzi w ich cierpieniu samym sobie, wysłuchać. Iza Michalewicz robi to po mistrzowsku, wykazując nie tylko rzetelność i dziennikarską skrupulatność, ale przede wszystkim niezmierzony ocean empatii. Bystre spojrzenie nie omija odtrąconych poza margines, ale ich właśnie czyni bohaterami dramatycznych, często porażających swoją wymową, reportaży. Ich tematy są trudne, bolesne, ale w jakimś stopniu- mnie przynajmniej- pokazują wiele drogowskazów jak żyć, gdy człowiekowi wszystko gwałtownie skręca ku zagładzie. Jak w mroku wypatrzyć tlącą się iskrę nadziei. I jak zapamiętać tych, którym zabrakło pomocnej dłoni. By może kiedyś, gdy życie z nas zadrwi, umieć się uratować. 312 stron prawdziwego życia.
Avatar użytkownika - TaInna
TaInna
Przeczytane:2014-10-04, Ocena: 6, Chcę przeczytać,
Życie to za mało
Iza Michalewicz0
Okładka ksiązki - Życie to za mało

Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei Życie to za mało. O stracie i poszukiwaniu nadziei to zbiór reportaży cenionej dziennikarki i reportażystki...