Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej

Praktyczny poradnik, jak uratować świat.

Pierwsza książka o zero waste w Polsce.

„Kiedy pierwszy raz usłyszałam o ludziach, którzy nie produkują śmieci, myślałam, że to albo wielkie oszustwo, albo morderczy wysiłek. Nic bardziej mylnego!

Zero waste to droga do lepszego życia. To kupowanie na targach i w małych sklepikach świeżych produktów bez opakowań, u sprzedawców, którzy ze zdziwieniem odkładają na bok foliowe torebki. To półki, na których stoją tylko szklane opakowania, to smak i zapach bez sztucznych dodatków. Wreszcie – to czas spędzany wspólnie na aktywnościach, które okazują się lepszym prezentem dla najbliższych niż kolejny niepotrzebny przedmiot. Zero waste to frajda z tego, że ja sama mogę zrobić coś dobrego i wielkiego dla przyszłych pokoleń.

Chciałabym zaprosić cię do tego świata i dać ci praktyczny poradnik, jak być zero waste w Polsce. Jak zacząć? Na co uważać? Jak się nie zrazić? Jak ułatwić sobie życie? Jak zrobić domowy jogurt, makaron lub mydło? Zdziwisz się, jakie to proste! Ta książka pokaże ci, jak czerpać ze świata pełnymi garściami, nie niszcząc go”.

Katarzyna Wągrowska

Życie Zero Waste. Żyj bez śmieci i żyj lepiej - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dagus93
Dagus93
Przeczytane:2019-03-24,

Od dawna chciałam wprowadzić do mojego życia zero waste, ale kompletnie nie wiedziałam od czego zacząć i jak się za to zabrać. Jedynym zero waste, jakie starałam się u siebie używać, to było stosowanie torebek eko, zamiast zwykłych reklamówek, chociaż jak wiadomo nie zawsze i nie do wszystkiego. Ta książka małymi kroczkami mówi nam po kolei co powinniśmy zmienić i jak dokładnie to zrobić.
Po pierwsze jest ona podzielona na główne działy i obszary w naszym domu w których powinniśmy wprowadzić zero waste. Zaczynamy od kuchni - jak wiadomo to stąd bierze się u nas najwięcej śmieci. Wszystkie reklamówki, opakowania po mleku, sokach, mięsie, resztki jedzenia, obierki... dużo można wymieniać! Autorka na wszystko ma rozwiązanie! I co najważniejsze wszystko małymi kroczkami, bez radykalnych zmian. Od razu zaznacza nam, że nie będzie, to na początku dla nas proste i opisuje swoje problemy z jakimi musiała się spotkać i z którymi spotyka się cały czas. Książka jest bardzo życiowa!
Znajdziemy w niej również przepisy, przepisy na dania, przepisy na kosmetyki, na kiszenie, suszenie i mrożenie. Dowiemy się co można zrobić z wodą po gotowaniu np. ziemniaków! Mamy również bardzo dokładnie rozpisane kompostowanie, co robić z biletami i dokładne checklisty, które pomogą nam wszystko uporządkować. Ja osobiście jestem zakochana w toniku pietruszkowym!
Książka naprawdę do tematu podchodzi kompleksowo. Jeśli zero waste na 100%, to będzie dla Was za dużo, to i tak uważam, że warto po nią sięgnąć, bo naprawdę ten sposób na życie może nam wiele ułatwić.

Avatar użytkownika - KuLtUrAlNiEbp
KuLtUrAlNiEbp
Przeczytane:2019-03-12,

Dzisiejsza książka to zdecydowanie poradnik. Zanim jednak wkroczymy w treść, wyjaśnijmy sobie w skrócie, czym jest styl "zero waste".
Definiuje się go jako nie-zaśmiecanie swojego otoczenia. To kwestia odpowiadająca na pytanie: jak skutecznie nie zanieczyszczać naszego środowiska i życia. Jest to niewątpliwie sztuka, która uczy w jaki sposób nie tworzyć odpadów i przez to jak żyć kreatywnie.
         Sama książka jest bardzo czytelna. Co to znaczy? Po prostu odbiorca z łatwością porusza się po treści, wyszukując informacji pożądanych dla siebie. Całości dopełniają kolorowe fotografie i wywiady autorki z różnymi osobami związanymi ze stylem "zero waste".
          K. Wągrowska, bazując na własnych doświadczeniach prowadzi nas krok po kroku poprzez poszczególne etapy samodyscypliny w ruchu "zero waste".
We wstępie  wyjaśnia nam czym jest owa sztuka "bezodpadowego" stylu życia oraz podaje jego genezę. Dowiadujemy się także jakie jest pięć podstawowych zasad "zero waste", będących kanwą dla tego ruchu.
Z całą pewnością poradnik ten może nosić miano inspiratora dla osiągnięcia dyscypliny finansowej i zakupowej. Dla  nauki , aby nie marnować jedzenia i być bardziej pomysłowym kulinarnie. Wobec tego mamy tu bardzo wiele przykładowych przepisów. Jeśli mowa o przepisach, to nie tylko są to kwestie kulinarne. Znajdziemy bowiem dokładne i proste receptury na kremy, puder do twarzy, mydła, pastę do zębów, a nawet tusz do rzęs i szminkę.   Wszystko oczywiście utrzymane w charakterze jak najbardziej zdrowych i przyjaznych produktów.
Katarzyna Wągrowska porusza wiele aspektów ludzkiego życia i otoczenia, pisząc o "zero waste". Stąd zachęcam do lektury jeśli:
- chcecie wiedzieć jakich zamienników należy szukać dla toreb foliowych, kubków jednorazowych, czy plastikowych butelek?
- jak planować ekonomiczne zakupy?
- co zrobić z resztkami jedzenia, aby go nie marnować?
- jak przechowywać żywność, by długo utrzymała swą świeżość?
- jakich składników unikać w kosmetykach przez nas kupowanych?
- czym jest GIVEBOX?
- ...i dość ważny aspekt - jak wcielić cały ten "plan" w życie swoje i swojej rodziny?
Nie jest to proste, ale da się ograniczyć produkcję odpadów - uwierzcie.

Forget Me Not
Julie Soto