Żywiąc wojnę. Logistyka od Walleinsteina do Pattona

Wydawnictwo: Erica
Data wydania: 2013-11-21
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788364185076
Liczba stron: 376
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 0 (0 głosów)

Dlaczego Napoleon zwyciężył w roku 1805, lecz przegrał w roku 1812?

Czy o tryumfie Prus nad Francją w roku 1870 zadecydowały koleje żelazne?

Czy słynny plan Schlieffena był możliwy do zrealizowania?

Czy II wojna światowa w Europie mogła zakończyć się już w roku 1944?

To tylko kilka z pytań stawianych w tej niezwykłej, opartej na szerokich badaniach książce. Martin van Creveld sięgnął po liczne niepublikowane i wcześniej niewykorzystane źródła, by przyjrzeć się z bliska poszczególnym trybikom wojennej machiny - zaopatrywaniu wojsk w marszu, transportu i zarządzania obszarem tyłowym. Ogromna większość literatury historyczno-wojskowej wspomina o tych kwestiach, rzadko jednakże analizuje je dokładniej.

 Krąg zainteresowań autora jest szeroki - od Gustawa Adolfa i diuka Marlborough, po Rommla i Pattona. Operacje każdego z dowódców analizowane są z zupełnie nowego punktu widzenia, dzięki czemu książka zawiera fascynujące wnioski na temat najważniejszych kampanii prowadzonych w Europie w ciągu ostatnich dwóch wieków. Creveld, przedkładając logistykę nad kwestie operacyjne i strategiczne, interpretuje na nowo historię wojen.

Żywiąc wojnę to wydanie z nowym postscriptum, w którym autor wraca do swego klasycznego już dzieła, dodając doń poglądy na temat roli logistyki w przesyconej techniką współczesnej wojnie.

Martin van Creveld (ur. 1946), wybitny naukowiec zajmujący się strategią i historią wojskowości urodzony w Holandii, obecnie mieszkający w Izraelu. Jest wykładowcą najważniejszych uczelni cywilnych i wojskowych świata zachodniego, a na jego pisarski dorobek składa się dwadzieścia jeden książek m.in. Dowodzenie na wojnie, Transformacja wojny, czy wydane w serii Biblioteka Wojskowa Era lotnictwa wojskowego oraz Wehrmach kontra US Army 1939-1945. Porównanie siły bojowej.

Żywiąc wojnę wzbogaca serię Biblioteka Wojskowa - wspólnego przedsięwzięcia Wydawnictwa Tetragon i Instytutu Wydawniczego Erica, które ma przybliżyć polskiemu Czytelnikowi dzieła najwybitniejszych światowych pisarzy wojskowych.

Kup książkę Żywiąc wojnę. Logistyka od Walleinsteina do Pattona

Opinie o książce - Żywiąc wojnę. Logistyka od Walleinsteina do Pattona

Inne książki autora
Era lotnictwa wojskowego
Martin Van Creveld0
Okładka ksiązki - Era lotnictwa wojskowego

Lotnictwo kształtowało w dużej mierze przebieg działań zbrojnych w XX wieku. Martin van Creveld w sposób niezwykle żywy, używając swojego doskonałego...

Wehrmacht kontra US Army 1939–1945. Porównanie siły bojowej
Martin van Creveld0
Okładka ksiązki - Wehrmacht kontra US Army 1939–1945. Porównanie siły bojowej

To wieloaspektowa analiza porównawcza armii niemieckiej i amerykańskiej. Z książki można się dowiedzieć czy to Niemcy, czy Amerykanie, są bardziej wojowniczą...

Reklamy