Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik

Męki dojrzewania nigdy jeszcze nie były tak bolesne - i tak zabawne - jak w słynnym sekretnym dzienniku Adriana. Uporczywe pryszcze i kryzys małżeński rodziców, porażki na polu literatury i drwiny kumpli ze szkoły - gdyby nie kłody rzucane pod nogi przez okrutny świat, geniusz Adriana, niedocenianego intelektualisty i poety, z pewnością rozbłysnąłby pełnym blaskiem. Może dostrzeże go chociaż Pandora?

Sekretny dziennik, wydany po raz pierwszy w 1982 roku, to pierwsza część cyklu o największym fajtłapie wszech czasów, który błyskawicznie podbił serca czytelników w Wielkiej Brytanii, a potem na całym świecie. Z równie gorącym przyjęciem spotkały się kolejne tomy - Bolesne dojrzewanie Adriana Mole'a, Szczere wyznania.

Informacje dodatkowe o Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik:

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-04-21
Kategoria:
Tytuł oryginału: The Secret Diary of Adrian Mole Aged 13 3/4

Kup książkę Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik

Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik - opinie o książce

Chyba większość z Was zgodzi się ze mną, że okres dorastania jest trudnym etapem w życiu każdego człowieka. Pojawiające się w najmniej pożądanym momencie pryszcze, pierwsza młodzieńcza miłość, problemy w szkole, kłótnie niczego nierozumiejących rodziców oraz zachodzące w organizmie młodego człowieka zmiany mogą  stać się przyczyną rozterek niejednego nastolatka. W takiej właśnie sytuacji znajduje się tytułowy Adrian Mole - chłopak, którego dziennik znany jest kilku pokoleniom czytelników na całym świecie.

Adrian jest zwyczajnym nastolatkiem, choć sam uważa się za wybitnego intelektualistę. Dorasta w normalnym (z pozoru) domu, uczęszcza do miejscowej szkoły, osiągając przeciętne wyniki, a jego najlepszym przyjacielem jest Nigel. Pewnego dnia do klasy trafia urocza dziewczyna o imieniu Pandora, która odtąd staje się obiektem westchnień młodego marzyciela. Niebawem okazuje się, że matka Adriana opuszcza rodzinę i wyprowadza się do innego miasta wraz z sąsiadem, panem Lucasem. Ta nagła (dla Adriana) sytuacja staje się początkiem nieuniknionych zmian w życiu trzynastolatka.

Dziennik Adriana wypełnia cała gama postaci pełnych wad: niezorganizowany ojciec, matka szukająca szczęścia w ramionach sąsiada, nieco zgorzkniały staruszek - Bert, którym opiekuje się tytułowy bohater, obłudna babcia oraz społeczność szkolna - nauczyciele i rówieśnicy. Choć nie wszystkie z tych osób można lubić to trzeba przyznać, że są one przedstawione bardzo realistycznie. Sam Adrian ma skłonność do wyolbrzymiania spotykanych na swojej drodze problemów, które w wielu sytuacjach okazują się zwykłymi błahostkami.

Sięgając po książkę nie oczekiwałam lektury górnolotnej. Liczyłam jedynie na chwilę rozrywki i w tej kwestii książka spełniła moje oczekiwania. Rozterki nastolatka w połączeniu z angielskim humorem okazały się ciekawym przerywnikiem pomiędzy książkami o nieco poważniejszej tematyce. Sądzę jednak, że „Adrian Mole lat 13 i ¾. Sekretny dziennik” zrobiłaby na mnie większe wrażenie gdybym sięgnęła po nią wcześniej, będąc jeszcze nastolatką. Trochę żałuję, że nie miałam okazji poznać Adriana Mole'a właśnie w tym okresie.
Adrian Mole ma lat 13 i 3/4, jest zatem wystarczająco dorosły, aby rozumieć problemy rodziców, ich rozstania i powroty, aby skarżyć się na niezrozumienie wśród najbliższych (w końcu on jest intelektualistą). Problemy w szkole, problemy rodzinne (bezrobotny ojciec, matka, która odchodzi z kochankiem, a potem wraca), do tego... męki dorastania. To zbyt wiele jak na jednego nastolatka. Humorystycznie pokazana Wielka Brytania ery Żelaznej Damy, tym razem z perspektywy nastolatka.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2014-06-03,
Pierwsza książka na mojej nowej półce ,to książka o przygodach kultowego już nastolatka-Adriana Mole.I choć sama dawno nie jestem już nastolatką,to poczułam się właśnie jak nastolatka,czytając tę książkę. Adrian Mole lat 13 i 3/4. Sekretny dziennik to rok z życia Adriana,napisane w formie pamiętnika.Lata mijają,a nastolatki mają wciąż te same na ogół problemy-kwestie urody,dojrzewania,pierwsza miłość,szkolne problemy.I takimi właśnie bolączkami,dzieli się z nami Adrian.A robi to w charakterystyczny dla siebie sposób-z poczuciem humoru i dystansem do siebie. Przez co czytelnik uśmiecha się przewracając i czytając kolejne strony tej książki.Warto przeczytać też z jeszcze jednego powodu tę książkę-autorka Townsend Sue niedawno zmarła -można uczcić jej pamięć w ten sposób.
Książka jest świetna, naprawdę. Kupując ją nie byłam do końca przekonana czy aby na pewno będzie ciekawa, czy mnie zainteresuje, jednak bardzo miło mnie zaskoczyła. Historia Adriana jest dość skomplikowana, książka lekka, przyjemna, w wielu momentach zabawna, ale również pouczająca. :) Polecam.
Avatar użytkownika - edytaj7
Przeczytane:2013-05-30, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-25, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Ruda_Krakow
Ruda_Krakow
Przeczytane:2011-05-22, Ocena: 6, Przeczytałam,
Adrian Mole. Na manowcach
Sue Townsend0
Okładka ksiązki - Adrian Mole. Na manowcach

Adrian zbliża się do swoich dwudziestych czwartych urodzin. Wchodzi w najtrudniejszy wiek w życiu mężczyzny – na pozór w pełni dojrzały, umysłowo...

Szalone lata Adriana Mole'a
Sue Townsend0
Okładka ksiązki - Szalone lata Adriana Mole

W "Szalonych latach" nasz bohater usamodzielnia się, zdobywa skromną pracę, odpowiadającą zresztą jego skromnemu wykształceniu. Z wiekiem (ma lat 23) nie...

Forget Me Not
Julie Soto