Agent, który oszukał Hitlera. Kryptonim Garbo

Wydawnictwo: RM
Data wydania: 2014-11-13
Kategoria: Historyczne
ISBN: 978-83-7773-328-8
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę: czytam

Ocena: 3.5 (2 głosów)

Historia najbezczelniejszego szpiega w historii wywiadu, który jak nikt inny udowodnił, że na wojnie znacznie bardziej niż informacja liczy się... dezinformacja.

Najskuteczniejszy podwójny agent drugiej wojny światowej był znany aliantom jako Garbo, Niemcom zaś jako Arabel. Jego „siatkę szpiegowską” w Wielkiej Brytanii doceniono tak bardzo, że został odznaczony... przez obie strony konfliktu.

W trakcie wojny Garbo przekazywał Niemcom informacje zebrane przez dwudziestu czterech agentów. Wszyscy byli wytworem jego wyobraźni, czego nigdy nie odkryli najlepsi szpiedzy Hitlera. Nawet nie podejrzewali podwójnej gry. W jednej z najśmielszych operacji szpiegowskich wszechczasów Garbo przekonał Niemców do wydania rozkazu powstrzymującego oddziały, które mogły udaremnić lądowanie aliantów w Normandii 6 czerwca 1944 roku (Dzień D). Bez niego druga wojna światowa mogła się potoczyć zupełnie inaczej.

Przez dziesięciolecia prawdziwa tożsamość Garbo trzymana była w ścisłej tajemnicy. Po wojnie zniknął. Wiele lat później, po upozorowaniu własnej śmierci Juan Pujol García wyłonił się z owianego mgłą tajemnicy świata wywiadu. W nowej, uaktualnionej o oryginalne dokumenty MI5 wersji swojej relacji ujawnia kulisy tych niezwykłych wydarzeń...

Kup książkę Agent, który oszukał Hitlera. Kryptonim Garbo

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2014-03-05, Ocena: 4, Przeczytałem,
Dla dobra ludzkościJuan Pujol Garcia, czyli tytułowy Garbo, wraz z Nigelem Westem, historykiem i dziennikarzem specjalizującym się w kwestaich dotyczących wywiadu, napisali książkę o ważnym szpiegu, podwójnym agencie zwanym Garbo. Czy zrozumieją, co motywuje mnie do wszystkich działań i uwierzą, że leży mi na sercu dobro ludzkości?Autobiograficzne rozdziały książki Kryptonim Garbo. Najskuteczniejszy podwójny agent drugiej wojny światowej napisał sam Garbo. To dosyć romantyczny, miejscami wzniosły, pozbawiony szczegółów i krytycznej samooceny fragment książki. Opisuje dzieciństwo, młodość, wchodzenie w dorosłość, życie rodzinne, poglądy, burzliwy okres hiszpańskiej wojny domowej i fragmenty działalności agenturalnej Hiszpana. Wydaje się swoistą laurką na własną cześć apolitycznego (czyli nie lubiącego partii politycznych, a nie nie mającego poglądów) człowieka, który nienawidzi wojny i przemocy i który z własnej inicjatywy zostaje agentem wywiadu. Pujol Garcia pomija wiele spraw, na przykład kwestię własnej rodziny i godzenia działalności szpiegowskiej z życiem prywatnym. Pisze dość powierzchownie, bez wyrażania silniejszych emocji, za to głosząc własne, nie zawsze jasne poglądy. Wygłasza wiele opinii, które nie wiadomo z czego wynikają. Pisze na przykład o ideologii narodowosocjalistycznej: Była to odmiana socjalizmu, w której właścicielowi nie odbierano jego krowy ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Agent, który oszukał Hitlera. Kryptonim Garbo

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2014-08-12, Ocena: 3, Przeczytałam, z_ 52 książki 2014,
Historia sama w sobie bardzo ciekawa, aczkolwiek książka nie porywa. Męczą angielskie i niemieckie nazwiska pojawiające się w co drugim zdaniu, ja osobiście pogubiłam się w gąszczu agentów, subagentów itp.
Link do opinii
Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy