Annapurna. Góra kobiet

Data wydania: 2014-03-28
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-268-1316-0
Dodał/a książkę: celalala

Boleśnie szczera opowieść o pierwszej kobiecej wyprawie na cieszącą się złą sławą Annapurnę. To jedna z najinteligentniejszych książek na temat himalaizmu i fascynujący opis zarządzania grupą indywidualistek.

Książka znalazła się na liście magazynu „Fortune” – The 75 Smartest Business Books We Know, zaś „National Geographic Adventure Magazine” wybrał ją jako jedną ze 100 najlepszych przygodowych książek wszech czasów.

Arlene Blum (ur. 1945) – amerykańska alpinistka, feministka, pisarka, publicystka i naukowiec. Pisze na łamach „New York Timesa”, „Huffington Post” i „Science”. W 1978 roku zorganizowała i poprowadziła pierwszą kobiecą wyprawę na Annapurnę, wcześniej zdobytą tylko przez ośmiu himalaistów. Było to pionierskie przedsięwzięcie. Kobiety wywalczyły pozwolenie na wspinaczkę, zebrały 80 tysięcy dolarów, głównie ze sprzedaży koszulek z kultowym hasłem wyprawy „Annapurna. Miejsce kobiety jest na szczycie”, pokonały tysiące przeszkód i w 1978 roku Himalajska Ekspedycja Amerykanek wyruszyła do Katmandu.

Kup książkę Annapurna. Góra kobiet

Avatar użytkownika - annia
annia
Przeczytane:2014-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam, książki 2014, Mam,
Jest rok 1978 i Annapurna, jeden z himalajskich ośmiotysięczników, został do tej pory zdobyty zaledwie cztery razy, pochłaniając liczne ofiary. Jednocześnie do tej pory kobiety mogły we wspinaczce jedynie towarzyszyć mężczyznom, będąc traktowanymi jako "dodatek" do wypraw. W tych okolicznościach Arlene Blum podejmuje decyzję o zorganizowaniu całkowicie kobiecej wyprawy na jeden z najwyższych szczytów świata.   Po pokonaniu wielu biurokratycznych i psychologicznych przeszkód oraz zebraniu 80 tysięcy dolarów grupa 13 wspinaczek wyrusza w drogę na szczyt pod hasłem Miejsce kobiet jest na szczycie. Annapurny. Drogę tę, wypełnioną stresem, emocjami, zimnem i zmęczeniem, opisuje Blum w swojej książce Annapurna. Góra kobiet.   Wyprawa z 1978 roku miała, poza zdobyciem szczytu Annapurny, jeszcze jeden, nie mniej ważny cel. Była to pierwsza całkowicie kobieca ekspedycja na ośmiotysięcznik, która miała pokazać, że kobiety mogą być takimi samymi wspinaczami, jak mężczyźni i również potrafią doskonale radzić sobie z wyprawą na duże wysokości. Inspiracją do jej organizacji miały być słowa Wandy Rutkiewicz, którą Blum spotkała sześć lat wcześniej na zboczach góry Noszak, brzmiące: Weszłyśmy na 7500 m. Teraz musimy wspiąć się na 8000 m – my, kobiety.   Wspomnienia Arlene Blum, uzupełniane pamiętnikami pozostałych uczestniczek wyprawy, to książka ...

Opinie o książce - Annapurna. Góra kobiet

Avatar użytkownika - majeczka79