Antysemityzm. Niezamknięta historia

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013-09-25
Kategoria: Popularnonaukowe
Dodał/a książkę: elibri

Książka dotyka jednego z najboleśniejszych problemów w polskim życiu publicznym - antysemityzmu.

Bożena Keff przedstawia historię tego zjawiska w Polsce, źródeł szukając w tradycji i religii. Na konkretnych przykładach wskazuje stereotypy i uprzedzenia obecne w polskiej kulturze i języku. Stara się uwrażliwić czytelników na przejawy nienawiści wobec Żydów i innych dyskryminowanych grup, których członkowie niejako stają się ,,Żydami" - odmieńcami, przedstawicielami pogardzanej mniejszości.

Książka Keff to ważny głos w walce o nową, otwartą i tolerancyjną Rzeczpospolitą.

Kup książkę Antysemityzm. Niezamknięta historia

Opinie o książce - Antysemityzm. Niezamknięta historia

Antysemityzm jest podstawą nienawiści, podejrzliwości oraz dyskryminacji Żydów. Wbrew oczekiwaniom wraz z nowymi czasami, rozwijającą się świadomością młodego pokolenia i integrowania się świata, antysemityzm nie zanikł. Wciąż na ulicach, w barach, a nawet w domach toczą się rozmowy o tym, jakim zagrożeniem  dla "normalnego "społeczeństwa są Żydzi. Także wbrew mniemaniu idea antysemityzmu nie zrodziła się wraz z dojściem do władzy Adolfa Hitlera. Ta idea istnieje od zawsze.  Temat antysemityzmu jest trudny , kontrowersyjny, a nawet czasami tabu. Pisząc czasem, mam na myśli, że od czasu do czasu w mediach odgrzewa się ten temat, jak stare grzanki. Wówczas, gdy jest to w czyimś interesie. Ale tak naprawdę, za słowem Żyd nie widzimy konkretnej twarzy, tonu głosu czy profesji. Żyd to Żyd. I podobnie, jak w czasach wojny nasze wyobrażenie o tej grupie ludzi jest często spaczone i nacechowane różnymi ocenami, które mijają się z prawdą. Bożena Kreff, autorka "Antysemityzm. Niezamknięta historia" opowiada właśnie o takich wyobrażeniach na temat Żydów. Pisze ona o tym, że stereotypowe postrzeganie jest silniejsze niż rzeczywistość.  Współczesny antysemityzm mówi, że Żydzi rządzą, wykupują polskie banki, stanowiska i nie ma się czego dziwić, że wszyscy są do nich wrogo nastawienie. Ale czy zawsze tak było? Zawsze Żyd był wrogiem? Autorka opisuje jak ...
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-10-05, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
W książce trafnie i rzetelnie ukazano dzieje polskich Żydów od ich początków i wspaniale nakreślono historię rozwoju antysemityzmu, który apogeum swe osiągnął w postaci Holocaustu. Co ciekawe druga wojna światowa nie zajmuje zbyt wiele miejsca w tej książce - i słusznie. Istnieje tyle pozycji, w których szczegółowo opisano Zagładę, a po które czytelnik może bez problemu sięgnąć, że moim (i na szczęście Autorki również) zdaniem nie było koniecznym rozwlekać się nad tymi mrocznymi czasami. W zamian mamy mnóstwo innych wątków i ciekawostek, którymi inni autorzy nie zajmują się tak chętnie i tak często.
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa