Atlas: Doppelganger

Kategoria: Literatura pi瘯na
ISBN: 978-83-240-3389-8
Doda/a ksi捫k: czytam

Ocena: 5 (11 g這s闚)

Transowy, mocny, znakomity debiut, w którym to, co pospolite, brudne, tandetne na naszych oczach przeobra瘸 si w metafizyczne i fantastyczne. W szarym blokowisku 奸御ka czasów transformacji odradza si Macondo i zarazem Ulica Krokodyli. Zdegradowany 鈍iat ha責, podwórek i magicznych labiryntów klatek schodowych opisany jest ostro, sugestywnie – tak dobrze znanym autorce j瞛ykiem blokowego kosmosu. Przez swoje bogactwo i wielo嗆 perspektyw powie嗆 ta mo瞠 by interpretowana na wiele sposobów. Tylko od nas zale篡, który z nich wybierzemy

Kup ksi捫k Atlas: Doppelganger

Opinie o ksi捫ce - Atlas: Doppelganger

Avatar u篡tkownika - miszebra
miszebra
Przeczytane:2015-05-06, Ocena: 5, Przeczyta豉m,
Podoba豉 mi si ksi捫ka. 安ietne opowie軼i z tamtych lat sprawiaj, 瞠 czytelnik przenosi si w klimat szarych blokowisk i kopal. Znakomicie ukazany kontrast mi璠zy szaro軼i dnia codziennego a opowie軼iami bohater闚… bez p豉czliwego sentymentalizmu z du膨 doza sarkazmu.
Avatar u篡tkownika - awiola
awiola
Przeczytane:2015-04-20, Ocena: 4, Przeczyta豉m, 52 ksi捫ki 2015, Mam,
"(...) inaczej wi璚 nie da si w podr騜 wyruszy ni powoli, stopniowo i z trudem, jakby sprawia這 to b鏊. w ko鎍u to proces, kt鏎y trwa ca貫 篡cie". "Atlas" i "Doppelganger" - dwa s這wa w tytule debiutu Dominiki S這wik ju na wst瘼ie utwierdzi造 mnie w przekonaniu, 瞠 b璠zie to nietuzinkowa lektura. Jakie bowiem przes豉nie, mo瞠 nie嗆 ze sob po陰czenie dw鏂h s堯w, kt鏎e oznaczaj w wielkim skr鏂ie zbi鏎 r騜nych opowie軼i oraz sobowt鏎a w璠rowca? Po陰czenie i軼ie psychodeliczne, podobnie jak fenomenalna ok豉dka ksi捫ki, przywodz帷a na my郵 inne 鈍iaty. Dominika S這wik urodzi豉 si w 1988 r. w Jaworznie, jest jedynaczk. Uko鎍zy豉 filologi hiszpa雟k, przez jaki czas mieszka豉 w Hiszpanii i we W這szech. Autorka zajmowa豉 si tak瞠 wolontariatem w Gwatemali, wsp馧organizowa豉 festiwal teatralny, by豉 szatniark. Nie lubi gotowa, nie znosi sportu, a gdy nie podr騜uje, ma wyrzuty sumienia. Mieszka obecnie w Krakowie. "Atlas: Doppelganger" to jej debiut literacki. Lata 90. XX wieku, 奸御k i okoliczne, szare blokowiska. Narratorka wraz ze swoj kole瘸nk Ann, bardzo cz瘰to odwiedza dziadka przyjaci馧ki - by貫go marynarza. Bohaterki s逝chaj jego opowie軼i o podr騜ach oraz ogl康aj stare mapy. Dziadek z ka盥 swoj histori dodaje coraz wi璚ej element闚, czyni帷 ze swoich wspomnie i軼ie fantastyczne bajki, kt鏎e mo積a interpretowa na wiele sposob闚. Buduje alternatywne rzeczywisto軼i, tak r騜ne od 郵御kiego blokowiska w czasach transformacji ustrojowej w Polsce. Debiut Dominiki S這wik to ksi捫ka, w kt鏎ej cz窷 czytelnik闚 odnajdzie wiele p豉szczyzn godnych szerszej refleksji, a cz窷 nie odnajdzie nic opr鏂z nieco psychodelicznego klimatu, jaki zaserwowa豉 nam m這da autorka. Ca貫 dzie這 mo積a podzieli na dwie cz窷ci - niesamowite opowie軼i dziadka oraz obraz Polski lat 90., kt鏎a przechodzi豉 liczne zmiany ustrojowe. I to w豉郾ie historie, jakie opowiada dziewczynkom by造 marynarz, stanowi przyczynek do szerokiej interpretacji. W zasadzie ka盥y mo瞠 opowie軼i te rozumie inaczej i to chyba najbardziej atrakcyjna p豉szczyzna tej ksi捫ki. Dziadek bowiem tworzy nowe 鈍iaty, zape軟ia je nieprawdopodobnymi wydarzeniami, kwestionuje prawa naukowe i wiedz geograficzn, nie wierzy w konwenanse, nie dostosowuje si do zasad. I pomimo tego, 瞠 niekt鏎e z jego opowie軼i mnie zwyczajnie nu篡造, z zainteresowaniem zg喚bia豉m kolejne, fantastyczne historie, zawieraj帷e tyle samo ironii, co prawd 篡ciowych. Prawd, kt鏎e bohaterki pragn prze這篡 na szar rzeczywisto嗆 lat dziewi耩dziesi徠ych. Opr鏂z metafizyki i swoistego realizmu magicznego, powie嗆 zawiera tak瞠 celne spostrze瞠nia na temat przemian ustrojowych w naszym kraju. Szare, brudne blokowisko staje si jedynie t貫m wydarze, ukazuj帷ych jakim zmianom podlega這 闚czesne spo貫cze雟two. Historyczne zmiany ustrojowe bowiem zmieni造 na zawsze obraz naszego kraju, wywo逝j帷 wiele dziwacznych zjawisk, kt鏎e dzisiaj wydaj si totalnie kosmiczne. Do tego wszystkiego wyczu mo積a swoist nostalgi za dzieci雟twem, kt鏎a zawsze przybiera taki sam wyraz - swoistego sentymentalizmu za czasami, w kt鏎ych by這 nam najlepiej, w kt鏎ych czas p造n掖 ca趾iem inaczej. Pomimo faktu, 瞠 ksi捫ka powsta豉 w wyniku po陰czenia dw鏂h odr瑿nych warstw, zar闚no w jednej, jak i drugiej doszuka si mo積a wielu pyta, jakie ka盥y z nas sobie zadaje. Pyta dotycz帷ych naszej egzystencji, na kt鏎e nigdy nie znajdziemy odpowiedzi, a i tak ca造 czas b璠ziemy je sobie zadawa. Dominika S這wik brutalnie, z widoczn szczypt ironii uzmys豉wia nam, 瞠 nigdy tych wyczekiwanych odpowiedzi nie uzyskamy. Mog przebole pewne, nu膨ce i chaotyczne fragmenty. Mog przebole tajemnicz i nie do ko鎍a dookre郵on kreacj dziadka. Nie mog jednak zaakceptowa dziwacznego dla mnie braku znak闚 interpunkcyjnych oraz, o zgrozo! - braku du篡ch liter na pocz徠ku ka盥ego zdania. Kompletnie nie rozumiem takiego zabiegu i musz przyzna, 瞠 utrudnia這 mi to zwyczajnie odbi鏎 tego dzie豉. "Atlas: Doppelganger" to ksi捫ka wyr騜niaj帷a si po鈔鏚 zalewaj帷ej nas literatury komercyjnej, przede wszystkim swoim oryginalnym przekazem i ciekawym uj璚iem tematu. Nie mog powiedzie, 瞠by dzie這 to mnie zachwyci這, jednak z pewno軼i to ksi捫ka, kt鏎 zapami皻am na d逝瞠j. Debiut Dominiki S這wik polecam g堯wnie czytelnikom lubi帷ym wyzwania literackie.
Avatar u篡tkownika - bellagrand
bellagrand
Przeczytane:2015-03-18, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Nie dziwne, 瞠 Atlas zdoby tyle pozytywnych recenzji. Dominika S這wik swoimi opowie軼iami odrywa od 鈍iata dzisiejszego i skutecznie przypomina lata 90'. Wiele fragment闚, z kt鏎ymi mo瞠my si uto窺ami. Niezwyk造 zmys wy豉pywania smaczk闚 鈍iata.
Avatar u篡tkownika - Kantyna
Kantyna
Przeczytane:2015-03-16, Ocena: 4, Przeczyta貫m,
Rzadko si zdarza, 瞠by debiut tak bardzo prze豉mywa schematy. Literatura na najwy窺zym poziomie, a stworzona przez m這d dziewczyn. Mo積a?! Mo積a!
Avatar u篡tkownika - bezintereresowna
bezintereresowna
Przeczytane:2015-03-15, Ocena: 6, Przeczyta貫m,
Chyba narodzi豉 si moja nowa ulubiona pisarka. S這wik wymiata szczero軼i, umiej皻no軼i prowadzenia pi鏎a i wyobra幡i. Wszystko tu gra
Jestem pod wra瞠niem jak sprawnie operuje s這wem ta debiutantka! Mi這 przeczyta co swojego r闚nie郾ika:) O czasach, kt鏎e dobrze pami皻am, a kt鏎e, tak jak autorce, kojarz si z miejscem na ziemi, pe軟ym sprzeczno軼i, ale moim, jedynym. My郵, 瞠 par os鏏 z nas odnajdzie tu sw鎩 k徠 i korytarz.
Avatar u篡tkownika - Bibliotekarka
Bibliotekarka
Przeczytane:2015-03-07, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam,
Maj帷 ci庵造 niedosyt dobrej prozy trafi豉m na t ksi捫k. Uwielbiam ksi捫ki, kt鏎e jak ta, nie boj si nowatorstwa, ale potrafi czerpa z tradycji powie軼i. Je郵i chcecie si zanurzy w ca這軼i w niezwyk造m patchworkowym 鈍iecie z這穎nym z wielu opowie軼i to zach璚am! To rodzaj architektury magicznej.
Avatar u篡tkownika - pieskatyka
pieskatyka
Przeczytane:2015-03-05, Ocena: 5, Przeczyta貫m,
Jaki czas temu trafi豉m w ksi璕arni na ,,Gugu訝" Wioletty Grzegorzewskiej i kompletnie oszala豉m na punkcie tej ksi捫ki. Kilka dni temu trafi豉m z kolei na ,,Atlas: Doppelgangera" Dominiki S這wik i po raz kolejny mi這 si zaskoczy豉m. W m這dych kobietach - pisarkach si豉 szczero軼i, dosadno軼i i inteligentnego humoru. Warto!
Avatar u篡tkownika - grzeniuJee
grzeniuJee