Okładka książki - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Wydawnictwo: Otwarte
Data wydania: 2011
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-7515-167-1
Dodał/a książkę: czytam

Stanąć na największym klifie świata... Poczuć za plecami ciepło bezkresnego kontynentu, a przed sobą chłód oceanu. Zasypiać pod kobaltowym niebem pełnym gwiazd. Przedzierać się przez wysokie trawy i niekończące się wydmy. Spotykać przyjaciół, którzy zawsze wskażą Ci drogę. Słuchać aborygeńskich mitów i opowieści poszukiwaczy złota. Nie wiedzieć, co zdarzy się jutro... Ty też możesz to wszystko przeżyć. Wyrusz w podróż, po której nic już nie będzie takie samo. Książka dla wszystkich fanów dalekich i samotnych wędrówek, pokazująca tajemnicze piękno i fenomen Australii. Napisana przez miłośnika tego dalekiego kontynentu - Marka Tomalika, znanego dziennikarza, współtwórcę Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły, który przez piętnaście lat prowadził w Radiu Kraków program podróżniczy "Globtroter".

Kup książkę Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Avatar użytkownika - Szczepanik
Szczepanik
Zaproszenie do Australii   Marek Tomalik po raz pierwszy do Australii pojechał w 1989 roku. Zaproszenie dostał od znajomych Australijczyków, których poznał na wakacjach. Wyprawa trwała rok. Poczuł wtedy duchową przynależność do ziemi i wiedział, że wróci doń nieraz. Po ponad dwudziestu latach i dziesięciu odbytych wyprawach wydał kolejną już książkę na temat ukochanego kontynentu. "Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia" to lektura, po której na Antypody będzie chciał pojechać chyba każdy.   O bardzo dobrych książkach pisać niezwykle trudno. Nie ma co dodać, nie ma o co zapytać, nie da się nawet nic skrytykować – wydaje się bowiem, że autor powiedział już wszystko i że każde słowo nadto okaże się zbędne. Że stanie się intruzem, rozbijającym przemyślaną kompozycję znakomicie w całość składających się historii. Pozycja, którą zaproponował czytelnikom Tomalik, należy właśnie to tego typu lektur. Piękne albumowe wydanie mogłoby zostać z powodzeniem zastąpione drukiem na papierze makulaturowym. Tutaj treść przyciąga czytelnika najbardziej. Autor cyzeluje słowa, zapisując ich dokładnie tyle, ile potrzeba. W książce jest bowiem miejsce na opowieści, nie ma go zaś na gadanie. Każde zdanie jest wartościowe. Nie da się "Australii" nazwać gawędą, nie można jednak odmówić podróżnikowi dużych umiejętności narratorskich. Swobodnie i obrazowo, a przede ...

Opinie o książce - Australia. Gdzie kwiaty rodzą się z ognia

Literaturę podróżniczą uwielbiam i tym razem wybrałam się w podróż do Australii z Markiem Tomalikiem. Dodam, że autor mi bliżej nieznany i pierwszy raz sięgnęłam po jego pozycję.
Autor bardzo dogłębnie przedstawia nam kulturę i historię aborygenów.

W książce jest tez bardzo dobrze przedstawiona szata roślinna, możemy tu spotkać m.in. banksje, akacja złota, kangurza łapa, eukaliptus.
Wśród zwierząt wielokrotnie spotykamy się z m.in. kangurami, których jest kilka gatunków, strusiami emu, psami dingo, kojotami.
Książka jest bogata ilustrowana, co jest niewątpliwym atutem.
Opisane są bezludne plaże, pustynie, liczne Parki Narodowe (Kalbarri), a także warto wspomnieć o Eyre, które jest najbardziej słonym Jeziorem Świata. Oczywiście autor nie zapomniał o Górze Kościuszki i Szlaku Strzeleckiego.
Książka zawiera poradnik buszmena, który zawiera wszystkie praktyczne rady dla kogoś, kto chce się wybrać w takową podróż.
Na końcu znajdziemy mały słowniczek (wyrażenia slangowe). Angielski brytyjski znacznie różni się od angielskiego austrialijskiego.

Pan Tomalik posługuje się sprawnie językiem, zatem dla czytelnika wszystko jest zrozumiałe i czytelne. Autor wykorzystuje wiele informacji, których nie znajdziecie w przewodnikach. Prezentacja w postaci licznych fotografii, dodaje tylko uroku i całość czyta się wybornie z zapartym tchem, mało tego czytelnik poczuje potrzebę natychmiastowego przeniesienia się na ten kontynent ):

żeli chcecie odbyć niezapomnianą podróż po zakątkach Australii, czy to palcem po mapie, czy w rzeczywistości i poczuć żar słońca w środku zimy, to gorąco Was zachęcam po sięgnięcie tej pozycji. Ze swojej strony moge jedynie polecić i mam nadzieję, że przekonałam was do lektury :)

Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2012-05-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Książki na długi wieczór,
Książka nie tylko dla globtroterów, pokazująca różnorodność Australii, przeplatanie się realnego i mitycznego świata.
Avatar użytkownika - esia189
mskm13
Avatar użytkownika - Rumianek258
Rumianek258
Przeczytane:2014-01-28, Ocena: 5, Chcę przeczytać,
U ludzi. Reportaże, opowieści i rozmowy
Marek Tomalik0
Okładka ksiązki - U ludzi. Reportaże, opowieści i rozmowy

Opowieści są dalekie od dydaktyzmu i ocen. Faraonem jest handlarz z Kairu, Hobbitami - misjonarze na indonezyjskiej wyspie Flores, Aztekiem - przebywający...

Lady Australia
Marek Tomalik0
Okładka ksiązki - Lady Australia

Majestatyczne piękno australijskiej ziemi, tej najbardziej pociągającej, nieoczywistej i niedostępnej, woła i przywabia niespokojne duchy. Jednym z nich...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński