Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2015-05-13
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788310128713
Liczba stron: 240
Dodał/a książkę: elibri

Ocena: 5 (1 głosów)

Bajkoterapia to antologia pięknych i mądrych bajek dla dzieci, poradnik dla rodziców, a przede wszystkim świetny sposób na wspólne spędzenie czasu!

Bajki-pomagajki to niezwykłe historie, które wspierają i dają poczucie bezpieczeństwa, zawierają wiele praktycznych wskazówek, opowiadają mądrze o świecie dziecięcych emocji i konkretnych problemach, z którymi dzieci się borykają. Młodzi i najmłodsi czytelnicy (w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym) mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną historię, a także dowiedzieć, jak zachować się w wielu ważnych sytuacjach.

W drugim, poszerzonym i poprawionym, wydaniu bajkom towarzyszą wskazówki i komentarze eksperta od bajkoterapii - Katarzyny Klimowicz, które, mamy nadzieję, będą dla rodziców, opiekunów i dzieci pomocą, inspiracją do rozmowy, zabawy czy przede wszystkim wspólnego zastanowienia się nad takimi tematami jak: inność, spotkanie z nieznajomym, bezpieczeństwo nad wodą, zgubienie się, brak wiary w siebie, rywalizacja z rodzeństwem, bezpieczeństwo w domu.

Kup książkę Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Polecana recenzja

Avatar użytkownika - Nidaba
Nidaba
Przeczytane:2015-08-03, Przeczytałam,
Bywają problemy tak duże, że przysłaniają wszystko inne. Są emocje, o których trudno nawet rozmawiać, bo swą intensywnością, „gorącem”, wydają się roztapiać racjonalne myśli. Skoro niełatwo o nich mówić, jeszcze trudniej je zrozumieć. Jak więc sobie z nimi radzić? Jak je pokonywać lub omijać? Jak im sprostać – zwłaszcza, gdy ma się zaledwie kilka lat? Szukać rady u dorosłych, bardziej doświadczonych? Ale co, jeśli ich „pomoc” okaże się moralizatorska, wyniosła, oświetlająca problem z wyżyn dorosłości czy dążąca do rozwiązania go za dziecko? Nieprzyjemnie korzysta się z takiego wsparcia… Może więc lepiej poznać swoich rówieśników i posłuchać, jak oni sprostali podobnym wyzwaniom? Jak pokonali brak wiary w siebie i paraliżujący strach? Czy podjęli wędrówkę po wyboistym szlaku samodzielności? Znaleźli sposób na dokuczającego brata albo poczucie winy, wywołane przez kłótnie i uzależnienie rodziców? Skoro kiedyś byli podobnie bezradni i zagubieni – jak sforsowali mur trudności i niezrozumiałych uczuć?  Właśnie o tym opowiadają ich historie, czyli bajki – pomagajki dla małych i dużych, stworzone przez kilkunastu autorów – zarówno zawodowych pisarzy (m.in. Beatę Ostrowicką, Agnieszkę Tyszkę, Janusza Leona Wiśniewskiego), jak i postacie znane raczej z telewizyjnych ekranów (np. ...
(czytaj dalej)

Opinie o książce - Bajkoterapia, czyli bajki-pomagajki dla małych i dużych

Avatar użytkownika - jezyna122
jezyna122
Przeczytane:2015-05-29, Ocena: 5, Przeczytałam,
Bajkoterapia jest fantastyczną formą pewnej pomocy niesionej dzieciom, jak i również ich opiekunom. Sam termin biblioterapia najprościej oznacza leczenie książką. Jako metoda lecznicza stosowana jest od dawna, lecz jako dyscyplina naukowa funkcjonuje krótko. Takie terapeutyczne stosowanie książek idealnie sprawdza się u młodego czytelnika. Możemy pomóc mu rozprawić się z różnego typu lękami, przybliżyć mu stresujące sytuacje jak brak akceptacji w grupie czy zgubienie się w tłumie. Autorami bajek - pomagajek są zarówno pisarze ( między innymi Agnieszka Tyszka, Grażyna Bąkiewicz, Zofia Stanecka) jak i aktorzy ( Grażyna Wolszczak, Rafał Królikowski). We wszystkich tekstach jest przedstawiony w formie obszernej historyjki pewien problem. Dodatkowo pewne wskazówki (komentarz bajkoterapeutyczny) otrzymuje dorosły. Mowa w nim o tym, kiedy dane opowiadanie jest wskazane czytać, o czym można porozmawiać, co jeszcze można zrobić by lepiej dziecko wspomóc (np. prace plastyczne, pewne gry i zabawy). Wszystkie bajki mogą być pewną inspiracją do wspólnej rozmowy na tematy wydawałoby się nam dorosłym dziecku znane, lecz ogromnie ważne, warte utrwalenia jak np. jego bezpieczeństwo czy numery telefonów alarmowych. Dla dziecka trudna może być też rywalizacja z rodzeństwem, czy poczucie inności w grupie dlatego warto przedstawić mu podobne sytuacje patrząc na nie jakby z boku, mogąc omówić i ocenić pewne zachowania. Dzieci zdecydowanie lepiej rozumieją sytuacje które widzą i mają w jakiś sposób zobrazowane, lecz same mają problem z tym co czują i nie umieją często tego przekazać dorosłym. Dlatego też historyjki o myszce, która się wszystkiego bała, o Szymku, który zgubił się w wesołym miasteczku pomogą młodemu czytelnikowi w trudnej czy niekomfortowej sytuacji ( bajka o kłótniach w rodzinie). Warto również zapoznać się ze wstępem opracowanym przez eksperta od bajkoterapii Katarzynę Klimowicz. Na pewno treści w nim zawarte pomogą w jeszcze lepszej pracy z pomagajkami. Bajki są zilustrowane przez Marcina Piwowarskiego, jego prace dodają im dużego uroku, są ogromnie sympatyczne i świetnie uzupełniają tekst. Wydanie takiego tomu uważam za znakomity pomysł zdecydowanie warto po niego sięgnąć. Przecież niejednokrotnie wspominamy nasze dziecięce strachy i problemy, które wydawały nam się ogromne a teraz patrzymy na nie z pobłażaniem. Jeżeli więc możemy w taki sposób dziecku pomóc a oprócz tego miło spędzić z nim czas, to przecież same plusy. Polecam !!
Link do opinii
Inne książki autora
Jak być zawsze młodą piękną i bogatą
Grażyna Wolszczak0
Okładka ksiązki - Jak być zawsze młodą piękną i bogatą

Grazyna Wolszczak jest aktorką teatralną, telewizyjną i filmową. Szerszej publiczności znana z seriali telewizyjnych Matki, żony i kochanki, Na Wspólnej...

Recenzje miesiąca
Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa
Okładka książki - Pensjonat pod Świerkiem
Frida Kahlo prywatnie
Suzanne Barbezat
Okładka książki - Frida Kahlo prywatnie
Detektyw Bzik
Anna Paszkiewicz
Okładka książki - Detektyw Bzik
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy