Bałagan, jaki zostawisz

Fascynujący thriller psychologiczny nagrodzony prestiżową Premio Primavera

Raquel jest typową przedstawicielką pokolenia hiszpańskich trzydziestolatków: nie ma dzieci, pracuje dorywczo, ma za sobą epizod depresyjny, a jej mąż jest bezrobotnym pisarzem. Kiedy w końcu udaje się jej zdobyć półroczne zastępstwo w szkole średniej w Novariz, rodzinnym mieście męża, nie waha się ani chwili. Jednak senne i mroczne galisyjskie miasteczko od początku budzi jej niechęć. Kiedy dociera do szkoły, dowiaduje się, że Elvira, nauczycielka, którą zastępuje, popełniła samobójstwo. Już pierwszego dnia pracy Raquel otrzymuje anonimową karteczkę z narysowaną szubienicą i pytaniem: ,,A ty, kiedy się zabijesz?".

Raquel chce dotrzeć do prawdy. Co stało się z Elvirą? Czy to samo przydarzy się i jej? I dlaczego niektóre ślady prowadzą do jej męża?

Informacje dodatkowe o Bałagan, jaki zostawisz:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2017-09-27
Tytuł oryginału: El desorden que dejas

Kup książkę Bałagan, jaki zostawisz

Bałagan, jaki zostawisz - opinie o książce

Avatar użytkownika - Bookendorfina
Bookendorfina
Przeczytane:2017-12-10, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

"Chcę ją poznać, chcę odkryć, kim była i co się stało."

Książkę dobrze się czyta, przyjazna narracja, wątki płynnie zazębiają się, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Ciekawie odkrywa się kolejne warstwy fałszu, mistyfikacji i obłudy. Wiele czasu mija zanim natrafiamy na właściwy trop, odpowiednią interpretację wydarzeń, których w powieści mamy bogactwo. Thriller psychologiczny, ale wiele w nim kryminalnego i sensacyjnego klimatu, atrakcyjna mieszanka gatunków.

Zwłaszcza pierwsza część powieści zrobiła na mnie duże wrażenie, dałam się mocno wciągnąć wartkiej akcji, narastającemu napięciu, mnożącym się tajemnicom i sekretom. W dalszej części opowiadanej historii autor zdecydował się na rozwinięcie obyczajowych nut, które nie do końca okazały się trafne i udane, z pewnością były zajmujące i frapujące, w dużym stopniu rzutujące na przebieg zdarzeń, lecz brakowało im adekwatności i współmierności. W zasadzie to jedyne zastrzeżenie, jakie mam do tej przygody czytelniczej, reszta spotkała się z moim entuzjastycznym przyjęciem.

Książka uświadamia jak ważne są rozwaga, wyobraźnia i dalekowzroczność, kiedy decydujemy się na ujawnianie szczegółów z życia prywatnego na łamach mediów społecznościowych. Pod wpływem wszechobecności internetu i nowoczesnej technologii przesuwa się granica poufności danych, zmienia się pojęcie intymności, odsłaniane są wrażliwe miejsca w psychice, a to pociąga za sobą zagrożenia, gdyż bardzo łatwo wykorzystać rozpowszechniane informacje przeciwko osobie je zamieszczającej, poddać ją prześladowaniu, nękaniu czy manipulacji.

Trzydziestoczteroletnia Racquel wraz z mężem Germanem, początkującym pisarzem, decydują się na powrót do rodzinnych stron mężczyzny, co ma pomóc w odzyskaniu stabilizacji w ich związku. Novariz, niewielkie miasteczko w prowincji Ourense, przesiąknięte jest historią, rzymskimi mostami, barokowymi klasztorami. Po zamknięciu fabryki wędlin, jedynej dającej miejsca pracy okolicznej ludności, zaczyna w szybkim tempie starzeć się i popadać w ruinę. Szare i smutne odcienie życia w tym wyludniającym się miejscu intensyfikują się po tragicznej śmierci nauczycielki literatury z liceum. To właśnie na jej zastępstwo zostaje zatrudniona Racquel.

Niemal od pierwszego dnia, kobieta przekonuje się, że za wypadkiem jej poprzedniczki, kryją się zagadkowe incydenty, które domagają się niezwłocznego wyjaśnienia. Tajemnicze anonimy, osobliwe zachowania, zaskakujące wypowiedzi, nieustanne groźby. Racquel swoją ciekawością, dociekliwością i wnikliwością wsadza kij w mrowisko. Odzywają się mroczne i niebezpieczne brzmienia, narastają i budzą trwogę. Jakie były okoliczności śmierci Viruci? Do jakich informacji dotarł jej mąż Mauro? Dlaczego uczniowie wydają się ukrywać prawdę o dawnej wychowawczyni? Komu tak naprawdę zależy na wyciszeniu i zatuszowaniu sprawy?

bookendorfina.pl

Raquel pracuje jako nauczycielka literatury, na zastępstwach. Otrzymuje posadę w liceum, w rodzinnym miasteczku swojego męża. Przeprowadzają się. Już pierwszego dnia Raquel czuje niechęć uczniów. Dowiaduje się, że poprzednia nauczycielka popełniła samobójstwo, jednak sprawa nie jest jasna. Mąż zmarłej twierdzi, że została zamordowana. Raquel krok po kroku próbuje dowiedzieć się czegoś więcej....

Świetna, trzyma w napięciu do końca.

Wciągająca, nie tylko z powodu akcji (kryminał, thriller) ale też dlatego, że pozwala wejść w świat hiszpańskiej prowincji po kryzysie. Małomiasteczkowe układy są uniwersalne, ale lokalny klimat oryginalny. Czasem może zbyt rozwlekła (przypominała mi w tym „Wzgórze psów”).

Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789