Ballada o Daltonach i inne opowieści

Tom 55 cyklu Lucky Luke

Siedzący w więzieniu Daltonowie dostają wiadomość, że czeka na nich spadek po stryjku, również znanym bandycie. Testament zawiera jednak pewien warunek: bracia otrzymają pieniądze po krewnym, jeśli zabiją kilka wskazanych przez niego osób – sędziego i ławników, którzy skazali stryja na śmierć. Nie byłaby to żadna przeszkoda dla takich złoczyńców jak Daltonowie, jednak wypełnienia warunku ma pilnować osoba znana z uczciwości i prawdomówności... Lucky Luke! Czy Samotny Kowboj zechce wziąć udział w realizacji morderczego dzieła? Oprócz tytułowej historii w tomie znajdują się jeszcze trzy krótkie opowieści o Luke’u i jego dzielnym wierzchowcu.

Informacje dodatkowe o Ballada o Daltonach i inne opowieści:

Ballada o Daltonach i inne opowieści - opinie o książce

Avatar użytkownika - Northman
Northman
Przeczytane:2017-09-01, Ocena: 4, Przeczytałem,

Raz jeszcze Daltonowie ;) - ale nie tylko!

Cóż nowego u Daltonów? Otrzymali spadek :) ... po wujku - co prawda nie odszedł niewinnie, albowiem został powieszony (niezbyt mu było, co do obranego życiowo fachu, daleko do innych krewnych), lecz spadek - jakby nie było - zostawił. I nie byłoby w tym wszystkim większego problemu, gdyby nie fakt, iż z odbiorem rzeczonego spadku mogą być problemy, spadkobiercy bowiem są (a jakże) w więzieniu :) ... Opuszczają je jednak, lecz i tu pojawia się problem - muszą, ażeby otrzymać spadek... uśmiercić tych, którzy skazali ich wujka.

Świetna zabawa - po raz kolejny - gwarantowana :) Daltonowie i wątki z nimi związane to chyba najlepsze części tej komiksowej serii :) Ale, prócz nich, mamy w tym tomie także trzy inne historyjki o Luke'u i jego wiernym wierzchowcu :) - nic tylko czytać i oglądać!

Polecam!

Dziękuję Egmont Polska za egzemplarz recenzencki.

Recenzja znajduje się także na moim blogu:

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2017-06-23, Ocena: 4, Przeczytałem,
KOMIKSOWE BALLADY Z DZIKIEGO ZACHODU Kolejny z tomów ,,Lucky Luke'a" na naszym rynku to przede wszystkim nie pełnoprawny album opowiadający jedną tylko historię, a zbiór trzech krótkich komiksów z Dzikiego Zachodu. Jedno pozostaje jednak niezmienne. Czy to w długiej, czy też krótkiej formie, najszybszy kowboj świata dostarcza tak samo dobrej zabawy zarówno młodszym, jak i starszym czytelnikom. W tytułowej ,,Balladzie..." Daltonowie powracają po raz kolejny w mury więzienia, poprzysięgając zemścić się na Lucky Luke'u. Wtedy jednak dowiadują się, że ich stryj Henry odszedł z tego świata (śmiercią naturalną - przez powieszenie), a im czterem pozostawił spadek. Żeby go otrzymać muszą jednak wypełnić jeden warunek: zabić wszystkich, którzy doprowadzili do skazania denata, czyli przysięgłych i sędziego. Co więcej, Henry wyznaczył także osobę mającą dopilnować by należycie wywiązali się z zadania, a jest nią nie kto inny, tylko Lucky Luke - najbardziej uczciwy i godny zaufania człowiek na Dzikim Zachodzie. O dziwo kowboj dołącza do ich ekipy, ale jak na niego przystało, ma w głowie własny plan, który zaczyna realizować pod nosem Daltonów... ,,Ballada o Daltonach" to główna opowieść tego tomu. I to nie tylko dlatego, że zajmuje 27 z 46 stron, ale również ze względu na to, że jest najlepszym z trzech zebranych tutaj komiksów. Pozostałe dwa to właściwie bonusy, które jednak trzymają poziom i dostarczają dodatkowej porcji dobrej zabawy. W ,,Ukochanej Jolly Jumpera" wierny koń Lucky Luke'a zaczyna się dziwnie zachowywać i nikt nie wie, co mu jest. Nawet on sam. Nie chce jeść, nic go nie bawi. Czyżby był chory? Wszystko wskazuje na to, że tak - i to na głowę! Tymczasem w ,,Rozróbie w Pancacke Valley" Lucky Luke przed rokiem został okradziony ze swojego konia, a w miejscu przestępstwa znalazł tylko guzik. Trop doprowadza do go Pancacke Valley, jednak spawa okazuje się o wiele trudniejsza do wyjaśnienia niż sądził. Za tom ten odpowiada dwóch autorów, którzy z ,,Lukcy Luke'iem" od dawna byli związani. Pierwszy z nich to oczywiście Morris, twórca serii, jej stały rysownik i czasem także scenarzysta. Zilustrował cały ten album, napisał także ostatnią z historii, za fabułę tytułowej odpowiada natomiast nie kto inny, jak niezwodny Goscinny. Wyjątkiem jest tu udział Grega, autora dobrze znanego w Polsce komiksu ,,Comanche", który napisał swoją pierwszą i jedyną historię o kultowym kowboju. Na szczęście scenarzysta ten nie tylko nie zawodzi, ale udowadnia, że doskonale czuje klimat całości. ,,Ballada o Daltonach" bawi więc, śmieszy i dostarcza miłośnikom serii to, czego oczekują. Wszystkie historie są świetnie poprowadzone, znakomicie, choć prosto narysowane i wciągają w swój świat. Przy okazji nie tylko w dobrym stylu kontynuują serię, ale także i znakomicie nadają się a rozpoczęcie przygody z Lucky Luke'iem. Polecam. Recenzja opublikowana na moim blogu: http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/06/23/lucky-luke-55-ballada-o-daltonach-i-inne-opowiesci-morris-rene-goscinny-michel-greg/