Ballada ptaków i węży

Wydawnictwo: Media Rodzina
Data wydania: 2020-10-28
Kategoria: Dla dzieci
ISBN: 9788380088559
Liczba stron:
Tytuł oryginału: The Ballad Of Songbirds And Snakes

Ocena: 5.4 (5 głosów)

Ballada ptaków i węży - nowa, czwarta powieść, która ukazuje się w bestsellerowym cyklu książek dla młodzieży, Suzanne Collins, Igrzyska śmierci i stanowi prequel znanych nam z trylogii wydarzeń. Tym samym cofamy się o sześćdziesiąt cztery lata, do czasu Dziesiątych Głodowych Igrzysk! Czy powieść Ballada ptaków i węży przyniesie odpowiedź na wiele pytań, które zadawaliśmy sobie podczas lektury trylogii?

Audiobook najnowszej powieści z serii Igrzyska śmierci czyta Anna Dereszowska. Aktorka po raz kolejny w niezrównany sposób interpretuje wydarzenia ze świata Panem.

W nowej powieści, Ballada ptaków i węży, Dziesiąte Głodowe Igrzyska rozpoczyna jak zwykle poranek dożynek. W Kapitolu osiemnastoletni Coriolanus Snow zamierza skwapliwie skorzystać z szansy, jaką jest rola mentora, i zdobyć sławę. Bowiem potężny niegdyś ród Snowów podupadł i niepewny los Coriolanusa zależy teraz od tego, czy zdoła on pokonać innych mentorów urokiem osobistym i sprytem.

Tyle że los nie bardzo mu sprzyja. W udziale przypadła mu dziewczyna z Dystryktu Dwunastego, najbiedniejszego z biednych. Losy obojga splotą się ciasno - każda decyzja, którą podejmie Snow, może prowadzić do sukcesu lub porażki, triumfu lub klęski. Na arenie rozgrywa walkę na śmierć i życie, ale poza areną zaczyna się w nim budzić współczucie... Tylko jak postępować według zasad, gdy pragnie się przetrwać za wszelką cenę?

Tagi:

Kup książkę Ballada ptaków i węży

REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ballada ptaków i węży

Avatar użytkownika - Julka2021
Julka2021
Przeczytane:,

Osiemnastoletni Coriolanus Snow chce spróbować swoich sił jako mentor w Dziesiątych Głodowych Igrzyskach. Umożliwiłoby mu to dostanie się na studia, na które chłopak nie ma środków, gdyż potężny niegdyś ród Snow'ów podupadł i jego rodzina ledwo wiąże koniec z końcem.
Chłopak ma nadzieję na trybuta z najlepszych dystryktów, ale los ma dla niego inne plany.
Zostaje mentorem dziewczyny z Dwunatego Dystryktu - najbiedniejszego ze wszystkich.
Ich losy splatają się coraz bardziej, a na arenie trwa walka na śmierć i życie.
Jak Coriolanus ma postępować według zasad, skoro w jego sercu zaczyna pojawiać się współczucie?
Zacznę od tego, że myślałam, że ta książka ma trochę inną fabułę. Oglądając jakieś luźne pogadanki na jej temat, myślałam, że Lucy Gray będzie jakąś artystką występującą w trakcie Igrzysk i w jakiś sposób jej los połączy się z losem Snowa. Jednak się myliłam, bo dziewczyna okazała się trybutką. Ale na szczęście to nie zmienia mojego odbioru historii.
Bardzo polubiłam Coriolanusa oraz Sejanusa. Każdy z nich miał swoją wizję świata oraz cele, do których łączył. Kontrast pomiędzy nimi niesamowicie mi się podobał i był naprawdę super. Oprócz tego w tej powieści poznajemy bardziej szkolenie i ludzi, którzy są Strażnikami Pokoju. W trakcie czytania "Igrzysk śmierci" strasznie mnie fascynowali, a tutaj możemy poznać ich fach bardziej "od środka", co jest naprawdę fajne.
Dodatkowo same Igrzyska były po prostu niesamowicie napisane, a wszyscy trybuci wspaniali. Oczywiście szczególną uwagę trzeba zwrócić na Lucy Gray, która jest fantastyczną bohaterką.
Jeśli chodzi o zakończenie, to było naprawdę bardzo dobre, ale ja nie jestem do końca usatysfakcjonowana. Rozumiem dlaczego autorka to zrobiła i jaki był tego cel, ale no nie.
Mimo wszystko bardzo polecam, bo jest to naprawdę niesamowita historia!
Ocena: 8/10

Link do opinii

Igrzyska śmierci były jedno z pierwszych książkowych serii, z którymi się zapoznałam. Mam do nich sentyment, dlatego byłam tej książki bardzo ciekawa. Obawiałam się jednak, że może ona popsuć moje postrzegania i wspomnienia na gorsze. Jednak gdy już ją skończyłam, zaczęłam myśleć o tej trylogii zupełnie w innym kontekście i specjalnie obejrzałam ekranizacje, by zobaczyć nawiązania z tej powieści do głównej historii. Byłam w wielkim szoku jak to bardzo okazało się spójne i się wzajemnie uzupełniało!


Jak można się domyślić to Snow jest głównym bohaterem, który dopiero poznaje, jak działa Kapitol od środka, zauważa jego wady i zastanawia się jak można to ulepszyć, jak ta "śmietanka" najważniejszych ludzi dyryguje wszystkimi, wykorzystuje ich i traktuje nieludzko i okrutnie. Ma dużo dylematów czy takie postępowanie jest dobre i potrzebne. Autorka świetnie oddała te rozmyślenia i rozterki, jednak czasami tych monologów było aż za dużo. Ogólnie Snow jako postać jest bardzo złożona, bo młoda osoba nie wie co chce robić w przyszłości, nie wszystko rozumie i chciałby, by było lepiej niż obecnie. Czasami zachowywał się irracjonalnie i robił kompletnie co innego niż miał w planach. Swoich najbliższych nie zawsze traktował tak, jak powinien. Momentami irytował i drażnił. Bardzo za to utożsamiałam się z Sejmusem. Kompletnie rozumiałam jego zachowanie i postępowanie. To była osoba, która miała swoje chwile słabości, a jednak mimo tego chciała zachowywać się jak należy i nie pozwolić na dyskryminacje ludzi. To tragiczna postać, ale podejrzewam, że wiele osób będzie się z nią utożsamiać.


Książkę pomimo objętości, białych stron i dużej ilości monologów Snowa czyta się bardzo szybko. Autorka jakoś sprawiła, że idzie się przez nią jak burza i nie wiadomo kiedy minęło kolejne kilkanaście stron. Historia głównej postaci jest ciekawa, chociaż znając Igrzyska wiadomo jak musi się skończyć. Jednak to nie przeszkadza i jeszcze bardziej zachęca do kontynuowania czytania!


Podsumowując Ballada ptaków i węży to niesamowicie ciekawa historia. Jak ja sama nie lubię zbytnio tego typu "dodatków", tak tutaj jestem szczęśliwa, że się z nią zapoznałam. Teraz ponownie oglądam ekranizacje i bardziej rozumiem pojedyncze nawiązania, które zostały przedstawione właśnie w tej pozycji. Dowiadujemy się dlaczego Snow nie lubi Dystryktu 12, skąd tyle o nim wie. Skąd jest jego zamiłowanie do róż no i skąd się wzięły pewne "atrakcje" podczas każdych kolejnych igrzysk. Jeżeli jesteście fanami tej historii, to zdecydowanie powinniście zapoznać się z tą pozycją!

Link do opinii

"Igrzyska Śmierci" Suzanne Collins to jedna z tych serii, które zna niemal każdy. Jeśli nie książki, to przynajmniej filmy. Jako fanka świata Panem, dystryktów oraz Katniss Everdeen nie mogłam przejść obojętnie obok świeżutkiego, pachnącego jeszcze drukarnią prequela. "Ballada ptaków i węży" to historia stworzona specjalnie ku czci Coriolanusa Snowa, odgrywającego w trylogii główne skrzypce jako czarny charakter; prezydenta Panem, za panowania którego rewolucja osiągnęła szczyt.


Kto więc nie chciałby wejść w głowę jednego z najbardziej brutalnych postaci Igrzysk Śmierci? W głowę mistrza knucia i manipulowania ludzką naturą? Tych chętnych zapraszam do przeczytania dalszej recenzji, a tych mniej chętnych przynajmniej do rzucenia okiem. :)


W "Balladzie..." poznajemy Coriolanusa Snowa jako osiemnastoletniego młodzieńca, który po I wojnie dystryktów z Kapitolem (zrównano wówczas z ziemią Dystrykt 13) próbuje odzyskać odebrany jego rodzinie status społeczny. Zgrywa bogacza, nosząc stare - choć nieco przerobione i ulepszone - koszule po ojcu, a tak naprawdę ledwo wiąże koniec z końcem. Mieszka w starym apartamencie należnym do rodziny wraz z kuzynką Tigris oraz Panibabką, a jedyne, o czym marzy, to powrót na wyżyny drabiny społecznej, oraz znalezienie zadowalającej, ważnej pracy. 


Jedynym sposobem, który pozwoli Coriolanusowi na spełnienie marzeń, są zbliżające się 10. Głodowe Igrzyska - po raz pierwszy w dziejach trybuci z dystryktów dostaną opiekunów wiodących. Wspomnianymi opiekunami są przyszli absolwenci Akademii, czyli najbardziej elitarnej placówki naukowej w Kapitolu. Snow zostaje jednym z mentorów, lecz przypisany trybut bardzo różni się od wyobrażeń Corio. Dostaje kruchą dziewczynę z Dwunastego Dystryktu, z którą szansa na wygraną spada niemal do zera, podobnie jak szansa na lepszy status życia.


Lucy Gray Bird to dziewczyna, która wstrząśnie światem Coriolanusa już od samego początku: od momentu, gdy na wizji wrzuci za kołnierz znienawidzonej koleżanki jadowitego węża i zaśpiewa uroczą piosenkę, zdobywając tym samym poparcie publiczności.


I choć Głodowe Igrzyska zapewniają ogromną rozrywkę, ich przesłanie opiera się na przestrodze. O tym jednak Snow będzie musiał przekonać się samodzielnie. Najpierw jako mentor, a potem jako Strażnik Pokoju.

"Ballada ptaków i węży" pozwoli lepiej dostrzec pisarski kunszt Suzanne Collins. Dosadna narracja,  jej dynamiczne prowadzenie poprzetykane melancholijnymi fragmentami pozwolą wczuć się w historię pełną strachu i nadziei. Pełno zwrotów akcji, szczególnie te podczas walk atrybutów na arenie gwarantują niezdolność do oderwania się od lektury.


Emocje, które pojawiają się podczas czytania, wywołują kompletnie mieszane uczucia. Podobnie jak sama postać Coriolanusa. Znamy go wszakże z trylogii jako tego złego, a tutaj Collins pokazuje go z całkiem innej strony. Poznajemy motywy kierujące Snowem, wydarzenia oraz osoby, przez które został najgroźniejszym prezydentem Panem. Przemiana, jaką się w nim dokonała, została doskonale opisana, co momentami chwytało za serce.

Mniej podobało mi się nieco otwarte zakończenie, ale tak szczerze mówiąc, ta niewiadoma była trochę spodziewana. Całą historię autorka przepełniła ukrytymi znaczeniami oraz symbolami, zwłaszcza odnoszącymi się do wojny, nadziei, władzy i pokoju oraz walki o wolność.

"Balladę ptaków i węży" zdecydowanie polecam. To wspaniała historia przepełniona ogromem emocji, która idealnie pokazuje, jak poczucie władzy, pieniądze i kłamliwi ludzie potrafią wpłynąć na jednostki podatne i słabe. Opowieść o niszczeniu nadziei oraz wypełznięciu na wierzch brutalnej strony z człowieka. "Ballada..." udowadnia, że bez kontroli w ludzkości budzą się najgorsze zachowania.

Link do opinii

Suzanne Collins, nie zawiodła mnie. Nie mogłam oderwać się od "Ballady ptaków i węży", podobnie jak od poprzednich książek tej autorki. Do tego ta okładka! Bardzo mi się spodobało, że jest podobna do poprzednich części, choć minęło kilka lat. 

Dzięki tej lekturze dowiadujemy się jakie były początki głodowych igrzysk, jak się zmieniły oraz dlaczego w ogóle powstały. Poznajemy całą historię z perspektywy przyszłego prezydenta Snowa. Jesteśmy świadkami wydarzeń, które go ukształtowały, sprawiły, że stał się taką, a nie inną osobą. Książka jest naprawdę zaskakująca. Ciągłe zwroty akcji, sprawiły, że czytałam ją z zapartym tchem.

Link do opinii
Avatar użytkownika - wanderlust
wanderlust
Przeczytane:2020-10-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2020,

Bez wątpienia prezydent Snow był jedną z najbardziej intrygujących postaci w serii Igrzysk śmierci. To, oraz fakt, że uwielbiam ten cykl, sprawił, iż nie mogłam przejść obojętnie wobec „Ballady ptaków i węży”. Zaczynając czytać tę książkę momentalnie zostałam wciągnięta w fabułę, ale to raczej nic dziwnego, bo Suzanne Collins potrafi tworzyć fabuły jak mało kto.

Nie da się ukryć, ze „Ballada…” jest inna od „Igrzysk śmierci”. To mroczna opowieść o znienawidzonej postaci Coriolanusa Snowa, w której możemy zobaczyć jego rozwój i pozwala poniekąd docenić jego postać, być może współczuć, ale z pewnością spojrzeć na niego w nieco inny sposób. W moim odczuciu nie była to typowo przygodowa opowieść, wydaje mi się, że Collins bardziej zależało na przedstawieniu tej historii jako swego rodzaju studium postaci. I chociaż tak różni się od pozostałych książek tej serii, to jest na swój sposób wyjątkowa i naprawdę dobra. Moim zdaniem sięgając po „Balladę…” najlepiej nie mieć żadnych oczekiwań, wtedy przyjemność z lektury będzie jeszcze większa, i pozwoli ją bardziej docenić, bo uważam, że ta historia jest naprawdę znacząca w stosunku do całej serii. Jaz pewnością jestem zachwycona!

Link do opinii
Inne książki autora
Gregor i Klątwa Stałocieplnych
Suzanne Collins0
Okładka ksiązki - Gregor i Klątwa Stałocieplnych

Po wypełnieniu dwóch przepowiedni przychodzi kolej na Przepowiednię Krwi, która wymaga, by Gregor i Botka wrócili do Podziemia i uratowali...

Gregor i tajemne znaki
Suzanne Collins0
Okładka ksiązki - Gregor i tajemne znaki

Od wieków myszy – chrupacze – były zmuszone stale uciekać, przeganiane z zajmowanych przez nie terenów przez szczury. Teraz jednak...

Zobacz wszystkie książki tego autora