Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów

Beltane to książka z serii ,,Sabaty", która zgłębia wiedzę na temat tradycyjnych i współczesnych sposobów świętowania sezonowych rytuałów, będących podstawami kalendarza wszystkich chcących żyć zgodnie z Kołem Roku.

Beltane obchodzony jest w noc z 30 kwietnia na 1 maja, podczas której celebruje się rozpoczęcie pory letniej. Jest to jeden z najradośniejszych sabatów (zwany także świętem kwiatów), który symbolizuje początek, radość i odrodzenie.

To czas zabawy i miłości, który sprzyja zawieraniu małżeństw i odprawianiu rytuałów zapewniających płodność, ochronę zebranym plonom i urodzaj, a także ochronę zwierząt domowych i przede wszystkim ludzi.

Oto podręcznik, z którego poznasz także historię tego sabatu oraz dowiesz się, w jaki sposób dostosować jego świętowanie do współczesnych warunków. Wiedza zawarta w tej niewielkiej książce sprawi, że będziesz mógł uczcić rozpoczęcie lata i święto kwiatów jak prawdziwy mag. Poznasz także zabiegi magiczne, zaklęcia, inwokacje i wróżby, które zapewniają pomyślność i bogactwo plonów, dostatek i płodność.

Poznaj sekrety Beltane i czerp korzyści z celebrowania świąt Koła Roku!

Informacje dodatkowe o Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów:

Wydawnictwo: Illuminatio
Data wydania: 2015-04-07
Kategoria: Wiedza ezoteryczna

Kup książkę Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów

Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów - opinie o książce

Avatar użytkownika - grejfrutoowa
grejfrutoowa
Przeczytane:2015-04-26, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Melanie Marquis jest założycielką konwentu Zjednoczonych Czarownic. Organizuje zgrupowania pogan z Denver. Przez całe swoje życie praktykuje magię. Ma na swoim koncie także książkę - Beltane wydało w 2015 roku Illuminatio. Sabat Beltane celebrowano na wiele sposobów. Przypada on w połowie między Wiosenną Równonocą i Letnim Przesileniem. To czas, gdy zaczynają rozkwitać rośliny i kwiaty, rosną drzewa i krzewy. Wiosna to też czas miłości i płodności - właśnie w tym czasie rozmnaża się większość zwierząt. Obchody tego święta zaczynają się o zachodzie słońca 30 kwietnia. Koniec sabatu to zachód słońca 1 maja. Święto to ma korzenie w starożytnym Rzymie. Obecnie jest to mieszanka różnych kultów i wierzeń. Obchodzi się go w Irlandii, Szkocji i na Wyspie Man, ale zaczyna też przenikać do innych części świata. W Europie związane jest z tym świętem koronowanie Królowej Maja, która ma reprezentować płodność, piękno i młodość. Na całym świecie obchodzi się różnego typu święta, które powiązane są z Beltane. Ludzie czczą wiosenny rozkwit na różne sposoby. Jest to święto radosne, pełne śmiechu, które celebruje takie wartości jak płodność, zdrowie, wzrost, ochronę i oczyszczenie. W poradniku znajdziemy historię praktyk Beltane. Opisano bardzo dokładnie skąd się to święto wywodzi, jakie są jego tradycje, jakie nawiązania możemy znaleźć w innych kulturach. Autorka pokazuje, że świętowanie tego czasu jest obecne u różnych ludów i w różnych miejscach na ziemi. Związane jest z zapowiedzią lata, to czas miłości i zabawy. W świecie zwierząt możemy zauważyć wiązanie się w pary i zakładanie rodzin. Także ludzie najczęściej zakochują się na tę porę roku, biorą śluby i są beztroscy, pełni miłości i chętni do zabawy. Autorka skupia się też na współczesności. Pokazuje, jak obecnie można obchodzić to święto. Prezentuje modlitwy i rytuały, które nam w tym pomogą. Dla ułatwienia podane są też pojęcia związane z sabatem Beltane. Nie brakuje też bibliografii i lektur dodatkowych. Znajdziemy nawet dział pozycji w języku polskim. Dopełnieniem jest krótka notka o autorce. Wielkim plusem pozycji jest jej niewielki wymiar. Dzięki temu książka jest podręczna i można ją schować do torby. Do tego ma piękną, pasującą do całej serii, okładkę, a w środku znajdziemy też kilka rysunków, które wzbogacają treść. Od strony graficznej książka jest bardzo ładna i estetyczna. Jak zawsze przy tym wydawnictwie widać dopracowanie w każdym szczególe. Książka należy do serii Sabaty wydawnictwa Illuminatio. Ma ona na celu zainspirowanie współczesnych kobiet do powrotu do tradycji sabatowych. Osiem części zawiera informacje na temat zaklęć, historii, rytuałów, tradycji i receptur, które w tym pomogą. Współcześni wiccanie obchodzą osiem sabatów, które układają się w koło czasu. Książki z tej serii mają przybliżyć święta nowoczesnych pogan i pokazać, z czym się one wiążą. Ogólnie książka mnie bardzo zaskoczyła. Nie słyszałam wcześniej o tym sabacie, nie znałam jego tradycji i historii. Styl autorki był bardzo prosty i płynny, była to raczej opowieść niż coś w rodzaju przewodnika czy podręcznika, dlatego czytało się przyjemnie. Wiele nowych rzeczy można wynieść z lektury tej książki. Liczę na to, że pozostałe części również mnie pozytywnie zaskoczą. Polecam tym, którzy lubią poczytać o czymś nowym. Na pewno znajdziecie tu kilka ciekawostek. Książka jest dobrze wydana i bardzo fajnie napisana. Można spędzić przy niej miłe popołudnie, pełne nowych wiadomości.
Avatar użytkownika - brave_book
brave_book
Przeczytane:2023-06-05, Ocena: 5, Przeczytałem,
Beltane to święto kwiatów i ognia odbywające się na przełomie kwietnia i maja. Jest to jeden z pomniejszych sabatów, nie jest to ani przesilenie ani równonoc, lecz wielu ludzi, w różnych zakątkach świata praktykowało z jego okazji wiele tradycji.

W książce opisane zostały dawne wierzenia i tradycje związane z tym świętem oraz współczesne zgromadzenia i rytuały związane z Beltane. Bardzo lubię czytać o tego typu kulturalnych i historycznych ciekawostkach, to część, która najbardziej mi się podobała ?

Dalej autorka poświęciła trochę miejsca na receptury, przepisy kulinarne i rękodzieło wykonywane na tę okazję.

W środku są też rozdziały ze spisem propozycji zaklęć, wróżb, modlitw czy rytuałów związanych z tym sabatem.

Kolejny raz muszę się też zachwycić wydaniem tego wznowienia - uwielbiam tę szatę graficzną oraz twarda oprawę ?

Z przyjemnością będę sięgać po kolejne książki z tej serii, myślę, że to ciekawe tytuły dla osób, które dopiero poszukują wiedzy na temat tych sabatów, interesują ich aspekty kulturalne i historyczne związane tymi świętami. Ale znajdzie się też coś dla współczesnych wiedźm i neopogan, którzy poszukują podstawowej wiedzy lub inspiracji ?

W niedawno opublikowanej recenzji książki ,,Ostara. Rytuały, przepisy i zaklęcia na równonoc wiosenną" zamieściłam mały wstęp i ogólne wrażenia, dotyczące całej serii ,,Sabaty". Jeśli mielibyście ochotę, to zapraszam. Aktualnie skupię się na Beltane.

,,Beltane. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto kwiatów" to książka Melanie Marquis wydana przez Wydawnictwo Kobiece [współpraca reklamowa z @wydawnictwo.kobiece].

Sabat Beltane, inaczej nazywany świętem kwiatów, obchodzony jest w noc z 30 kwietnia na 1 maja i symbolizuje początek, radość oraz odrodzenie.

Książka zawiera część teoretyczną, w której poznajemy historię Beltane, formę obchodów z przeszłości, sposoby świętowania w czasach teraźniejszych wraz z opisem poszczególnych popularnych zgromadzeń, różnice między świętowaniem w mieście i na wsi, w większej grupie i w pojedynkę. Autorka podaje nam mnóstwo ciekawostek i inspiracji, co sprawia, że lektura nie jest nużąca, a sprawia przyjemność, nastawiając na celebrację Beltane w aktualnych warunkach.

Autorka przybliża nam rytuały, zaklęcia, inwokacje i medytacje, które sprawdzą się przy obchodach rozpoczęcia lata i przy codziennym funkcjonowaniu. Są to zajęcia zarówno dość przyziemne, jak i te bardziej mistyczne i wymagające.

Książka to zbiór cennych informacji, praktyk, które możemy wcielić w swoje życie w porze odnowy/pogłębiania związku ze światem natury, aby w pełni manifestować nastrajanie się na nową porę roku.

Oczywiście ja skupiłam również swoją uwagę na części kulinarnej, która zawsze mnie fascynuje. Dzięki recepturom kulinarnym z okazji sabatu Beltane, możemy poczuć się, jakbyśmy wkraczali na nową ścieżkę kulinarną za sprawą zupełnie banalnych, a jakże ciekawych opcji, którym podoła każdy. W książce znajdziemy przepis na święty krem cytrynowy, jagody obfitości z kremem, miodowy jogurt życzeń, ciasteczka naładowane słońcem, czy seksowne szparagi i waniliowo-cytrynową kawę mrożoną z... dreszczykiem. Oczywiście nie są podawane jedynie przepisy, a opis wykonania i czemu ma wszystko służyć. Przykładowo, z rzeczy również praktycznych, dowiadujemy się także, jak udekorować swój dom zgodnie z Beltane. Możemy się zainspirować również w kwestii rękodzielniczej.

W książce opisane są także zaklęcia z okazji Beltane, np. szybko działające, ziołowe zaklęcie miłosne, słoneczne zaklęcie z cytrynem na energię, zaklęcie sadzenia fasoli na spełnienie i obfitość. Do tego mamy wróżenie z kwiatów, przewidywanie przyszłości za pomocą jajek i placków, czy opis sztuki tarota. Wszystko, co opisuje autorka, ma swoje wytłumaczenie i nie jest oderwane od rzeczywistości, co sprawia, że z chęcią się w to zagłębiamy.

Jeśli chodzi o serię ,,Sabaty", to trzeba przyznać, że wszystko jest poukładane i dobrze rozłożone. Nie ma tutaj chaosu i łatwo można się odnaleźć w książkach, wyszukać potrzebnych nam aktualnie informacji. Na końcu książki pojawia się również zbiór pojęć związanych z Beltane. Jest to mały, poręczny format, naszpikowany ciekawymi informacjami, które przydadzą się osobie na każdym poziomie.

Jak już wspominałam przy recenzji tomu o święcie Ostara, książki z serii ,,Sabaty" są zdecydowanie must have każdej osoby, która chce sobie uporządkować wiedzę, zainspirować się, zacząć żyć w zgodzie z porządkiem Koła Roku.

Za egzemplarz do recenzji dziękuję Wydawnictwu Kobiecemu.

Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw
Melanie Marquis0
Okładka ksiązki - Lammas. Rytuały, przepisy i zaklęcia na święto żniw

Oto czwarta książka z bestsellerowej serii Sabaty, która powinna się znaleźć w biblioteczce każdej współczesnej czarownicy. Sabat Lammas to święto pełni...

Magia księżycowa. Mały przewodnik
Melanie Marquis0
Okładka ksiązki - Magia księżycowa. Mały przewodnik

Poznaj i wykorzystaj energię Księżyca Rytm zmian, jakim podlega Księżyc każdego miesiąca, związany jest z przepływem energii. Poznanie tego cyklu pozwoli...