Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Wydawnictwo: Bosz
Data wydania: 2012-02-03
Dodał/a książkę: Szesana

Studiując rodzime baśnie, podania i legendy, odnosimy nieodparte wrażenie, iż nasi przodkowie kochali niesamowite opowieści. (…) Przez setki lat historii naszego kraju powstał olbrzymi, barwny i ludny świat polskich wierzeń ludowych. Pięknie ilustrowany przez Witolda Vargasa Bestiariusz jest skromną próbą zilustrowania tego bogactwa i ukazania choćby jego części współczesnemu Czytelnikowi. Zapraszamy do podróży śladami opowieści naszych przodków, mitów pełnych słowiańskiej magii tak rzadko obecnej we współczesnej polskiej kulturze.

Kup książkę Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Opinie o książce - Bestiariusz słowiański, czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach

Avatar użytkownika - cseiwopo
cseiwopo
Ocena: 5, Czytam, Mam,
Przystępna forma, dużo wiedzy i szczypta humoru - brakuje przykładów z opowiadań i literatury
Avatar użytkownika - adreswyobraznia
adreswyobraznia
Przeczytane:2016-06-15, Ocena: 3, Przeczytałam, 12 książek 2016,
Czyli rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach. Nie wiem jak Was, ale mnie fascynuje świat z pogranicza baśni i fantazji. Legendy, przekazywane z pokolenia na pokolenie, przedziwne stworzenia, wymyślne historie, trochę złego i odrobina dobrego. Słowiańska mitologia jest dzisiaj w pewnym sensie elitarna. Nie tak popularna jest grecka czy rzymska, której uczą w szkole, a równie interesująca. Jestem zdania, że samo położenie geograficzne sprzyjało takim opowieściom - tereny Środkowej Europy pokrywały właściwie same bezkresne puszcze, gdzieniegdzie poprzecinane mglistymi bagnami czy masywami górskimi. Taki krajobraz aż się prosi o zapełnienie go istotami nie z tego świata. "Bestiariusz" wypatrzyłam dawno temu w małym bieszczadzkim sklepiku. Przekartkowałam i od razu zwróciłam uwagę na ilustracje. Są naprawdę ozdobą tej książki. Utrzymane w klimacie, przyjemne dla oka, czasem żartobliwe, czasem straszne. Naprawdę świetne. Co innego treść... Choć sam pomysł stworzenia Bestiariusza, czyli spisu wszystkich bestii, jest dobry, to już wykonanie trochę kuleje. Powiem wprost, według mnie książka opisuje kolejne stwory "po łebkach". Kilka(naście) zdań, czasami niezbyt odkrywczych i to wszystko. Szkoda! Miałam nadzieję na zagłębienie się w świat mitologii słowiańskiej, byłam ciekawa jeśli nie opowieści, to chociaż anegdot o kolejnych bohaterach. Wiele sobie obiecywałam po tym tytule. No ale, ładne wydanie, przepiękne obrazki i naprawdę bogaty zbiór tych dziwnych istot nie rekompensuje tego, że w "Bestiariuszu słowiańskim" właściwie nie ma o czym czytać. Owszem, przy niektórych postaciach autorzy pokusili się o trochę obszerniejszy komentarz. Zwłaszcza spodobały mi się próby logicznego wytłumaczenia skąd wziął się dany przesąd u ludzi. W końcu często się okazywało, że różnego typu demony wywołujące wśród ludności na przykład jakieś schorzenia okazywały się później chorobą zakaźną albo skutkiem zaburzeń w środowisku. Ciekawie do tego tematu podeszli w książce. Lecz niestety nawet te plusy nie są w stanie sprawić, żebym była pod wrażeniem "Bestiariusza". Powtórzę jeszcze raz, szkoda. Jeśli macie ochotę pooglądać ilustracje, myślę, że niestety wystarczy przekartkowanie.
Avatar użytkownika - madziap
madziap
Przeczytane:2016-03-13, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Do poczytania w ramach relaksu. Z humorem przedstawiono istoty, w które wierzyli nasi przodkowie.
Avatar użytkownika - SteveS
SteveS
Przeczytane:2015-08-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Ulubione,
Cenna lektura, zwłaszcza z punktu widzenia polonisty zakochanego w folklorystyce. Ciekawe obrazki - realne, nie bajkowe - w połączeniu z interesującymi opisami poszczególnych potworów sprawiają, że książka daje nie tylko szansę zdobycia wiedzy, ale również pobudzenia wyobraźni. Można czytać od deski do deski, na wyrywki albo przeglądając według interesujących obrazków. Z pewnością książka rozwiewa wiele wątpliwości co do znaczenia niektórych słów, dziś wchodzących już do języka potocznego i zacierających swoją genezę.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2017-01-13, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2017,
Avatar użytkownika - Noelka
Noelka
Przeczytane:2015-08-27, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, Mam, Przeczytane,
Avatar użytkownika - amalka
amalka