Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (słuchowisko)

Jest to pierwszy audiobook w technice binauralnej. więcej informacji na Jedna z najbardziej znanych powieści w tym gatunku. „Blade runner” to również książka, która przez wielu uznawana jest za najwspanialsze dzieło Philipa K. Dicka. Audiobook, jaki prezentujemy słuchaczom to nie zwykłe nagranie z treścią, ale prawdziwy spektakl, w realizacji którego udział wzięli znakomicie aktorzy, między innymi Robert Więckiewicz, Andrzej Chyra , Anna Dereszowska i Agnieszka Grochowska. Muzykę skomponował Wojtek Mazolewski z zespołem Pink Freud. „Blade runner”, czyli „Łowca androidów” to próba odpowiedzi na pytanie o istotę człowieczeństwa. Tytułowy bohater stara się wytropić roboty niezdolne do ludzkich uczuć: współczucia, wyrzutów sumienia, poczucia winy. Poddaje je testom i bezwzględnie likwiduje te, które go nie zdają. To wydaje się jedyne słuszne wyjście. Posłuchajcie, co staje się z samym łowcą,. Rickiem Deckardem? Jak takie zajęcie wpłynie na niego samego? I czy androidy nie spróbuję go przechytrzyć? Niezwykła opowieść, na podstawie której powstał również słynny film z Harrisonem Fordem. Audiobook będzie wspaniałym przeżyciem nie tylko dla miłośników twórczości Dicka, ale również dla tych, których interesuje tematyka sztucznej inteligencji i przyszłości rasy ludzkiej wobec postępującego rozwoju techniki. Polecamy także inne książki autora dostępne w wersji audio: „Ubik”, „Człowiek z Wysokiego Zamku”, „Przez ciemne zwierciadło”.

Informacje dodatkowe o Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (słuchowisko):

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2012 (data przybliżona)

Kup książkę Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (słuchowisko)

Blade runner. Czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (słuchowisko) - opinie o książce

Avatar użytkownika - wkp
wkp
Przeczytane:2016-10-08, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
CZYTELNICY MARZĄ O TAKICH AUDIOBOOKACH Słuchanie audiobooków to jedno, natomiast możliwość obcowania ze słuchowiskami to zupełnie inny rodzaj przyjemności. Dlatego bardzo się cieszę, że legendarny ,,Blade Runner" doczekał się właśnie tej drugiej wersji. I to jeszcze jak znakomicie przygotowanej! Niedaleka przyszłość. Świat w jakim przyszło żyć Rickowi Deckardowi to ruina, która ocalała po Ostatniej Wojnie Światowej. Spustoszała, wyludniona, niemalże pozbawiona zwierząt, których posiadanie jest największym pragnieniem, prawie że pustynia zagrożona wypaczającym ludzi promieniowaniem. Ci, którzy tylko mogli, których było na to stać, albo nie zostali zmienieni przez radiację, przenieśli się na Marsa, gdzie żyją, jak w raju, obsługiwani przez coraz nowocześniejsze androidy. I to właśnie androidy są źródłem utrzymania dla Ricka, który na zlecenie policji poluje na te, które uciekły na Ziemię. Niestety, najnowsze zadanie usunięcia 6 niebezpiecznych nowych typów Nexus 6 sprawi, że Rick będzie musiał zrewidować własne poglądy co do życia, istnienia i tego, co za nie uważać należy... O tej powieści słyszał chyba każdy, jak i chyba każdy kojarzy niedoceniony na początku, kultowy i uważany za absolutnie wielki po latach film. Fabuła jest więc w mniejszym bądź większym stopniu znana wszystkim. Ale nawet po dziesięcioleciach, jakie upłynęły od powstania pierwowzoru Dicka historia zrozumienia sedna człowieczeństwa i jego granic pozostaje niezmiennie aktualna. I nie mniej, niż kiedyś fascynuje, urzeka i zachwyca klimatem. Zresztą paranoja pisarza szybko udziela się czytelnikom szczególnie w kilku genialnych sekwencjach, w których tracimy pewność tego, co jest prawdą, a co urojeniem. Słuchowisko na podstawie ,,Blade Runnera" było więc dużym wyzwaniem dla twórców, jak i ekipy aktorskiej. Z jednej strony mamy do czynienia z opowieścią Science Fiction, z drugiej bardzo oldschoolową, co powinno znaleźć odniesienie w otoczce dźwiękowej. I tak też się stało. Podkład muzyczny audiobooka, lekko jazzowy, a jednocześnie z futurystyczną nutą, której korzenie tkwią w muzyce lat 80. XX wieku robi wrażenie. Podobnie bardzo tradycyjne w brzmieniu efekty dźwiękowe. Aktorzy także wybrnęli z powierzonego im zadania znakomicie, w świetny sposób wcielając się w swoje role, a całość robi imponujące wrażenie. I chociaż zapewne znajdą się odbiorcy, którzy uznają, że dziełu przydałaby się odmienna oprawa muzyczna, ja osobiście nie wyobrażam sobie innej wersji. Dlatego też polecam ją gorąco Waszej uwadze. Słuchowisko wpada w ucho, urzeka, fascynuje i wciąga. Sięgnijcie koniecznie! Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2016/10/08/blade-runner-czy-androidy-marza-o-elektrycznych-owcach-sluchowisko-philip-k-dick/

Podchodziłam do tej powieści dwa razy. Z pewnością nie jest to lektura do poduszki i nie zawsze pasuje do czasu, który chcemy jej poświęcić. Po pierwszym zarzuceniu słuchania (zaznajamiałam się ze słuchowiskiem Audioteki), fabuła mimo wszystko została mi w głowie i po paru latach odezwała się we mnie chęć powrót do tej przygody. Po tym czasie wywarła na mnie duże wrażenie.
Powieść ma zupełnie inny wymiar niż film "Łowca androidów" (który swoją drogą uwielbiam), w moim subiektywnym odczuciu znacznie głębszy, mocniej poruszający wątki psychologiczne i społeczne. Specyficzna narracja wciąga jak seans wgłąb własnej świadomości
Co do minusów - wizja futurystycznego świata przedstawionego okazała się mało trafna, i to niestety widać, słychać i czuć. Samo słuchowisko nagrane w genialnej obsadzie aktorskiej miało swoje niedociągnięcia techniczne - momentami trudno było ustawić optymalną głośność, która pozwalałaby słyszeć dobrze wszystkie dialogi, by nie zostały one zakrzyczane przez inne lub zbyt ekspansywną muzykę (świetną, jeśli mowa o kompozycjach!)

Avatar użytkownika - Agatonik
Agatonik
Przeczytane:2018-04-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2018,

Książka mnie zachwyciła. Należę do nielicznego pewnie grona osób, która po dwukrotnym obejrzeniu filmowego Blade Runner'a ciągle zastanawia się skąd to uwielbienie. Film dobry, ale bez przesady. I dopiero książka pozwoliła mi tak naprawdę poczuć ten świat stworzony przez Dick'a. Stała się powodem do refleksji i zadawania sobie pytań o istotę naszego człowieczeństwa. I bardzo przemawiającym dla mnie jej przejawem jest właśnie stosunek do zwierząt, do natury. Po przeczytaniu książki jestem oburzona na film, że wątek zwierząt został w ogóle pominięty. Kompletnie tego nie rozumiem - to jedno z najważniejszych przesłań i symboli. Tęsknota człowieka da czegoś prawdziwego, nie poddającego się kontrolowaniu i sterowaniu.

Avatar użytkownika - AMJ1986
AMJ1986