Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Data wydania: 2018-04-12
Kategoria: Zarządzanie i marketing
Tytuł oryginału: Bonobo and the Atheist

Jakie są ewolucyjne źródła moralności i religii?

Gdzie można odnaleźć biologiczne fundamenty humanizmu?

Czy ludzie potrzebują religii, by zachowywać się moralnie?

Frans de Waal, światowej sławy prymatolog, sięga do badań nad zachowaniem zwierząt, by lepiej zrozumieć funkcję religii we współczesnym świecie. Szczególną uwagę poświęca bonobo, pokojowemu i empatycznemu gatunkowi małpy człekokształtnej, która pod względem zachowania być może najbardziej przypomina wspólnego przodka ludzi i ich najbliższych krewnych wśród naczelnych.

Konfrontując ateistę z bonobo, de Waal przygląda się dyskusji na temat biologicznych podstaw moralności i religii oraz domniemanej wojnie między nauką i religią. Odrzuca dogmatyzm neoateistów. Sięga do bogatej tradycji humanizmu, by szukać odpowiedzi na pytanie o to, czego współczesny świat może się nauczyć od religii, nawet jeśli ostatecznie miałby ją odrzucić.

Książka znalazła się na liście dziesięciu najlepszych książek naukowych czasopisma "New Scientist" w 2013 roku.

Frans de Waal jest profesorem psychologii na Uniwersytecie Emory i dyrektorem Living Links Center w Atlancie. W 2007 r. magazyn ,,Time" uznał go za jedną ze stu osób, które kształtują nasz świat. Autor książek Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność? (CCPress 2013) oraz Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka? (CCPress 2015).

Kup książkę Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Opinie o książce - Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?
Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Małpy i filozofowie. Skąd pochodzi moralność?

Czy małpy są moralne, czy też moralność jest wynalazkiem ludzkim? Czy moralność jest tylko cienką zasłoną, którą kultura narzuca naszej zwierzęcej...

Frans de Waal0
Okładka ksiązki - Małpa w każdym z nas. Dlaczego seks, przemoc i życzliwość są częścią natury człowieka?

Gdzie kryją się ewolucyjne źródła kultury człowieka? Co o naturze człowieka mówią badania nad innymi naczelnymi? Jakie jest znaczenie prymatologii...