Brudny Świat

Jeden z najpopularniejszych fan fiction, w 2010 wydany w USA pod tytułem "Dirty World" doczekał się polskiej premiery. Wstrząsająca opowieść o miłości, demonach przeszłości, głęboko skrywanych tajemnicach i o wielkiej namiętności. Wichrowe wzgórza miały swoich Cathy i Heathcliffa, Brudny świat pokazuje zagmatwane i tragiczne losy Kati i Tommy'ego. „Pozostań przy mnie na zawsze - przybierz, jaką chcesz, postać - doprowadź mnie do obłędu, tylko nie zostawiaj mnie samego w tej otchłani, gdzie nie mogę cię znaleźć! Nie mogę żyć bez mojego życia. Nie mogę żyć bez mojej duszy!"

Informacje dodatkowe o Brudny Świat:

Brudny Świat - opinie o książce

Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2017-08-17, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Chociaż Lingas - Łoniewska należy do moich ulubionych polskich pisarek to po przeczytaniu "Zakrętów losu" trudno znaleźć mi równie dobrą pozycję. " Brudny świat " to dla mnie zwykły romans z elementami melodramatu. Tylko zakończenie podnosi moją ocenę, ponieważ jest niestandardowe, zaskakujące i jednocześnie pouczające, ukazujące tzw. światełko w tunelu. Nie zmienia to faktu, że z uporem maniaka będę szukała kolejnych książek tej autorki równie dobrych jak moje pierwsze z nią spotkanie.

Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Większość z nas ma ulubionych pisarzy, których proza pozwala wznieść się na wyżyny czytelniczych wrażeń i wpisuje się  idealnie w nasze gusta. Czasem wystarczy jedna książka, niekiedy potrzebujemy kilku literackich podróży, żeby autor zyskał naszą sympatię. Dla mnie jedną z takich pisarek jest Agnieszka Lingas - Łoniewska, która „uwiodła” mnie emocjami, łatwością poruszania mojej wrażliwości i skrajnymi uczuciami, jakie pozostają we mnie po przeczytaniu ostatniego słowa. I choć wiem, że spotkania z jej twórczością kończą się dla mnie „kacem”, nie potrafię odmówić sobie przyjemności obcowania z historiami, które przelała na papier. Agnieszka Lingas – Łoniewska, autorka popularnych powieści, m.in.: „Łatwopalni”, „Bez przebaczenia”, „Zakład o miłość”, „W szpilkach od Manolo” oraz trylogii „Zakręty losu”. Propaguje polską prozę i tworzy w internecie stronę „Czytajmy Polskich Autorów”. Miłośniczka zwierząt i ostrych dźwięków. Proces twórczy wspomaga muzyką, a listę utworów towarzyszących jej podczas pisania publikuje na końcu książki w formie playlisty. „Brudny świat” to jeden z najpopularniejszych fan fiction „Zmierzchu” Stephenie Meyer, wydany w USA w 2010 roku pod tytułem "Dirty World". W Polsce premiera książki ma miejsce dopiero cztery lata później.

Kathriny Rusell życie nie oszczędzało. Kiedy na jednym z koncertów udaje jej się wygrać wejściówkę do garderoby wokalisty grupy Semtex postanawia wykorzystać tę szansę na zdobycie wymarzonej pracy. Pisanie tekstów piosenek dla zespołu daje jej spełnienie na polu zawodowym, ale w życiu prywatnym każdego dnia zmaga się ze skutkami przeszłości i walczy o syna. Nie szuka miłości, a gwiazda rocka Tommy Cordell jest ostatnią osobą, przed którą mogłaby otworzyć serce. I choć tych dwoje więcej dzieli niż łączy okazuje się, że los postanawia udowodnić im, że od nienawiści do miłości jest jeden krok. Autorka zabiera czytelnika do brudnego świata show–biznesu, w którym królują „sex, drugs and rock'n'roll". A członkowie zespołu nie stronią od suto zakrapianych imprez, narkotyków, napalonych fanek i ekscesów. Kathrina nie odnajduje się w tej rzeczywistości, ale próbuje jak najlepiej wykonywać swoje zobowiązania zawodowe. Stara się też jak najwięcej czasu spędzać z synkiem, co wcale nie jest łatwe, gdyż Semtex jest bardzo wymagającym pracodawcą. Dzięki dwutorowej narracji czytelnik śledzi wydarzenia z perspektywy zarówno Kati jak i Tommego. Obserwuje zachodzące w nich zmiany oraz moralne dylematy, które wywołuje zaistniała sytuacja. Żadne z nich nie jest przygotowane na uczucia, którym uległy ich serca. Zdarzenia z przeszłości sprawiają, że kobiecie trudno jest otworzyć się i zaufać mężczyźnie, a Tommy dodatkowo „obciążony” jest arogancją, bezczelnością i wielką sławą. Targają nią wątpliwości, ponieważ ma świadomość wysokiej ceny, jaką może zapłacić za zaangażowanie w ten związek. Sam Cordell też ma problem z poukładaniem nowych dla niego uczuć i choć łatwo się im poddaje, nie wie, czy „duchy przeszłości” nie dadzą o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie. Powieść nasycona jest namiętnością, mrocznymi sekretami i uczuciami, które budzą się do życia już od pierwszych stron. Nie brakuje też mrożących krew w żyłach akcji, rozlewu krwi i łamania prawa. Emocje towarzyszące bohaterom są tak namacalne, że wylewają się wprost na odbiorcę i nie sposób zachować obojętności. Postacie ulegają różnorodnym odczuciom od miłości, zachwytu przez niepewność, strach po ból. Autorka nie potrzebuje wielu słów, żeby wprowadzić czytelnika w odpowiedni nastrój i wywołać w nim określone reakcje. „Brudny świat” to powieść obyczajowa z domieszką sensacji, romansu i dramatu, w której wszystkie elementy są bardzo dobrze wyważone i idealnie ze sobą współgrają, tworząc mieszankę bardzo wybuchową. Od samego początku między bohaterami iskrzy, ale pokaźny bagaż doświadczeń i ingerencja osób trzecich powodują, że ich relacja jest burzliwa i nieprzewidywalna. Napięcie rośnie i zmienia się z każdą stroną, gdyż chwile namiętności przeplatają się z intrygami, tajemnicami i skutkami błędnej interpretacji wydarzeń. Bohaterowie udowadniają, że kiedy w grę wchodzą uczucia, trudno jest trzeźwo ocenić sytuację i łatwo wpaść w zastawioną pułapkę. Agnieszka Lingas - Łoniewska wie jak postępować z czytelnikiem, aby wzbudzić w nim "morze" emocji, wycisnąć łzy i wywołać tachykardię. Zaskakuje, wzrusza, a na koniec pozostawia z mętlikiem w głowie i wyrazem niedowierzania na twarzy. Jeżeli nie boicie się wystawić swojej wrażliwości na ciężką próbę i macie ochotę na ciekawą przygodę w świecie show-biznesu to ta lektura jest dla Was. Polecam.
Avatar użytkownika - wrobel
wrobel
Przeczytane:2016-03-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki w 2016 roku, Mam, Ulubione,
Tommy Cordell, gitarzysta oraz wokalista w swoim zespole Semtex to zabójczo przystojny mężczyzna, do którego kleją się wszystkie dziewczyny, wprost nie może się od nich odpędzić. Zawsze dostaje to co chce. Kathrina Russell to kobieta z trudną przeszłością, która zawsze marzyła by móc pisać teksty dla Semtex. Jest drobna, niezwykle piękna i inteligentna. Nie należy jednak do tej grupki napalonych dziewczyn, które lecą na Tommy'ego. "I tak się zaczęło. Dostałam pracę. Pisałam teksty dla najbardziej popularnego zespołu na świecie i współpracowałam z najbardziej pożądanym facetem na świecie, z obiektem westchnień nastolatek, dojrzałych kobiet, modelek, aktorek i pewnie niektórych facetów także." Mimo sprzeczności, między tą dwójką rodzi się uczucie. Czy ich trudna miłość będzie miała szansę przetrwać? Czy tajemnice, które skrywają między sobą, będą miały wpływ na ich przyszłość? Agnieszka Lingas-Łoniewska po raz wtórny dostarczyła mi kolejną dawkę narkotyków, jakimi w jej wydaniu są emocje. Zaczęłam czytać rano i nie odłożyłam książki, dopóki nie dobrnęłam do ostatniej strony. Nie byłam w stanie odłożyć jej na półkę. Doskonale wykreowane postacie, które są jak najbardziej rzeczywiste. Uczucie, które rodzi się między dwójką całkiem odmiennych osób. Choć Kati trzymała się z daleka od uczuć, które kiedyś tak bardzo ją skrzywdziły, w końcu nie mogła się dłużej oszukiwać, w jej sercu rodziło się uczucie, uczucie przed którym starała się bronić, ale jej się nie udało. "Wiedziałam, że powinnam stamtąd jak najszybciej uciec. Ale on był jak płonąca świeca, a ja jak ćma, która leciała do tego pięknego płomienia." Ludzie często noszą maski, gdyż nie chcą by świat ujrzał ich prawdziwą twarz, by zajrzał w głąb ich zranionej duszy. Było tak zarówno w przypadku Tommy'ego jak i Kati. Oboje nosili maskę, pod którą skrywali swoją przeszłość, przeszłość, która odciskała piętno na ich doczesnym życiu. Jednak jak długo można udawać kogoś, kim się tak naprawdę nie jest? Czy bycie kimś, kim się tak naprawdę nie jest może wróżyć coś dobrego? Autorka ukazała nam jak wygląda życie osoby, która jest niezwykle popularna, gdzie każdy dziennikarz czeka tylko na jakąś potyczkę, by móc później wywlec ten brud na światło dzienne. Czy życie sławnej osoby jest aż tak ekscytujące? Czy pragnęlibyście żyć w ciągłym blasku świateł? Tommy choć zgrywa twardziela, to w głębi duszy jest skrzywdzonym przez los mężczyznom. Traktuje wszystkie kobiety, jak przelotne zabawki, gdyż tak naprawdę nie wie czym jest uczucie. Dopiero, kiedy w jego zespole pojawia się Kathrina, dokonuje się w nim dziwna przemiana, której sam do końca nie może zrozumieć. "Wiedziałem tylko, że tęsknię za nią w każdej sekundzie. I że kocham ją ponad wszystko. Że chwila, w której ona weszła do mojej garderoby, była najlepszym wydarzeniem w mojej gówno wartej egzystencji. Ale i tak nie potrafiłem tego utrzymać, nie potrafiłem jej dać tego, na co zasługiwała." Oboje żyją w całkiem innych światach, a mimo wszystko coś ich do siebie przyciąga. Oboje są dla siebie ratunkiem, jedno dla drugiego jest niczym tlen niezbędny do oddychania. "On i ja - dwie tak odrębne osobowości żyjące w tak różnych światach. Dwa przyciągające się bieguny. A z drugiej strony trochę podobni, naznaczeni jakoś przez przeszłość, przez okrutne wydarzenia, napiętnowani przez zło, które dotknęło nas bezpośrednio." "Brudny świat" to dramat, który odciśnie się na naszej psychice i na długo nie pozwoli o sobie zapomnieć. Nauczy nas jednak również, jak radzić sobie z demonami przeszłości, jak nauczyć się kochać od nowa. Uświadomi nas, że nie warto każdemu ufać bezgranicznie, gdyż to może nas zgubić i zaprowadzić do tragedii. Ta książka to emocje od samego początku do samego końca. Zakończenie? Cóż, nie zdradzę Wam, bo nie o to w tym chodzi, powiem tylko tyle - dawno żadna książka nie sprawiła, że płakałam jak małe dziecko, nie mogąc doczytać ostatnich stron. Gorąco polecam tym kochającym książki, które dostarczają ogrom emocji.
Avatar użytkownika - atena
atena
Przeczytane:2015-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Ponownie nie mogłam się oderwać od książki Lingas - Łoniewskiej. Mimo, że akcja rozgrywa się poza granicami Polski, to również w naszym kraju taka sytuacja mogła by sie zdarzyć. W sumie nigdy nie zastanawiałam się jak osoby publiczne muszą się czuć pod ciągłym obstrzałem prasy oraz jakim trzeba być silnie psychicznie człowiekiem aby się nie stoczyć przez narkotyki, alkohol. No a zakończenie zupełnie mnie zaskoczyło. Polecam
Avatar użytkownika - basia02033
basia02033
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiązki 2015,
Czytając liczyłam na romantyczne zakończenie miłości rockmena i tekściarki, ale ,,Zawiodłam się" w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Po wzlotach i upadkach przez które wspólnie przeszli najpierw w dzieciństwie a później już w dorosłym życiu wydawałoby się że zaznają w końcu spokoju... a tu taki cios :( Polecam.
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2015-05-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Po pierwszych kilku stronach pomyślałam sobie, że chyba pomyliłam półki i wzięłam książkę z literatury młodzieżowej, bo znany rockman Tonny i tekściarka tekstów Kati rozpoczynają romans i wydało mi się to bardzo banalne. Jednak w miarę czytania, spodobało mi się budowanie napięcia i historia okazała się bardziej skomplikowana. Zaskoczyło mnie także zakończenie. Polecam!
Avatar użytkownika - gemmabe
gemmabe
Przeczytane:2015-05-15, Ocena: 2, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Muszę przyznać, że poziom zagranicznych książek tego typu pani Agnieszka osiągnęła. Ale czy to dobrze? Hmm... I don't think so. Typowe romansidło z dramatem w tle. Jedynym pozytywem, czymś co wyróżnia powieść na tle innych jest jej zakończenie. Nie spodziewałam się. Kati i Tommy... Typowi Piękna i Bestia. Może Bestia to złe określenie, bo przecież Boski rockmen brzydki nie był. Ale chłopak z ciemną przeszłością, o której nikt nie wie... Brzmi znajomo? Yep. Oklepane jak śnieg w zimie. Jedynie Jimmi ratował sytuację. Uroczy chłopiec-niemowa. Owszem jego postępy były tak naciągane, że omatkoboska, ale wciąż było to swego rodzaju oryginalne. Fabuła prosta, przewidywalna. No bo zakochanie, problemy, jest dobrze, znowu problemy, i jakiś tam happy end? Nuda. Niestety. Przykro mi. Spodziewałam się czegoś więcej.
Avatar użytkownika - aniaraven
aniaraven
Przeczytane:2014-03-17, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Świetna książka.
Avatar użytkownika - nasturia
nasturia
Przeczytane:2014-03-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Tommy Cordell, wokalista i gitarzysta popularnej grupy Semtex, korzysta z życia i sławy maksymalnie, jak przystało na prawdziwą amerykańską gwiazdę rock'a. Kobiety, alkohol, narkotyki, imprezy do białego rana. Jest nie tylko zdolny, ale i przystojny, pewny siebie, pracowity oraz porywczy, czyli ma wszystkie cechy, żeby mógł spełnić się jego american dream. Ma też swoją przeszłość, która nie była łatwa, która odcisnęła swoje piętno na nim i nie pozwala o sobie zapomnieć, mimo wielu prób z jego strony. Kathrina Rusell, matka pięcioletniego Jimmy'ego, pisze teksty piosenek dla grupy Semtex. Drobna, spokojna, mieszkająca w Mieście Aniołów wraz z siostrą, Amelie. Kati również ucieka przed swoją przeszłością, przed koszmarami, o których nie pozwala jej zapomnieć choroba dziecka. Tych dwoje, tak zupełnie innych, na pozór nie pasujących do siebie zupełnie ludzi zakochuje się w sobie. Ich miłość jest elektryzująca w każdej sferze i na każdym etapie. Ich namiętność jest nieokiełznana, zazdrość wybuchowa, a potrzeba stałego kontaktu jak narkotyk. Żyją w świecie kamer, błysku fleszy, wszechobecnych paparazzi, którzy nie zawahają się wyciągnąć najciemniejszą, najbardziej brudną historię z ich życia. Czy w takim świecie jest w ogóle możliwe normalne, spokojne życie? Czy Tommy i Kati będą potrafili przejść razem przez wszystkie kłopoty, które czają się w brudnym świecie? Agnieszka Lingas-Łoniewska uznanie zdobyła już wiele lat temu, ale mnie jakoś nie było po drodze do zapoznania się z Jej twórczością. ,,Brudny świat" był pierwszą powieścią, którą przeczytałam i zdecydowanie się nie zawiodłam. Sposób, w jaki autorka potrafi porwać czytelnika jest naprawdę oszałamiający. Wykreowani bohaterowie są jakby realni, ich świat wciąga, a cała opowieść ma w sobie coś magicznego. Tak jak Tommy, pod wpływem wydarzeń, zatraca się w świecie narkotyków i alkoholu, tak i ja zatraciłam się w tej powieści. Ogromnym plusem ,,Brudnego świata" jest narracja w pierwszej osobie. Wszystkie wydarzenia opisywane są równocześnie przez Tommy'ego i Kati, dzięki czemu mamy możliwość spojrzenia na konkretne wydarzenie czy sytuację w dwóch stron. Jak bardzo my, kobiety, różnimy się od mężczyzn w sposobie myślenia i postrzegania tych samych spraw. No i zakończenie... zaskakujące, niespodziewane zupełnie. Przyznam, że wzruszenie odebrało mi na chwilę zdolność wypowiedzenia choćby jednego słowa i nie ukrywam, że pierwsza myśl, która się pojawiła to złość na pisarkę. Bo nie takiego zakończenia się spodziewałam, nie tak to powinno się skończyć. Ale czy rzeczywiście miałam rację tak myśląc? Po jakimś czasie doszłam do wniosku, że nie, nie tym razem. To wisienka na torcie tej wspaniałej uczty, jaką było czytanie ,,Brudnego świata" Agnieszki Lingas-Łoniewskiej.
Avatar użytkownika - Sil
Sil
Przeczytane:2014-02-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Posiadam, 52 książki 2014,
Nie żałowałam również teraz, czytając Brudny świat po raz kolejny w moim życiu. Obawiałam się, że nie będę czuła tego, co przed laty. Bałam się, że książka mnie tym razem zawiedzie. Że nie wzbudzi emocji, że nie spowoduje radości, a potem ogromnej rozpaczy. Jak się okazuje, niepotrzebnie się martwiłam. Brudny świat nie uległ zmianie, wciąż jest wspaniały, ekscytujący i miejscami upiorny. Dla mnie idealny. Autorka prowadzi narrację w pierwszej osobie. Czytelnik zwiedza świat zarówno Tommy'ego jak i Kati. Dowiaduje się o nich wszystkiego, czuje wraz z nimi, z nimi się śmieje i płacze. Tak poprowadzona akcja pozwala utożsamić się z bohaterem i stąpać po świecie ich nogami. Czujemy to co bohaterowie. Jesteśmy nimi. To właśnie najbardziej uwielbiam w książkach Agnieszki Lingas-Łoniewskiej. Zgłębiając ich treść poznaję alternatywne wersje własnego życia. Nie mogę nie polecać czegoś, co kocham. To byłoby wbrew wszelkim wyznawanym przeze mnie zasadom. Z czystym sumieniem polecam Wam więc Brudny świat. Zgłębcie go. Poznajcie od środka. Rozpadnijcie się wraz z nim. Bo warto.
Avatar użytkownika - kasiulek17
kasiulek17
Przeczytane:2014-03-11, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Czytam regularnie w 2014 roku,
Czy zastanawialiście się kiedyś jak wygląda życie osób z pierwszych stron gazet, muzyków, aktorów? Nie to życie w światłach fleszy, a to normalnie życie, codzienne? Na ile taki muzyk jest prawdziwy w trakcie wywiadów? Czy jego życie to ciągły sex, drugs and rock'n'roll? Czy radzi sobie z rzeczywistością, z tłumami rozhisteryzowanych fanek? A przede wszystkim czy może się związać z kobietą, mieć ,,normalną" rodzinę? Przenosimy się do Los Angeles, Miasta Aniołów, gdzie wszystko się może zdarzyć. Tommy to gwiazda rocka, wokalista grupy Semtex. Jak przystało na rockmana jest przystojny, utalentowany, wydawałoby się, że ma wszystko. Jednak dość dobrze ukrywa swoją tajemnicę z dzieciństwa. Nie zwraca uwagi na uczucia innych, po prostu się dobrze bawi ze wszystkimi tego konsekwencjami. Kati Rusell to trzydziestolatka, która wygrywa wejściówkę do garderoby wokalisty grupy Semtex. Pragnie wykorzystać szansę na zdobycie pracy i przedstawić jeden ze swoich tekstów. Ona również wiele przeżyła, uciekła z synkiem przed byłym mężem, który znęcał się nad rodziną. Ta trauma bardzo odbiła się na jej dziecku, to dzięki niemu postanowiła walczyć o nowe, spokojne życie. Czy te dwie osoby, żyjące w innych światach połączy miłość? Czy Kati uda się poskromić krnąbrnego muzyka i będzie skłonna wkroczyć do tego brudnego świata? Żyłem w brudnym świecie bez zasad, bez granic, wszystko było dozwolone, łatwe i szybkie, nie pozostawiało nic po sobie, takie proste i bezwartościowe. Brudne. A teraz wszystko się zmieniło. Ja się zmieniłem. I moje życie nabrało sensu. Miałem przed sobą jakieś cele. I choć pojawiły się trudne sytuacje, to czy mogły nas w jakiś sposób osłabić? Nie. wiedziałem, że nie ma szans. (str. 266) Każda z osób kochająca czytanie książek, z czasem znajduje swoich ulubionych autorów po lekturze, których sięga po nowe tytuły w ciemno, wiedząc, że się nie zawiedzie, a czas spędzony z książką nie będzie czasem straconym. Z prozą Agnieszki Lingas-Łoniewskiej spotkałam się po raz pierwszy przy okazji książki Bez przebaczenia. Już wtedy od pierwszych słów wiedziałam, że pokocham jej książki za język, fabułę, dobrze skonstruowanych bohaterów i to napięcie trzymające do ostatniej strony. Autorka tą lekturą wyprała mnie ze wszystkich emocji. Książka wzrusza i porusza. Jest napisana tak świetnym językiem, który dociera do głębi, że miałam ochotę przytulić bohaterów, gdy starali się pogodzić ze swoją przeszłością. To książka pełna miłości, zaangażowania, zaufania, walki o drugą osobę, miłości braterskiej i siostrzanej. To historia, w której jest wszystko w bardzo umiejętny sposób ukazane, jednak nieprzejaskrawione. Brudny świat to historia życia w show-biznesie, o jego wadach i zaletach, a przede wszystkim o destrukcyjnym wpływie na życia. Narracja pierwszoosobowa ukazana z perspektywy Kati i Toma, dzięki czemu można łatwiej zrozumieć postępowanie bohaterów, których poznajemy już na pierwszych stronach. To historia miłosna z wątkiem kryminalnym w tle. Jednak nie jest to miłość łatwa i przyjemna, ich uczucia wiele razy wystawione są na próbę. Zakończenie powala i wzrusza, jest swego rodzaju happy endem, jednak nie takim, jakiego moglibyśmy się spodziewać. Agnieszka Lingas-Łoniewska stworzyła bardzo piękna historię, która pozostaje w pamięci czytelnika na długo. To książka, od której ciężko się oderwać. To podobnie jak Bez przebaczenia, historia napisana świetny językiem, z dobrze wykreowanymi bohaterami, przy której również zarwałam noc. Jeśli mieliście okazję poznać prozę autorki i wiecie, jakim stylem się posługuje to zachęcam was do sięgnięcia po ten tytuł. Jeśli natomiast jeszcze nie mieliście takiej sposobności, to powiem Wam, że warto sięgnąć w ciemno - na pewno się nie zawiedziecie.
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2013-11-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki,
Lingas-Łoniewska jak zawsze mistrzowsko operuje słowem. Buduje napięcie, pięknie przedstawia chwile namiętności, jest romantycznie, interesująco, ale i brutalnie momentami. Zaskakuje, wzrusza, doprowadza do łez, wyprowadza totalnie z równowagi. I robi to z premedytacją! Po przeczytaniu tej historii będziecie potrzebowali sporo czasu, by dojść do siebie i ochłonąć, choć jednocześnie będziecie przekonani, że nie mogło być inaczej, że tylko takie zakończenie wchodziło w grę, że jest idealne.

"Brudny świat", to w nim żyjemy każdego dnia. Jest on realny, często niesprawiedliwy i nieprzewidywalny. Każdy choć raz w życiu cierpiał z jakiegoś powodu, nawet w tym momencie, gdzieś daleko, a może nawet blisko, jest ktoś, kto wylewa łzy, które są skutkiem bólu.
Losy Kati i Tommy'ego są tragiczne. Oboje walczą z demonami przeszłości, jednak nie tak łatwo jest się od nich uwolnić. Wciąż są ich prześladowcami. Nawet sława i pieniądze w tym nie pomagają. Nadzieja jest w miłości. Jednak czy ona jest tak silna, by przetrwać najgorsze?

Agnieszka Lingas-Łoniewska w swojej twórczości lubi pokazywać niegrzecznych chłopców, którzy mają słabość do grzecznych i kruchych dziewczynek, którymi chcieliby się zaopiekować. A ja lubię takie historie poznawać. Dlatego tym razem, również zostałam porwana i pochłonięta przez świat, który stworzyła autorka. Połączenie romansu z kryminałem? Duet zapewne bardzo interesujący, mnie się podoba. Już sama myśl o nim wzbudza ciekawość, a czytanie takiego zestawu, to burza emocji. Napięcie jest doskonale budowane w wątkach kryminalnych, jak również w tych romantycznych. Nie brakuje w tym wszystkim dramatu, który tak właściwie najbardziej jest odczuwalny. Lecz proszę nie pomyśleć, że jest to zwykły wyciskacz łez. Tak zdecydowanie nie jest. Głębokie poruszenie wywołują sprawy poważne, zupełnie takie, które fikcją mogłyby nie być.

W powieści zachowany jest pewien schemat, poprzez który można wiele przewidzieć. Jest on dość prosty, lecz jednocześnie wciągający na tyle, że ciężko oderwać się na moment od książki. Od początku wiadomo kto w kim się zakocha i jak ta relacja mniej więcej będzie wyglądać. Czy nie wydaje się zbyt banalne? Owszem, mogłoby takie być, ale nie w przypadku, gdy wychodzi to spod pióra trzymanego przez Agnieszkę Lingas-Łoniewską. Nikt nie jest w stanie przewidzieć tego jak się wszystko zakończy. Jedno jest pewne, czytelnik będzie zły, pozostanie mu tylko mokra chusteczka w ręku.  Autorka nie przewidziała w tej historii happy endu, a z pewnością nie dla wszystkich. Jedni będą żyć długo i szczęśliwie, drugim pozostaną jedynie wspomnienia. Są jeszcze ci trzeci, którym nie pozostanie nic. Jednak kim będą ci szczęśliwcy, a kim pokrzywdzeni? Tego zdradzić nie mogę.

Autorka poprzez tę książkę, pokazuje świat sławnych ludzi od drugiej strony, tej której zwykli ludzie nie widzą. I może nawet lepiej, że to co dzieje się za kurtyną, nie jest dla wszystkich osób dostępne. Jak się okazuje życie gwiazd nie jest takie kolorowe jak pokazują czasopisma, czy też jakie widzimy na scenie. Narkotyki, alkohol i wieczne imprezy. A rano pobudka z bólem głowy i próby przypomnienia sobie, co działo się minionej nocy. Czy w takim świecie każdy by się odnalazł?
Gdy zwykły człowiek nagle zostaje oderwany od szarej, codziennej rzeczywistości i znajduje się w wirze tej machiny, którą jest sława, zostaje przez nią pochłonięty i albo będzie w niej tkwił, albo po zachłyśnięciu się nią otrzeźwieje i powróci na dobre tory. Czy wielu osobom się to udaje? Tego nie wiem, lecz patrząc na bohaterów powieści "Brudnego świata" wierzę, że tak.

Przeszłość, to słowo potrafi wywołać u niektórych gęsią skórkę. Każdy w końcu jakąś ją ma. Lecz są ludzie, którzy na samą myśl o niej robią się sparaliżowani ze strachu, tak na nich ona wpływa. Taką właśnie przeszłość mieli główni bohaterowie powieści. Tommy źle wspomina swoje dzieciństwo, a Kati swą młodość. Co trzeba zrobić, by wymazać z pamięci wszystkie złe rzeczy, które się w życiu wydarzyły? Czy jest szansa na normalne życie, gdy skaza na psychice jest tak wielka? Myślę, że tak. Każdy może zacząć od początku. Lecz czasem los decyduje, komu będzie dana taka szansa.

Jestem pewna, że "Brudny świat" spodoba się osobom, które uwielbiają książkę "Skazani na ból", jak również innym, którzy lubią miłosne historie okraszone dramatem z wątkami kryminalnymi. A mówiąc w skrócie jest to książka dla osób lubiących mieszankę wybuchową.

biblioteczkamoni.blogspot.co.uk

Przeczytane:2015-02-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015,
Randka z Hugo Bosym
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Randka z Hugo Bosym

Historia miłosna, która mogłaby być Twoja! Lekko, romantycznie, zadziornie - Agnieszka Lingas-Łoniewska w najlepszej formie! Zmysłowa, rozpalająca...

Łatwopalni
Agnieszka Lingas-Łoniewska0
Okładka ksiązki - Łatwopalni

Dolny Śląsk, poniemiecka przeszłość, spalona słońcem ziemia, intensywna, mieniąca się kolorami jesień i małe miasteczko u stóp gór. Tam przyjeżdża on,...