Bukareszt. Kurz i krew

Data wydania: 2013-09-11
Kategoria: Inne
ISBN: 978-83-7536-539-9
Dodał/a książkę: izabela81

„Bukareszt jest jak wrzątek albo kipiel, wzburzony i zmętniały. Atrybuty miasta: czarne kłęby przewodów na słupach jak gniazda porzucone przez ptaki, atmosfera rozkopania i prowizorki obok bankietów w sklepowych witrynach, przeszywający zapach lip i rozgniecionych winogron. Elegancja architektury z zamierzchłego świata. Stukot rozchybotanych tramwajów, klaksony rozwścieczonych taksówek na sekundę przed stłuczką. Zaśpiew cygańskich dzieci i staruszek włóczących się w pobliżu niezliczonych kwiaciarni, które prowadzą matki tych dzieci i córki tych staruszek. Wszędzie psy jak czarne i szare tobołki porzucone przez kogoś, kto bardzo się spieszył.” Zapytałam przyjaciół, co jest pięknego w Bukareszcie. Odpowiedzieli: Bukareszt jest jak ciastko kupowane w niedzielę, niby czekoladowe i słodkie, ale z gorzką polewą. Nie znajdzie się tu łatwego piękna. Bukareszt to realizm magiczny. Bezwstyd, histeria stylu, fasadowość. Przy Bukareszcie każde europejskie miasto wydaje się tak statyczne, że aż nudne. Dostałam też zdjęcie: nogi w czarnych rajtuzach i kolorowych skarpetkach, wetknięte do plastikowego kosza. Nurkujący manekin, który chce się utopić w śmieciach. I dopisek: „Trzeba na siłę wymyślać, co jest w Bukareszcie pięknego, a po wyjeździe i tak się umiera z tęsknoty”. Małgorzata Rejmer

Kup książkę Bukareszt. Kurz i krew

Opinie o książce - Bukareszt. Kurz i krew

Małgorzata Rejmer pokazuje Rumunię, którą poznała i pokochała podczas dwuletniego tam pobytu. Jest to kraj pełen sprzeczności, bo jednocześnie chce przybliżyć się do Europy, a pełno w nim czerwonych wstążeczek odganiających złe moce, bezpańskich psów wałęsających się po ulicach, ludzi pomocnych, ale ciągle nieufnych. Opowiada o Rumunach, którzy mają problem z tożsamością, którzy przeszli piekło panowania Ceausescu, którym złamano moralny kręgosłup, którzy ciągle w rozmowach z innymi nie mówią prawdy. Ale też pokazuje młode społeczeństwo, które odcina się od przeszłości, które wyjeżdża z kraju, chce żyć po swojemu. Książka nie jest łatwa do przyswojenia jeśli chodzi o emocję, które przekazuje i w nas wzbudza.Natomiast jest bardzo przystępnie napisana i przez kolejne opowieści po prostu się płynie. Bardzo dobra książka.
Avatar użytkownika - Olena
Olena
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Rejmer w świetnym stylu oddaje klimat Bukaresztu: dowcipy o Ceau?escu wspaniale łagodzą ponure relacje o sforach psów grasujących po ulicach rumuńskiej stolicy, ciężkim życiu jej mieszkańców i równie niewesołej historii, w której mrokach kryją się zarówno trupy pochowanych pod Domem Ludowym jak i dramatyzne historie kobiet żyjących w świecie ostrego i często bezwzględnego dla ich zdrowia i życia prawa antyaborcyjnego. Polecam.
Avatar użytkownika - azetka79
azetka79
Przeczytane:2013-09-23, Ocena: 5, Przeczytałam,
Kurz i krew... myślę, że taki tytuł oddał by pełnię świata przedstawionego... pochłonęła mnie lektura tej książki... bardzo obrazowa i ciekawa narracja... "mocność słowa- powalająca, ciekawość- miażdżąca..."
Avatar użytkownika - LukaRhei
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa