Być jak płynąca rzeka. Myśli i impresje 1998-2005

To wyjątkowa książka, bo tym razem Paulo Coelho swoim doświadczeniem dzieli się z nami bardzo prywatnie, niemal intymnie, szeptem i do ucha. W Tokio czy w Sztokholmie, w Australii czy w swym ukochanym starym wiatraku w Pirenejach, publicznie czy prywatnie, brazylijski pisarz zawsze jest wrażliwy na zło i biedę, i wszędzie umie dostrzec lepsze strony życia. Historie przeżyte, zasłyszane lub przeczytane splatają się tu w wielką pochwałę istnienia, sympatii do ludzi i miłości do Boga, "który jest blisko niezależnie od naszych modlitw". W prosty, serdeczny i bezpośredni sposób autor "Alchemika" przypomina, że "trzeba umieć walczyć o swoje marzenia, ale trzeba też wiedzieć, które drogi są nie do przebycia i zachować siły na przejście innymi ścieżkami". Lektura mądra i pokrzepiająca.

Informacje dodatkowe o Być jak płynąca rzeka. Myśli i impresje 1998-2005:

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2009-10-15
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: Ser como o rio que flui...
Język oryginału: portugalski
Tłumaczenie: Zofia Stanisławska-Kocińska
Ilustracje:-

Kup książkę Być jak płynąca rzeka. Myśli i impresje 1998-2005

Co jest najśmieszniejsze w ludziach: Zawsze myślą na odwrót: spieszy im się do dorosłości, a potem wzdychają za utraconym dzieciństwem. Tracą zdrowie by zdobyć pieniądze, potem tracą pieniądze by odzyskać zdrowie. Z troską myślą o przyszłości, zapominając o chwili obecnej i w ten sposób nie przeżywają ani teraźniejszości ani przyszłości. Żyją jakby nigdy nie mieli umrzeć, a umierają, jakby nigdy nie żyli.

Być jak płynąca rzeka. Myśli i impresje 1998-2005 - opinie o książce

Avatar użytkownika - Booklutek
Booklutek
Przeczytane:2022-02-20,

Paulo Coelho "Być jak płynąca rzeka" ❤️ Inspirująca książka. Pełna wartościowych cytatów. Coelho zachęca nas, abyśmy na chwilę zatrzymali się i docenili życie, każdą minutę życia. Byśmy zadbali o własny spokój ducha.
Polecam każdemu czytelnikowi. 😉 "Kto chce ten banknot?
Cassan Said Amer opowiedział mi historię o pewnym wykładowcy. Trzymając w ręku dwudziestodolarowy banknot, rozpoczął zajęcia od pytania: - Czy ktoś chce ten dwudziestodolarowy banknot?
Podniósł się las rąk, lecz wykładowca dodał: - Zanim go oddam, muszę jeszcze coś zrobić - po czym zmiął go z całej siły. - Czy ktoś nadal go chce?
Wciąż widać było podniesione ręce. - A jeśli zrobię to? - spytał, po czym cisnął nim o ścianę, zaczął obrzucać wyzwiskami i deptać. Wreszcie podniósł zabrudzony, sponiewierany pieniądz i powtórzył pytanie. Nadal w górze było mnóstwo rąk. - Nigdy nie zapomnijcie tego, co widzieliście - powiedział wykładowca. - Niezależnie od tego, co zrobię z tym banknotem, zawsze będzie wart dwadzieścia dolarów. W życiu często bywamy poniewierani, deptani, upokarzani i obrażani, a mimo to wciąż jesteśmy tyle samo warci."

Avatar użytkownika - DanutaB
DanutaB
Przeczytane:2015-08-29, Ocena: 6, Przeczytałam,
Jest to fenomenalnie mądra książka, która ukazuje życiowe prawdy i poucza... Jest ona podróżą prawie dookoła Świata.. To dla tych którzy czują się zagubieni... Polecam.
Nie jestem fanką filozoficznych książek, może dlatego, że większości ich nie rozumiem. Jednak Paulo Coelho w swojej książce przedstawił doskonałe przykłady, łatwo i lekko objaśniając rzeczy z reguły nie pozorne, a jednak mające ogromny wpływ na wybór naszej drogi życiowej. "Być jak płynąca rzeka" jest to wybór krótkich, lecz niezwykle głębokich tekstów, które pozwalają poznać myśli i spostrzeżenia autora na świat, a także samego siebie. Z pewnością sięgnę po tę książkę jeszcze raz, a nawet i więcej. Czytając te refleksje autora znalazłam w końcu czas, by pobyć sama ze sobą. Przy niektórych tekstach zatrzymałam się na dłużej rozważając własne, osobiste przemyślenia.
Avatar użytkownika - takahe
takahe
Przeczytane:2014-05-10,
Książka składa się z felietonów związanych z różnymi wydarzeniami. Jest to bardzo interesująca książka składająca się z opowiadań które przypadły mi do gustu bardziej lub mniej. W cała książka składa się z 95 rozdzialików co umożliwia czytanie książki w częściach bez obawy że zapomnimy o czym autor mówił zanim przerwaliśmy lekturę nieraz na kilka dni czy tygodni. Książkę czyta się niezwykle lekko. Niektóre z tekstów zapadają głęboko w pamięć i chce się do nich wracać. Są też takie które skłaniają do refleksji ale też i nie jednokrotnie bawią czytelnika. Polecam serdecznie i umieszczam spis tytułów które mam nadzieje zachęcą do przeczytania tej książki. -Dzień w wiatraku -Człowiek, który wierzył w swoje sny -Zło chce, by powstało dobro -Gotowy do boju, choć pełen wątpliwości -O strzelaniu z łuku -Historia pewnego ołówka -Wskazówki, jak chodzić po górach -Czy dyplom jest ważny -W tokijskim barze -Spojrzeć prosto w oczy -Dżyngis - chan i sokół -Patrząc na cudzy ogród -Puszka Pandory -Jak zmieścić wszystko w jednym kawałku -Muzyka w kapliczce -Diabelskie jezioro -Martwy człowiek w piżamie -Samotny płomień -Manuel - człowiek ważny i potrzebny -Manuel jest wolnym człowiekiem -Manuel idzie do nieba -Konferencja w Melbourne -Pianista w centrum handlowym -W drodze na Targi Książki w Chicago -O kijkach i regułach -O kromce, co spadła złą stroną -O książkach i bibliotekach -Praga 1981 -Dla tej, która jest głosem wszystkich kobiet -Przyjechał ktoś z Maroka -Mój pogrzeb -Naprawić pajęczynę -Oto moi adwokac -Jak przeżyć -Przeznaczony na śmierć -Zorza -Pewien styczniowy dzień 2005 roku -Człowiek na chodniku -Brakujący fragment -Raj opowiada mi pewną historię -Druga strona wieży Babel -Przed konferencją -O elegancji -Nha Chica z Baependi -Odbudowa domu -Moja zapomniana modlitwa -Copacabana, Rio de Janeiro -Przeżyć swoją własną historię -O roli kota w medytacji -Nie mogę wejść -Statut nowego milenium -Budowanie i burzenie -Wojownik i wiara -W porcie w Miami -Idąc za głosem serca -O przemijającej chwale -O zagrożonej dobroczynności -Przeprosić czarownice -Rytm i droga -Jak podróżować inaczej -Bajka -Największemu z brazylijskich pisarzy -O spotkaniu, którego nie było -Uśmiechnięta para (Londyn, 1977) -Druga szansa -Australijczyk i ogłoszenie w gazecie -Lament pustyni -Rzym: Izabela wraca z Nepalu -O sztuce władania mieczem -W Górach Błękitnych -Smak wygranej -Ceremonia picia herbaty -Chmura i wydma -Norma i dobre rzeczy -21 czerwca 2003 roku, Jordania, Morze Martwe -Port San Diego, Kalifornia -Sztuka odwrotu -W sercu wojny -Żołnierze w lesie -W niemieckim mieście -Spotkanie w Galerii Dentsu -Rozważania o 11 września 2001 roku -Boskie znaki -Samotność w drodze -Co śmiesznego jest w człowieku -Pośmiertna podróż dookoła świata -Kto chce ten banknot? -Dwa klejnoty -Oszukiwanie samego siebie -Sztuka próbowania -O pułapkach poszukiwań -Mój teść Christiano Oiticica -Dziękuję, Panie Prezydencie Bush -Sprytny służący -Trzecia pasja -Katolik i muzłumanin -Prawo Jante -Stara kobieta z Copacabany -Być otwartym na miłość -Uwierzyć w rzeczy niemożliwe -Zbliża się burza
Avatar użytkownika - ania87
ania87
Przeczytane:2013-12-19, Ocena: 5, Przeczytałam,
Przepiękny zbiór opowiadań. Każdy znajdzie w nim jakąś opowieść dla siebie. Bardzo podobała mi się krótka historia o ołówku.
Avatar użytkownika - dona
dona
Przeczytane:2013-12-01,
Podobała mi się ta książka, zmusza czytelnika do refleksji, budzi emocje i wprowadza w świat fantazji.
Wg. mnie książka dająca do myślenia....
Avatar użytkownika - kuba2104
kuba2104
Przeczytane:2011-06-07, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Dla mnie przypowieści z tej książki są jak "osobista biblia", do której zawsze warto wrócić.
Avatar użytkownika - kropka27
kropka27
Przeczytane:2011-07-11,
NIe wiem czy lubie, czy kocham i czy jestem fanka Paulo Coelho,ale wiem jedno przynajmniej kilka sentencji i przypowieści z tej książki zapamiętam na długo:) Warto przeczytać i mieć w swojej biblioteczce.
Avatar użytkownika - RattyAdalan
RattyAdalan
Przeczytane:2011-06-01,
Polecam wersję kieszonkową , jest o wiele tańsza a urok ten sam. Pozdrawiam R.A.
Avatar użytkownika - RedCherry
RedCherry
Przeczytane:2011-05-30,
Zmusza do refleksji... z tym sie zgadzam;)

Wiele pięknych, mądrych tekstów o życiu i wszystkich jego aspektach.Książka do której warto wracać,bo wiele cennych tekstów w niej się kryje.

Mile zaskoczyła mnie książka pana Coelho. Są to krótkie opowiadania, które opowiadają o życiu, tym co w nim naprawdę ważne, o jego wartościach i różnych stronach. Wiadomo, nie wszystkie przypadły mi do gustu, jednak większość z nich to dla mnie prawdziwe perełki. Znalazłam tam wiele mądrych cytatów, które odtąd mi towarzyszą w mych codziennych zmaganiach z rzeczywistością. Dodatkowo mam wrażenie, że poznałam bliżej autora, jego przekonania i poglądy. I naprawdę polubiłam tego Pana, zyskuje przy bliższym poznaniu :)

Avatar użytkownika - Aramina
Aramina
Przeczytane:2017-11-09, Ocena: 1, Przeczytałam,

Filozofia dla mas i brak (poza tą filozofią) czegokolwiek innego. Cóż, każdy ma swój gust, do mojego silenie się na bycie Wielkim Mędrcem zupełnie nie przemawia.

Alef
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Alef

Opowiada o duchowej podróży pisarza, związanej z przemierzaniem przez niego Azji w 2006 roku.Ogromną rolę w tej historii odgrywa pewna młoda dziewczyna...

Weronika postanawia umrzeć
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Weronika postanawia umrzeć

Umiera się na wiele sposobów : z miłości, z tęsknoty, z rozpaczy, ze zmęczenia, z nudów, ze strachu...Umiera się nie dlatego by przestać...