Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu

Tym razem Nilson miał dość. Jego ojciec znowu odwołał wspólne wakacje! Jedyne, co pozostało Nilsonowi, to zażądać nagrody pocieszenia w postaci odjechanego prezentu. Niestety, nic nie poszło zgodnie z planem. Za to wpakowaliśmy się w grube kłopoty i utknęliśmy sami daleko od domu. Jak daleko? Jakieś 100 lat z kawałkiem...

Rafał Witek pisze, wymyśla i rymuje. Swoim książkom nadaje takie tytuły jak ,,Julka Kulka", ,,Fioletka i ja", ,,Dzieciaki kontra FOBIA", ,,Klub latających ciotek" czy ,,Zgniłobrody i Luneta Przeznaczenia". Jego wiersze i opowiadania można także znaleźć w publikacjach do edukacji wczesnoszkolnej i w ,,Świerszczyku". W wolnych chwilach przesiaduje na próbach grochowskiego chóru dziecięcego MILLE VOCI, dla którego czasami pisze teksty piosenek. Raz na jakiś czas jego książkom udaje się zdobyć nagrodę, wyróżnienie lub nominację.

Magda Wosik - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Jest współautorką (wraz z mężem Piotrem Rychlem) antykolorowanki ,,O, ja cię! Smok w krawacie!", uzna?nej na Najlepszą Książkę dla Dzieci 2011 roku w konkursie ,,Przecinek i Kropka" a także kolejnej, powstałej w 2013 roku książki do bazgrolenia - ,,Agencja z o.o.". Zilustrowała ,,Czarownicę piętro niżej" Marcina Szczygielskiego, ,,Marysiu, jak myślisz?" Manueli Gretkowskiej, a także ,,Pana Tadeusza w obrazkach", będącego próbą ujęcia epopei w ko?miksowej formie.

Kilka lat temu (z wielką przyjemnością!) zrobiła ilustracje do zabawnych wierszyków Rafała Witka o zwierzętach. ,,Zmyślone historie" oraz seria ,,Bzik & Makówka" to jej kolejne inspirujące spotkania z tym autorem. Ma nadzieję, że to wciąż dopiero początek wspólnej przygody.

Informacje dodatkowe o Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu:

Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Data wydania: 2014-09-24
Kategoria: Dla młodzieży

Kup książkę Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu

Bzik & Makówka przedstawiają: Ucieczka z tajemniczego ogrodu - opinie o książce

Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-01-24, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Czy nazwisko może zdeterminować czyjś los? Cóż pewna dziesięciolatka uważa, że tak - bo jeśli ktoś nazywa się Gabrysia Bzik to musi, po prostu musi wpadać w tarapaty... Na szczęście dziewczynka może liczyć na pomoc i wsparcie przyjaciela. Nilson Makówka to przeciwieństwo Gabrysi - ona zwariowana, on stateczny, ona działa pod wpływem chwili, on musi mieć jakiś plan działania, ona chciałaby być księżniczką, on jest zafascynowany nowoczesnymi technologiami. Aż dziwne, że tak dobrze się rozumieją i przyjaźnią. Gabrysię i Nilsona wymyślił Rafał Witek - pisarz, poeta, autor tekstów piosenek, którego utwory pojawiają się w podręcznikach do młodszych klas szkoły podstawowej oraz w prasie dziecięcej. Po raz pierwszy tę sympatyczną parkę młodzi czytelnicy spotkali w książeczce "Zgniłobrody i luneta przeznaczenia", natomiast pod koniec ubiegłego roku, nakładem Naszej Księgarni ukazał się tomik pt. "Ucieczka z tajemniczego ogrodu". Właśnie zaczęły się wakacje. Tato Nilsona jest Norwegiem i chłopiec miał spędzić u niego część wakacji. Niestety plany się zmieniły, pan Hjealmaren musiał wyjechać służbowo do Londynu, a Nilson w ramach zadośćuczynienia za "straty moralne" zażyczył sobie nowego smartfona i dysku do backupu danych. Wysłał ojcu nawet zdjęcia wybranych produktów, żeby dostać dokładnie to o co mu chodziło. Niestety z powodu bałaganu na pulpicie pomylił pliki, więc łatwo sobie wyobrazić jego zdziwienie, kiedy po kilku dniach przyszła paczka w której tato przysłał mu... drewnianą fujarkę. Ale to jeszcze nic, w fujarce Gabrysia i Nilson znaleźli jakiegoś dziwnego owada, który okazał się kornikiem czasu. I tenże kornik przeniósł ich, bagatela, na angielską wieś w pierwsze lata XX wieku. Dzieci trafiają do posiadłości Great Maytham Hall, której właścicielką jest pani Burnett. No cóż, ma to swoje uroki, jednak chętnie wróciliby do domu... Rafał Witek stworzył po raz kolejny ciekawą i zabawną historię. Gabrysia i Nilson pakują się w kłopoty, jednak inteligencja, spryt, zdrowy rozsądek i oczytanie (tak, tak Gabrysia należy do rzadkiego gatunku dzieci czytających) pomagają im wyjść obronną ręką nawet z największych tarapatów. W książce młody czytelnik może zaobserwować zderzenie współczesnych dzieciaków z rzeczywistością sprzed ponad 100 lat - nie ma elektrycznego oświetlenia (nie wspominając o braku telefonu czy telewizji...), poranną toaletę uskutecznia się w misce z wodą, a dzieci nie mają "prawdziwych" zabawek. Równocześnie świat jest piękny i czysty - można chodzić boso i pić wodę prosto ze strumienia, a jeśli tylko potrafi się patrzeć i słuchać jak Dick (dzieci spotkały go na wrzosowisku), to okazuje się, że natura kryje wiele intrygujących tajemnic. Wspaniałym dopełnieniem tekstu są ilustracje, których autorką jest Magda Wosik - oryginalne, trochę komiksowe, niezwykle zabawne, zręcznie wplecione w tekst, współgrają z narracją, ale również dodają co nieco od siebie. Szczególnie podobały mi się "złote myśli" Nilsona, chociażby taka: "Kiedy dziecko zmienia zdanie, jest kapryśne. Kiedy dorosły zmienia zdanie, jest elastyczny." "Ucieczka z tajemniczego ogrodu" to książka dla 8-10 latków, chociaż i starszemu dziecku powinna przypaść do gustu. A jeśli ktoś już polubił duet Bzik & Makówka, to z pewnością ucieszy go informacja, że w przygotowaniu jest kolejna książka o ich przygodach "Autograf za milion dolarów".
Avatar użytkownika - asymaka
asymaka
Przeczytane:2014-11-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014 , Mam,
Książeczką zainteresowałam się z uwagi na nazwisko autora. Miałam zaszczyt patronować medialnie jego poprzedniej propozycji literackiej i dlatego postanowiłam przeczytać "Ucieczkę z tajemniczego ogrodu". Jest to opowieść z serii 'Bzik i Makówka przedstawiają', ale nie ma znaczenia, czy znamy poprzednią, pierwszą część, czy nie. Ja w każdym bądź razie nie miałam problemu z odnalezieniem się w rzeczywistości wykreowanej przez autora w tej historii. I bawiłam się znakomicie, ale to chyba Was nie dziwi, bo wiecie, że ja wszelkie książki dla dzieci i młodzieży uwielbiam.
Avatar użytkownika - ewaboruch
ewaboruch
Przeczytane:2014-11-14, Ocena: 5, Przeczytałam, dla dzieci, przygoda,
Kolejne przygody Gabrysi i Nilsona. Tym razem przenoszą się w czasie za pomocą mechanicznego kornika, gdzie trafiają w czasy pani Burnett. Jest to lekka i krótka powieść dla dzieci, którą warto przeczytać.
Avatar użytkownika - Amarisa
Amarisa
Przeczytane:2014-10-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Mam,
Kiedy sięgałam po książkę "Ucieczka z tajemniczego ogrodu" z serii "Bzik i Makówka przedstawiają", której autorem jest Rafał Witek, zupełnie nie wiedziałam, czego się mogę po niej spodziewać. Dotąd nie miałam bowiem styczności z twórczością pana Rafała, choć ma on na swoim koncie wiele powieści, wierszy oraz słuchowisk radiowych dla dzieci oraz młodzieży. Do autorów, których dzieł prędzej nie miałam możliwości poznać, za każdym razem podchodzę z pewną dozą ostrożności. Wiadomo bowiem, że są Autorzy i "autorzy" piszący dla dzieci. Niektórym się tylko wydaje, że potrafią pisać dla tych najmłodszych, a w rzeczywistości okazuje się, że tak nie jest. Do której grupy zaliczyłam Rafała Witka? Bohaterami "Ucieczki z tajemniczego ogrodu" jest dwoje dziesięciolatków - Gabrysia Bzik oraz Nilson Makówka. Pewnego dnia chłopiec otrzymuje wiadomość od ojca, że ten, mimo wcześniej złożonej obietnicy, z powodu ważnego służbowego wyjazdu nie da rady zabrać syna na dwutygodniowe wakacje do Oslo. Nic więc dziwnego, że Nilson jest nie tylko rozczarowany, ale również zły na swego ojca. Gabi tymczasem mu podpowiada, że kiedy rodzice czują się z jakiegoś powodu winni, bo znów nie dotrzymali danego dzieciom słowa, skorzy są wówczas do kupowania im prezentów, na pocieszenie. Makówka, pasjonat elektronicznych gadżetów, niewiele się namyślając śle do ojca e-mail z prośbą, aby ten kupił mu nowy smartphone oraz dysk do komputera. Przez pomyłkę, zamiast upragnionych rzeczy, otrzymuje dziwny instrument przypominający fujarkę, którego wnętrze skrywa niespodziankę w postaci tajemniczego metalowego robala. Okazuje się on być Kornikiem Czasu, owadem, wyżerającym dziury w czasie, przemieszczającym się między stuleciami. Nilson, podczas chwilowej nieobecności koleżanki, postanawia sprawdzić, czy to prawda. Tymczasem Gabi, przebywająca akurat w łazience, traci przytomność. Kiedy ją odzyskuje, okazuje się, że wraz z Nilsonem trafili do przeszłości... Co ich tam czeka? Czy uda im się powrócić do swoich czasów? "Granice można pokonać, choćby pieszo. A czas jest otchłanią." Rafał Witek pisać umie. I to jak! Historia jest nie tylko ciekawa, ale również bardzo zabawna, a dowodem tego ostatniego są chociażby śmieszne powiedzonka i metafory, którymi na każdym kroku sypie Nilson. W książce można się natknąć na wiele dowcipnych zdań rodem ze szkolnych zeszytów jak np "Zasięg w telefonie jest jak szkolny pedagog: kiedy go potrzebujesz, nigdy go nie ma." Czytałam i się śmiałam. Rozbawiła mnie ta historia. Po ciężkim dniu skutecznie poprawiła mi humor. Autor miał bardzo ciekawy pomysł na tę historię - połączenie teraźniejszości z przeszłością. Bohaterowie jego książki przenoszą się dziesiątki lat wstecz, by przeżyć tam niesamowitą przygodę. A do tego mają okazję poznać osobę, która w przyszłości znana będzie wielu dzieciom oraz dorosłym. Całości dopełniają czarno-białe, ciepłe, śmieszne ilustracje Magdy Wosik, które idealnie współgrają z czytanym tekstem. Historia Bzika i Makówki pokazuje, jak sprytne i pomysłowe są nasze dzieci, że mimo młodego wieku potrafią sobie radzić z przeciwnościami losu, że nie poddają się, a dzięki wzajemnej pomocy dają radę sprostać nawet bardzo trudnym wyzwaniom. "Ucieczka z tajemniczego ogrodu" jest na to świetnym przykładem. Książka z pewnością spodoba się wszystkim dzieciom, które lubią historie pełne przygód oraz tajemnic. Moja ocena: 5/6 http://magicznyswiatksiazki.pl/bzik-i-makowka-przedstawiaja-ucieczka-z-tajemniczego-ogrodu-rafal-witek-recenzja-569/
Gdybym miała wybierać książkę dla młodszych znajomych, z pewnością wybór padłby na lektury pana Witka. ,,Ucieczka z tajemniczego ogrodu" udowadnia, że autor potrafi pisać bardzo ciekawie, ale potrafi również dotrzeć do czytelnika swoją historią. Przygody Bzika i Makówki nawiązują do typowych zachowań młodego pokolenia. Ale są przedstawione w sposób naprawdę ciekawy oraz intrygujący. Do tego wplątania małych wątków, takich jak na przykład podróże w czasie, tworzą nam historię jeszcze bardziej interesującą. Dlatego z miejsca polecam każdemu. Bez względu na wiek. Niech każdy się trochę pobawi z Bzikiem i Makówką. Warto:)
Avatar użytkownika - OKsiazkami
OKsiazkami
Przeczytane:2020-03-07, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czytam sobie. Psotnice podwórkowe
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Czytam sobie. Psotnice podwórkowe

Połykam strony, trzeci poziom serii Czytam sobie, to świetny sposób na utrwalenie nauki czytania. Wciągające historie, napisane dłuższymi i bardziej...

Szczurki chwytają życie za ogon
Rafał Witek0
Okładka ksiązki - Szczurki chwytają życie za ogon

Szczurki to niezwykła kompania. Ich szalone przygody z kotem ( i nie tylko) śmieszą i zachęcają do rozwiązywania najdziwniejszych zadań. Bo Szczurki nieźle...