Córka cieni. Siedem szmacianych dat

Tytułowa Córka Cieni to Juliana, której losy poznajemy dzięki odnalezionemu pamiętnikowi, z którego wyłania się wstrząsająca historia jej niezwykłych losów na tle historii Polski. Przedwojenny zakazany romans, ucieczka w Bieszczady, zetknięcie z brutalnością wojny, nierozliczone relacje polsko-ukraińskie, trudna rzeczywistość powojennej Polski – to wszystko tworzy historię życia Juliany.

Informacje dodatkowe o Córka cieni. Siedem szmacianych dat:

Córka cieni. Siedem szmacianych dat - opinie o książce

Avatar użytkownika - leonia
leonia
Przeczytane:2017-05-27, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2017,
Rewelacyjna książka. Perełka. Niesamowicie wciągająca historia Magdaleny i Piotra, którzy wbrew wszystkim postanawiają być razem. A w tle II wojna światowa, okrucieństwo i bestialstwo Ukraińców. Nie sposób oderwać się od kolejnych opisywanych przez Magdalenę dni, jej obaw, lęków i miłości do Piotra. Ich wspólnego wysiłku, aby przetrwać w leśnej głuszy, gdzie młoda kobieta musiała uczyć się życia, gdyż jako panienka z dobrego domu nie miała o nim pojęcia. To tu zastaje ich wojna, o której wybuchu nawet nie wiedzieli, tu rodzi się ich córeczka - Juliana. Również tutaj dochodzi do wielu dramatycznych wydarzeń.
Avatar użytkownika - Monia_35
Monia_35
Przeczytane:2017-04-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 ksiażki w 2017 r.,
Pierwsze spotkanie z autorka okazało się świetnym strzałem. Niezwykła historia, która wciągnęła mnie na dwie noce, które nawet nie wiem,kiedy przeleciały. Historia w cieniu dwudziestolecia międzywojennego i II wojny światowej.Świetnie narysowani bohaterowie i magia miejsca akcji.
Avatar użytkownika - Eli1605
Eli1605
Przeczytane:2016-11-16, Ocena: 5, Przeczytałam,
Dziennik Magdaleny pokazuje jej niewyobrażalnie trudne życie w głuszy, na dokładkę z córeczką Julianą. A wszystko to w tle II Wojny Światowej, band ukraińskich i trudnej rzeczywistości powojennej. W takich warunkach dorasta mała dziewczynka. Historia bardzo wciągająca czytającego.

Adam znajduje pamiętnik w starej i opuszczonej bieszczadzkiej chacie. Historia w nim zawarta wciąga młodego studenta.

Magdalena, panna z dobrego domu zakochuje się z wzajemnością w Piotrze, chłopaku poznanym w cukierni. Związkowi jest przeciwny ojciec dziewczyny. Młodzi uciekają. Po trudach podróży trafiają do schowanej w beskidzkich lasach chaty. Wiodą szczęśliwe życie dopóki nie wybucha wojna. W tych okolicznościach rodzi im się córeczka.

Ostatni wpis w pamiętniku dotyczy jej siódmych urodzin. Adam postanawia dowiedzieć się więcej o Julianie. Może mu w tym pomóc przypadkowo poznana dziewczyna.

Pierwszy tom trylogii. Z przyjemnością sięgnę po kontynuację.

Powieść właściwie czyta się sama - nie czuć nawet upływu czasu po zapoznaniu z treścią pierwszej strony. Gratulacje dla autorki za przykuwający uwagę wstęp oraz wplatanie w opowieść wątków historycznych tak płynnie, że tworzą jedną spójną całość. Nie sposób określić gdzie literacka fikcja przechodzi w rzeczywiste fakty.
Ciekawym zabiegiem jest osadzenie chłopaka - młodego mężczyzny w roli odkrywcy i czytelnika pamiętnika Magdaleny.
W ogóle pani Cielesz ma więcej ciekawych pomysłów w tej książce.
Zakończenie pozostawia w duszy rozdzierający niedostatek i paląca potrzebę sięgnięcia po kolejne tomy.

Rewelacyjna książka, świetnie się czyta, wciąga od pierwszej strony. Sporo historii, sporo emocji, wartka akcja. Jedyne do czego mam zastrzeżenia to do trochę nierealnego podejścia do samotnego życia w lesie. Panienka z dobrego domu i kelner potrafią nagle uprawiać ziemię, zbierają plony, polują, karczują i planują zasiewy. Tego nie kupuję, ale i tak: przygoda jest, więc polecam. Na pewno sięgnę po kolejne części.

Avatar użytkownika - Zoja
Przeczytane:2020-09-11, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2020,
Zakryte lustra. Sny i przebudzenia
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Zakryte lustra. Sny i przebudzenia

"Zakryte lustra. Sny i przebudzenia" Ewa Cielesz, wyd. Axis Mundi Silne kobiety, wielkie emocje, historyczne tło i codzienność ziemiańskiej rodziny. Skromny...

Córka Cieni. Burza przed ciszą
Ewa Cielesz0
Okładka ksiązki - Córka Cieni. Burza przed ciszą

Trzecia część trylogii Ewy Cielesz odkrywa dalszy ciąg nieprawdopodobnej historii Juliany. Nowe domy, praktyki u szeptuchy, ucieczki, niechciana miłość...