Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa

Reva Mann okazała się paskudnym dzieckiem, zakałą porządnej rodziny. Jej dziadek był naczelnym rabinem Izraela, ojciec cieszył się opinią szacownego rabina w Londynie. Tymczasem Reva buntuje się przeciwko przyzwoitemu wychowaniu i wszystkiemu, co wyniosła z domu. Aby żyć po swojemu, zrywa z rodziną i jej tradycjami, popadając w całkowitą skrajność - rzuca się w wir narkotyków i seksualnej swobody.

Kilka lat później przychodzi opamiętanie, Reva wstępuje do szkoły dla pobożnych kobiet w Jerozolimie. Chce zapomnieć o błędach młodości i zacząć nowe życie. Wychodzi za mąż za ortodoksyjnego Żyda, zostaje przykładną żoną i matką gromadki dzieci.

W swoich zdumiewająco szczerych wspomnieniach Reva odsłania nam zamknięty świat skrajnie ortodoksyjnego żydostwa. Opisuje, jak swatka raiła jej kolejnych kandydatów i jak wyglądały aranżowane randki ze studentami Talmudu. Bez cienia zażenowania opowiada o rytuałach związanych z małżeństwem, o swojej nocy poślubnej, kodzie zachowań seksualnych i partnerskich obowiązkach.

Informacje dodatkowe o Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa:

Wydawnictwo: Cyklady
Data wydania: 2010-09-28
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-60279-44-1

Kup książkę Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa

Córka rabina. O seksie, narkotykach i ortodoksyjnych Żydach opowieść prawdziwa - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dorota_Dega
Dorota_Dega
Przeczytane:2017-02-16, Ocena: 3, Przeczytałam, Do sprzedania,
Niezwykle szczera opowieść o życiu w żydowskiej rodzinie, o tym jak ciężko jest się odnaleźć gdy ta rodzina nie jest jak z obrazka i o tym, jak często musi się błądzić przez całe życie aby w końcu trafić na tą właściwą ścieżkę. Dzięki lekturze tej książki możemy wniknąć głęboko w środowisko ortodyksyjnych Żydów. Wprost nie do uwierzenia jest to, jak wielki nacisk kładą na praktyki religijne, które dla nas mogą być kompletnie niezrozumiałe- np. zakaz rwania papieru toaletowego na kawałki w szabas. Z jednej strony dzięki tym surowym zasadom, małżeństwa w ich środowisku nie zdradzają się, dzieci nie są bite, a żebrak zawsze znajdzie miejsce przy stole w ich domu. Ale z drugiej strony na przykładzie Revy Mann możemy zobaczyć jak wielce nieszczęśliwą była kobietą, której mąż nie okazywał czułości, a akt miłosny traktował jak obowiązek. Naprawdę warto przeczytać, aby zdać sobie sprawę że istnieją tak mocno odmienne od naszej kultury i religie.
Avatar użytkownika - papetka
papetka
Przeczytane:2014-06-19, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki - 2014 ,
Historia Polski ściśle związana jest z historią Żydów. Czy w związku z tym znamy tę kulturę? Czy ją rozumiemy? Myślę, że dla wielu osób zetknięcie z historią Revy Mann, wnuczki naczelnego rabina Izraela i córki rabina w Londynie będzie szokiem. Szokiem będzie zagłębienie się w życie ortodoksyjnych Żydów. Rodzice Revy byli postępowymi Żydami. Pomimo tego, że ojciec i dziadek byli rabinami, nie popadali w fanatyzm. Uważali, że religia nie może ograniczać, a jej prawa należy zmieniać i dostosowywać do czasów, w których żyjemy. Nieszczęście, które dotknęło rodzinę dziewczyny (niepełnosprawność siostry), odcisnęło piętno i zaważyło na relacjach bliskich. Matka rzadko wychodziła z depresji, a Reva nie znajdując oparcia w najbliższych, szukała pocieszenia poza domem. Jej życie to mężczyźni, sex, narkotyki. Wielokrotnie ojciec ratował ją z opresji. Gdy przyszło opamiętanie Reva popadła w drugą skrajność. Wyjechała do Izraela, aby studiować położnictwo. W między czasie wstąpiła do szkoły dla pobożnych kobiet, aby zgłębiać prawdy Tory. Jej decyzja nie zyskała aprobaty ojca. Tak samo, jak małżeństwo z ortodoksyjnym Żydem. Chciała stworzyć szczęśliwą, kochającą się rodzinę, jednak do końca nie zdawała sobie sprawy z tego, że ortodoksyjnego Żyda nic nie zmieni. Nie stanie się nagle czułym mężem, kochankiem i ojcem. Dla niego liczy się przede wszystkim zgłębianie Tory i przestrzeganie jej zasad. Reva opisuje codzienne życie ortodoksyjnych Żydów (ślub, segregację płci w synagodze, wychowywanie dzieci, szabas z całym szeregiem zakazów, zbliżenia fizyczne małżonków, ograniczenia dotyczące kobiet). Córka rabina to odważna książka. Obnaża najbardziej intymne szczegóły egzystencji Żydów. Posiada też pierwiastek poznawczy. Przybliża czytelnikowi kulturę i obyczaje żydowskie.
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789