Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Wydawnictwo: W.A.B.
Data wydania: 2010-12-01
Kategoria: Literatura faktu
ISBN: 978-83-7414-890-0
Dodał/a książkę: ludwik101

Najlepsza książka o znaczeniu baśni w rozwoju emocjonalnym i intelektualnym dziecka!
W dzisiejszych czasach dzieci nie chowają się już w zapewniających bezpieczeństwo, wielopokoleniowych i rozgałęzionych rodzinach czy w ściśle zintegrowanych społecznościach lokalnych. Toteż obecnie jest rzeczą jeszcze ważniejszą niż w czasach, kiedy baśnie powstały, aby dostarczać dziecku obrazów, w których bohater, zmuszony samotnie wyruszyć w świat i nie wiedząc początkowo nic o tym, co najważniejsze, znajduje w świecie bezpieczne miejsce, do którego zdążał właściwą drogą z głęboką wewnętrzną pewnością.

Bruno Bettelheim – jeden z najwybitniejszych psychologów XX wieku, terapeuta dzieci, pisarz, humanista. Urodził się w Wiedniu, tam też uzyskał stopień doktora. W latach 1938-1939 był więziony w obozach koncentracyjnych w Dachau i w Buchenwaldzie. Od 1940 roku przebywał w Stanach Zjednoczonych. Wykładał jako profesor wychowania, psychologii oraz psychiatrii na University of Chicago. Od 1944 kierował należącym do uniwersytetu instytutem psychiatrycznym dla dzieci. Zajmował się przede wszystkim psychiatrią dziecięcą, w tym autyzmem dziecięcym. Zmarł śmiercią samobójczą w Silver Spring, w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych. Cudowne i pożyteczne to jego najsłynniejsza książka o baśniach, w której ukazuje, jak psychoanaliza może pomóc współczesnemu człowiekowi w osiąganiu podstawowych ludzkich wartości. W Polsce ukazały się m.in: Rany symboliczne. Rytuały inicjacji i zazdrość męska (1988), Freud i dusza ludzka (1991), Sztuka oczywistości. Psychoanaliza w terapii i na co dzień (1995), Wystarczająco dobrzy rodzice. Jak wychowywać dziecko (2005).

Dokonując psychologicznej interpretacji wielu baśni, Bruno Bettelheim dostarcza rodzicom i wychowawcom doskonałego narzędzia, które pomaga dziecku przejść od emocjonalnej niedojrzałości ku dorosłości. Autor dzieli baśnie na te, które zachowują cudowną moc oswajania dziecka ze światem dorosłych (jak na przykład baśnie braci Grimm), oraz te, które są tej mocy pozbawione. Baśń, zdaniem Bettelheima, jest podstawowym i pierwszym narzędziem na drodze do poznania samego siebie.

Kup książkę Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Opinie o książce - Cudowne i pożyteczne. O znaczeniach i wartościach baśni

Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-01-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, psychologia,
Najlepsze kompendium wiedzy o wpływie baśni na świat dziecka. Czytając przypominałam sobie moje ulubione baśnie z dzieciństwa i łączyłam je z konkretnymi wydarzeniami z życia. Niesamowita podróż. Bruno Bettelheim to dla mnie mistrz w interpretacji psychoanalizy. Słowa, które po prostu powaliły mniej na ziemię:,, Oczarowania, jakiego doznajemy, gdy poddajemy się oddziaływaniu baśni, nie wywołują jej psychologiczne treści, ale jej wartości literackie: wywołuje je baśń jako dzieło sztuki. Baśń nie miałaby takiego psychologicznego wpływu na dziecko, gdyby przede wszystkim i nade wszytko nie była dziełem sztuki''. Polecam na długie zimowe wieczory przenieść się w świat wieloznaczności baśni.
Avatar użytkownika - elphaba
elphaba
Przeczytane:2011-10-09, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2010-12-21, Ocena: 5, Przeczytałem,
Warto poznać
Bruno Bettelheim0
Okładka ksiązki - Uciekinierzy z życia. Leczenie dzieci zaburzonych emocjonalnie. Małe dziecko w placówce, zeszyt 3 i 4.

Część pierwsza książki przedstawia szkołę, działającą przy Uniwersytecie w Chicago, której celem jest reedukacja dzieci z ciężkimi zaburzeniami emocjonalnymi...