Cygańskie srebro. Baśnie polskich Cyganów nizinnych

Wydawnictwo: Jedność
Data wydania: 2013-11-26
ISBN: 978-83-7660-812-9
Dodał/a książkę: czytam

"Dawno, dawno temu, gdy w zielonym lesie zapadał zmrok, gdy od łąk wiatr niósł zapach macierzanki, a strumień zaczynał cicho szemrać i zapłonęły ogniska, Romowie zaczynali opowiadać cygańskie paramisi (cygańskie baśnie). Dziś, po wielu latach, baśnie te niech będą wspomnieniem po dniach, gdy tabor zatrzymywał się „gdzie Bóg dał”, w lesie, przy drodze, a najstarsi pykając powoli z długich fajek, siadali przy obozowym ognisku, aby snuć swoje niekończące się wspomnienia. To dzięki nim w długie jesienne i zimowe wieczory możemy znowu uczestniczyć w odległych wydarzeniach z cygańskiego świata wzruszeń i marzeń. Posłuchajcie sami cygańskiego bajania…"

Do książki dołączona jest płyta CD z nagraniem baśni. Baśnie czyta Romni Adela Głowacka – Bibi Niunia.

Odbiorcy:
– dzieci i dorośli – wszyscy, którzy chcą się zachwycić baśniami i legendami, mającymi swe źródło w bogatej kulturze romskiej.
– miłośnicy rodzinnego czytania, którzy z pewnością nie będą się nudzić przy miłej, oryginalnej lekturze.

Dlaczego warto nabyć tę książkę?
– to zbiór przepięknych barwnych baśni opartych na przekazach ustnych polskich Romów.
– prawdziwa perełka literacka, baśnie opowiedziane ze swadą i niepowtarzalnym wyrazem.
– to lekcja historii i kultury polskiej, wymarzona lektura dla pasjonatów literatury regionalno-etnograficznej.
– dołączona do niej płyta CD z klimatycznym nagraniem baśni przeniesie nas w dawno zapomniany świat cygańskich taborów.

Kup książkę Cygańskie srebro. Baśnie polskich Cyganów nizinnych

Opinie o książce - Cygańskie srebro. Baśnie polskich Cyganów nizinnych

Avatar użytkownika - sw3112
sw3112
Przeczytane:2015-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam, 56 książek w 2015,
ciekawy romski świat paramisi. Podobieństwa i odniesienia do baśni innych kręgów kulturowych, ale i wiele swojskich tradycji. Piękne ilustracje. Świat, ktory wzrusza i uczy
Baśnie i legendy ziemi radomskiej
Zenon Gierała0
Okładka ksiązki - Baśnie i legendy ziemi radomskiej

Istnieją rzeki ogromne jak morza, istnieją góry o szczytach okrytych wiecznym śniegiem i oceany, do których dna nigdy nie dotarł najmniejszy promyk słońca...

Tajemnica starej cerkwi
Zenon Gierała0
Okładka ksiązki - Tajemnica starej cerkwi

Jeśli znacie Przygody Tomka Sawyera autorstwa Marka Twaina, książka Zenona Gierały Tajemnica starej cerkwi z pewnością Wam się spodoba. Doskonale podpatrzony...

Sankofa. Nie zmarnuj życia
Tomasz Gaj OP, Magdalena Pajkowska
Okładka książki - Sankofa. Nie zmarnuj życia
Elementarz dla rodziców
Jacek Mycielski
Okładka książki - Elementarz dla rodziców
Pensjonat pod Świerkiem
praca zbiorowa