Czarna Kompania. Księgi Południa

Wydawnictwo: Rebis
Data wydania: 2013-10-22
Dodał/a książkę: elibri

Kiedy umiera nadzieja, pozostaje przetrwanie. I wciąż jest jeszcze Czarna Kompania.

Po wyniszczającej bitwie pod Wieżą Uroku, Konował, chcąc odnaleźć zaginione Kroniki, prowadzi resztki towarzyszy na południe. Tu jednak natrafiają na nowego wroga - Władców Cienia - przerażające istoty, nurzające się w mroku i rozpaczy. W starciu z nimi Kompania ponosi straszliwą klęskę. Pani, jedna z nielicznych ocalałych, zdecydowana pomścić braci i pokonać Władców, zbiera nową armię.

Tymczasem ci spośród Kompanii, którzy poszli inną drogą - Milczek, Kruk, Puplika - muszą ponownie stawić czoło duchowi Dominatora, którego ktoś próbuje wciąż oswobodzić.

Zebrane w jednym tomie kolejne trzy części serii, która zrewolucjonizowała fantasy. Nowa edycja cyklu o Czarnej Kompaniiskładać się będzie z czterech tomów: Kroniki Czarnej Kompanii, Księgi Południa, Powrót Czarnej Kompanii, Zagłada Czarnej Kompanii.

Glen Cook (ur. 1944) - autor wielu powieści science fiction i fantasy. Dorastał w Kaliforni, studiował na uniwersytecie w Missouri. Marzył, by zostać pilotem Phantoma F-4, ale ostatecznie trafił do oddziałów specjalnych US Marine Corps (3rd Marine Recon Battalion). Wojskową karierę podjął syn Glena, natomiast autor przez kilkadziesiąt lat pracował w  różnych fabrykach koncernu General Motors.

Jego pasją jest czytanie i kolekcjonowanie książek historycznych oraz zbieranie znaczków.

Doświadczenia ze służby w armii przenosi na karty swoich książek. O tym, że robi to przekonująco, świadczy fakt, iż opowieść o najemnikach z Czarnej Kompanii była jedną z najpopularniejszych lektur wśród amerykańskich żołnierzy podczas Wojny w Zatoce.

Najbardziej znane tytuły Cooka to cykle Czarna Kompania, Imperium Grozy i Delegatury nocy (wszystkie wydane przez REBIS) oraz seria o inspektorze Garretcie.

,,Czarną Kompanią Glen Cook w pojedynkę dokonał rewolucji na polu fantasy -  z czego mnóstwo czytelników wciąż nie zdaje sobie sprawy. Sprowadził opowieść do poziomu zwykłego człowieka, porzucając zużyte schematy królów, książąt i złych czarnoksiężników.

Było to niczym lektura powieści o wojnie w Wietnamie czytanych na haju".

Steven Erickson

,,Po lekturze Czarnej Kompanii oczywiste jest, skąd Steven Erickson, wiodący pisarz realistycznego nurtu fantasy, czerpał inspiracje. (...) Erickson rozwinął te koncepty tak, by pasowały do megaepickiej skali jego fabuły, ale na wielu poziomach prostsze pomysły Cooka sprawdzają się o wiele lepiej. Najlepszą oceną wizjonerskiego pomysłu Cooka jest fakt, że wciąż świetnie się trzyma ćwierć wieku po pierwszym wydaniu i idealnie wpasowuje się we współczesny trend realistycznej fantasy".

Scott Andrews,

Przeczytane:2017-05-13, Ocena: 4, Przeczytałem, Mam,
Stare cynowe smutki
Glen Cook0
Okładka ksiązki - Stare cynowe smutki

Kiedy dawny sierżant Garretta prosi o odwzajemnienie przysługi, detektyw wikła się w nie lada kłopoty. Ktoś w powolny i bardzo bolesny sposób chce wysłać...

Śmiertelne rtęciowe kłamstwa
Glen Cook0
Okładka ksiązki - Śmiertelne rtęciowe kłamstwa

Detektyw Garrett poszukuje zaginionej dziewczyny. Przeszkadza mu w tym tajemniczy Deszczołap, którego koneksje zamykają usta wszystkim dotychczasowym informatorom...