Czarownica

Kolejna część sagi, która zawładnęła sercami wielu czytelników. Tym razem autorka podzieliła akcję na trzy przedziały czasowe: najdawniejszy sięga siedemnastego wieku - czasu, kiedy Szwecję ogarnęło szaleństwo polowań na czarownice. Poznajemy Elin Jonsdotter, która po smierci męża zostaje wraz z córeczką przyjęta na służbę do domu swej bogatej siostry i jej męża - pastora. Zawiść, zazdrość i okrucieństwo siostry oraz uczucie, które rodzi się między Elin a pastorem prowadzą do potwornej tragedii.

Drugi przedział czasowy przenosi czytelników w nieco mniej odległą przeszłość - 30 lat wstecz, kiedy w miasteczku dochodzi do tragedii: ginie mała dziewczynka, a o jej zabójstwo zostają oskarżone dwie nastoletnie dziewczyny.

Trzeci przedział czasowy to współczesność i zniknięcie małej dziewczynki. W poszukiwania angażują się wszyscy mieszkańcy.

Drugą warstwą powieści jest problem imigrantów, którzy przybywają do Szwecji z wielkimi nadziejami i marzeniami, próbując pozostawić za sobą przeszłość pełną przemocy, cierpienia i strachu. Spotykają się jednak z nieufnością, a nawet wrogością, która sprawia, że czują się w nowje ojczyźnie intruzami.

Oczywiście całość spaja postać Eriki Falck i jej rodziny. Pisarka jak zawsze zaangażuje się w śledztwo, pracując jednocześnie nad książką o zbrodni sprzed lat.

Informacje dodatkowe o Czarownica:

Czarownica - opinie o książce

Avatar użytkownika - Beata123
Beata123
Przeczytane:2018-06-19,

Podobnie jak poprzednie tomy tego cyklu, powieść toczy się w tym samym miejscu, z tymi samymi bohaterami żyjącymi współcześnie oraz sięga do czasów XVII wieku oraz ubiegłego XX wieku. Fabuła rozwija się wokół wątku śmierci 4 letnich dziewczynek, z których jedna właśnie została odnaleziona, a druga zginęła tragicznie 30 lat wcześniej. Autorka dotknęła w książce problemu emigracji ludności z Syrii i próbowała przekonać Szwedów, że uchodźcy są w porządku (w przypadku mojej osoby, nie udało jej się). W ten sposób, prócz sensacyjnej, zmyślonej fabuły, Lackberg porusza problem ciągłego "polowania na czarownice", niezależnie od czasu, w którym się ono odbywa. Przestrzega przed stygmatowaniem ludzi, których nie znamy i nie rozumiemy, a którzy w społeczeństwie płacą wysoką cenę za nasz strach. Polecam książkę jak najbardziej, nie trzeba czytać całego cyklu, aby ogarnąć całość fabuły poszczególnego tomu.

Avatar użytkownika - Anytsuj
Anytsuj
Przeczytane:2023-07-25, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2023,

To chyba najbardziej wielowątkowa powieść z tej serii- mamy wątek osadzony w  XVII wieku, wątek mordersrwa z przed trzydziestu lat oraz kilka wątków współczesnych: morderstwo, uchodźcy z pogrążonej wojną Syrii, nastolatkowie i jak zwykle pełne zawirowań życie Ericki, Patricka i ich najbliższych. Wszystko zmieszane w jednym tyglu, z którego kipi od emocji i tajemnic. Lackberg trzyma poziom jeśli chodzi o język, styl i budowanie napięcia. Jednak mam wrażenie, że "Czarownica" jest najbardziej krwawą i okrutną z jej książek. Scena gwałtu i tego, co go porzedziło autentycznie wywołała u mnie mdłości.

Powiem,  że ta książka bardzo mi się  podobała. Mimo epatowania poglądami i poprawnością polityczną. Tym raze mamy tu trzy, nie cztery a właściwie  pięć wątków. Pierwszy to zaginięcie i śmierć małej dziewczynki. Drugi  -podobna sprawa, tyle że 30 lat wcześniej. Obie zbrodnie zdają się być  do siebie  łudząco podobne. Trzeci to historia  z przeszłości o kobiecie, którą uznano za czarownicę. Podoba się  mi to, jak jej wątek został spleciony ze współczesnymi wydarzeniami . Wychodzi to oczywiście na ostatnich  stronach ale było to łatwe do przewidzenia. Kolejny wątek to temat syryjskich uchodźców  i stosunek Szwedów do nich. W sumie jeszcze całkiem  świeży i trudny temat. No i ostatni - nastolatkowie  gnębieni przez rówieśników i nierozumieni przez rodziców. Podziwiam to, jak zostały one że sobą bardzo dobrze powiązane.

Narracja prowadzona jest wartko i spójnie. Cały czas wiemy co się  dzieje u każdego  z naszych bohaterów. Śledztwo jest ciekawe ale mam wrażenie, że w tym tomie uwaga  bardziej skupia się na życiu osobistym  naszych bohaterów. Niektórych  z nich  będzie  mi brakować. Niektórzy  z nich  od pierwszego tomu przeszli pełna przemianę. Bardzo  mnie to cieszy.

Ten tom zdecydowanie  trzyma poziom tych pierwszych. Przykuł moją uwagę, tym razem nie nudziłam się. Nie było bezsensownych  powtórzeń. Polecam.

Kolejna część sagi i kolejne zbrodnie. Wielowątkowa fabuła przedstawia, tradycyjnie, losy wielu bohaterów, a losy te finalnie splatają się ze sobą. Jest zatem proces o czary i dwie zamordowane w (z pozoru) identyczny sposób dziewczynki. Są imigranci z Syrii i reakcje społeczeństwa na ich przybycie. Wszystko to w tle głównego aspektu powieści, czyli miłości, która doprowadza bohaterów do zaskakujących zachowań.

Ostatnia ksiażka z serii o Fjallbace. Cała seria świetna, ta pozycja również. Jest w niej mroczna tajemnica, ale również nawiązanie do dzisiejszych czasów, w których odrzucona, nękana przez rówieśników młodzieź zdolna jest do najbardziej krwawych i przerażajjących czynów.

Doskonała powieść autorki .Mloda kobieta w prowincjonalnej wiosce w dawnych czasach boryka się z biedą , będąc na łasce siostry i jej męża proboszcza , zostaje oskarżona o czarownictwo .Czy jej czyste sumienie ja uratuje nie wiem? a w dzisiejszych czasach historia zatacza krąg w tej samej miejscowości w tym samym  domu i w tych samych okolicznościach ginie dziewczynka 4 latka .Czy przeszłość powróciła ? czy to ten sam sprawca ? i co ma to wsplnego z powrotem wielkiej gwiady , która za młodu przyznała się do zbrodni , której nie popłniła .Co odkryją śledczy znajdzcie sami .Polecam.

Kukułcze jajo
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki -  Kukułcze jajo

Camilla Läckberg wraca do Fjällbaki! Miasteczkiem wstrząsa wiadomość o dwóch zbrodniach. Ktoś bestialsko morduje znanego fotografa przygotowującego...

Mentalista
Camilla Läckberg0
Okładka ksiązki - Mentalista

Pierwsza część nowej serii kryminalnej Camilli Läckberg i Henrika Fexeusa! W centrum Sztokholmu zostaje znaleziona skrzynia ze zwłokami młodej kobiety...