Czas tajemnic

Tom 1 cyklu Karla Linde

Pełna tajemnic saga Marzeny Rogalskiej

Bywa, że jeden człowiek potrafi odmienić nasze życie. Ukryta pod fortepianem w salonie krakowskiego mieszkania dziewczynka z ciekawością podsłuchuje rozmowę ukochanego ojca z dystyngowaną panią Doris. Niedługo małą Karolinę i dojrzałą kobietę połączy niezwykła więź.

Dorastająca Karla ma wszystko, by zawojować salony Krakowa. Młodziutka, śliczna, błyskotliwa dziewczyna z dobrego domu potrafi zawrócić w głowie. Gdy wyjeżdża z ojcem do Zakopanego, jej życie nabiera tempa i barw. Zafascynowana artystycznym światem, stopniowo odkrywa uroki flirtu, zabawy, a nawet hazardu. Świat dorosłych, w który wchodzi, jest jednak bardziej skomplikowany, niż może się wydawać.

Ale serce Karli nie potrafi zabić mocniej aż do momentu spotkania z Jankiem. Czy przewrotny los pozwoli dwojgu młodym ludziom zbliżyć się do siebie? Zwłaszcza, że rodzice mają wobec córki inne plany, a w jej życiu znowu pojawia się pani Doris?

Marzena Rogalska jak nikt potrafi porywająco opowiadać – o uczuciach, emocjach, relacjach rodzinnych. W pierwszym tomie nowej trylogii o losach Karli Linde w mistrzowski sposób oddaje atmosferę Krakowa lat trzydziestych, artystyczną bohemę Zakopanego i pozorną beztroskę życia szlacheckiego dworku.

Informacje dodatkowe o Czas tajemnic:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2021-02-02

Kup książkę Czas tajemnic

Czas tajemnic - opinie o książce

Twórczość autorska Pani Marzeny Rogalskiej nie była mi znana do tej pory.

Autorkę sagi Cykl: Karla Linde (tom 1) pt. ''Czas tajemnic'' Panią Marzenę Rogalską znam i cenię jako znakomitą dziennikarkę telewizyjną.

Posiada ona doskonałą umiejętność komunikacji personalnej ze swoim odbiorcą oraz potrafi, ona zaciekawić poruszaną przez nią tematyką rozmów przy okazji dodając, od siebie ogromną dawkę uśmiechu potrzebnego nam na co dzień właściwie do przedstawionej sytuacji każdego dnia nie zapominając o niezwykłej wrażliwości na ludzkie potrzeby, a w szczególności dzieci.

Od samego początku sagi o losach Karli Linde odnosiłam takie wrażenie, że chce i mam ochotę się z nią zaprzyjaźnić i odkrywać tajemnice, jaki ma charakter, czy potrafi kochać, szanować, a przede wszystkim mieć zaufanie do nich.

Autorka stworzyła piękny klimat połączony z historią, pełnymi trosk życia codziennego problemami rodzinnymi, które w pojedynkę do rozwiązania nie są łatwe dla samych głównych bohaterów: doktora Emila, żony Barbary, córki Karli, teściowej Aleksandry oraz szwagierek i szwagra.

Pozytywnymi walorami, którymi podobały mi się szczególnie w trakcie czytania były występujące przyjazne relacje pomiędzy wnuczką a babcią, tatą a córką.

Bardzo podobało mi się pomimo tego, że pojawiały się tajemnice wykreować tak życie bohaterów, że musieli oni trzymać dystans, a nie kiedy wcześniej dorosnąć i udowodnić, że są oni warci docenienia niezależnie od posiadanych tytułów szlacheckich.

Opisane przez autorkę Panią Marzenę Rogalską wątki w tego rodzaju napisanych sagach Cykl: Karla Linde (tom 1) sprawiają, że chce się czytać dalsze części.

Niezwykła obserwacja życia, bogaty język wypowiedzi myślę, że pomogła Pani Marzenie skonstruować w taki oto sposób występujących w niej bohaterów, że zapoznaniu się z nimi, że bardzo chętnie wybierzemy się z nimi w każdą dalszą podróż, aby móc im dalej towarzyszyć w ich życiu, które uważam, że jest ciekawe, pełnymi ciepła relacjami przyjacielskimi, a nawet jesteśmy świadkami ich porażek oraz pierwszych miłości.

Sagę Cykl: Karla Linde (tom 1) pt. ''Czas tajemnic'' autorstwa Pani Marzeny Rogalskiej polecam przeczytać na każdą porę roku.

Avatar użytkownika - moniapili
moniapili
Przeczytane:2022-06-08, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2020, 12 książek 2020,

Napisana pięknym językiem, z historią w tle - przeczytałam z prawdziwą przyjemnością i z niecierpliwością zabieram się za kolejny tom :)

Avatar użytkownika - losar
losar
Przeczytane:2021-05-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Bywa,że jeden człowiek potrafi odmienić nasze życie. Ukryta pod fortepianem w salonie krakowskiego mieszkania dziewczynka z ciekawością podsłuchuje rozmowę ukochanego ojca z dystyngowaną panią Doris. Niedługo małą Karolinę i dojrzałą kobietę połączy niezwykła więź.

Dorastająca Karla ma wszystko,by zawojować salony Krakowa. Młodziutka,śliczna,błyskotliwa dziewczyna z dobrego domu potrafi zawrócić w głowie. Gdy wyjeżdża z ojcem i Kathy do Zakopanego,jej życie nabiera tempa i barw. Zafascynowana artystycznym światem,stopniowo odkrywa uroki flirtu,zabawy,A nawet hazardu. Świat dorosłych,w który wchodzi,jest jednak bardziej skomplikowany  , niż może się wydawać.

Ale serce Karli Linde nie potrafi zabić mocniej aż do momentu spotkania z Jankiem. Czy przewrotny los pozwoli dwojgu młodych ludziom zbliżyć się do siebie? Zwłaszcza że rodzice mają wobec córki inne plany,a w jej życiu znowu pojawia się Doris....

Pozwólcie, że przedstawię dzisiaj pokrótce pierwszy tom serii o Karli Linde. Przed Wami historia mądra i wzruszająca.

Marzena Rogalska była dla mnie (i zapewne dla większości) do tej pory przede wszystkim dziennikarką telewizyjną oraz radiową. W piątkowe popołudnia zdarza mi się słuchać jej głosu w radiu Złote Przeboje. Cenię ją za, mam wrażenie, coraz rzadszą serdeczną otwartość na drugiego człowieka, taką szczerą i nieoceniającą, co obserwowałam w współprowadzonym przez nią programie śniadaniowym.

Chociaż będąc na bieszczadzkich wakacjach w ubiegłym roku przeczytałam jej opowiadanie zawarte w antologii „Lato w pensjonacie pod Bukami” i przypadło mi ono do gustu, to było i tak jeszcze mało żeby do słów ją określających dorzucić pisarkę. Teraz wszystko uległo zmianie. Na regał „przeczytane” powędrowała powieść „Czas tajemnic” a ja zostałam z pięknymi wspomnieniami po lekturze.

Przenosimy się do Krakowa. To właśnie w tym Mieście Królów rozpoczyna się nasza czytelnicza podróż. Poznajemy Karlę Linde. Dziewczynę inteligentną i mądrą. Wychowana pod czułym okiem ojca – Emila – i mniej przychylnym matki Barbary, pnie się coraz wyżej po szczeblach wiedzy.

Przybycie Mrs. Doris do mieszkania doktorostwa Linde ma niebagatelny wpływ na przyszłość Karli. To pod okiem właśnie tej nauczycielki dziewczyna szlifuje angielski tak, że po zakończeniu wszystkich lekcji z powodzeniem może udać się na rozmowę z samym księciem Jerzym V.

Życie toczy się swoim tempem i torem. Relacja córka – matka jest, w tym przypadku, trudna i bardzo wymagająca. Zupełnie inaczej rzecz ma się w przypadku nici wiążącej Emila i Karlą. Tworzą zgrany duet oparty na szacunku, rozmowach i zaufaniu. A przynajmniej tak może to odebrać córka. Przychodzi jednak czas kiedy na gładkiej powierzchni relacji zaczynają pojawiać się rysy. Okazuje się, że nie wszystko wygląda tak, jak dotychczas było to prezentowane. Czy silna więź ojca i córki przetrwa turbulencje, na które niespodziewanie natrafi?

Kiedy w wieku szesnastu lat panna Linde zyskuje przyjaciółkę, Kathy, rozpoczynają się dla obu wyjątkowe wakacje. Byszewo, Jurata, Zakopane. Tam zabiera nas Marzena Rogalska i roztacza świat już zapomniany. Codzienność dziewczyn to konne przejażdżki po okolicznych łąkach, odwiedziny w kasynie, u słynnego malarza i długie rozmowy na wszystkie tematy. Wszystko wskazuje na to, przyjaźń rozwijająca się w takich okolicznościach będzie silna i trwała. Czy przypuszczenia będą trafne? O tym dowiemy się, mam nadzieję, jeszcze w tym roku w ostatnim tomie serii.

To nie wszystko z czym na kartach powieści zetknie się czytelnik. Jednak reszta niech już pozostanie do samodzielnego odkrycia. Marzena Rogalska rozpościera przed nami plastyczny świat, w którym bez trudu można się zatracić. To czysta przyjemność spacerować z dziewczynami po morskich i górskich zaułkach kraju. Słuchać stukotu kopyt i beztroskiego śmiechu. Taki obraz to niestety już rzadkość.

„Czas tajemnic” - piękna, mądra i obowiązkowa lektura dla czytelniczej duszy, która lubi literaturę obyczajową o zabarwieniu historycznym.

Odzyskany los
Marzena Rogalska0
Okładka ksiązki - Odzyskany los

Inspirująca historia o nadziei kiełkującej na gruzach dawnego świata. Któż mógłby przypuszczać, że gdy tylko ucichnie wojenna zawierucha, Karla porzuci...

Opowieści wigilijne
Marzena Rogalska0
Okładka ksiązki - Opowieści wigilijne

Bo w święta najważniejsza jest miłość Lwów 1909. Spotkanie samotnego wdowca i chłopca szukającego bezpiecznej przystani, które na zawsze odmieni życie...