Człowiek w poszukiwaniu sensu

To jedna z najbardziej wpływowych książek w literaturze psychiatrycznej od czasu dzieł Freuda. Frankl, więzień Auschwitz, w głębokim i poruszającym eseju opisuje swoje pięcioletnie obozowe doświadczenia, by na ich podstawie odkryć najsilniejszy z ludzkich popędów – dążenie do poszukiwania sensu i powodów do życia. Autor w drugiej części tego niezwykłego dzieła przedstawia metody psychoterapeutyczne, w tym logoterapię, alternatywną do freudowskiej psychoanalizy formę terapii.

Ponadczasowa recepta na przetrwanie. Człowiek w poszukiwaniu sensu to klasyka piśmiennictwa z dziedziny psychiatrii, medytacja na temat niezwykłego daru, jakim w obliczu wielkiego cierpienia jest głos naszego sumienia, a także przypomnienie, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za kultywowanie humanizmu w swojej społeczności. Mało jest książek, które byłyby równie mądre, poruszające i przynosiły tak wielki wewnętrzny spokój. Patricia J. Williams, pisarka

Inspirujący dokument pióra niezwykłego człowieka, który był w stanie czerpać dobro z samego dna koszmaru. (...) Gorąco polecamy. „Library Journal”

Wciąż aktualny głos pokolenia skazanych i ocalonych. „New York Times”

Gdybyś w tym roku miał przeczytać tylko jedną książkę, powinno być nią dzieło doktora Frankla. „Los Angeles Times”

Viktor Frankl to jeden z autorytetów moralnych XX wieku. Jego przemyślenia związane z zagadnieniami wolności człowieka, jego godności oraz poszukiwania sensu życia mają głęboki wymiar humanitarny i moc przemieniania ludzkich serc i umysłów. Naczelny Rabin Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, dr Jonathan Sacks

Viktor Frankl twierdzi, że zło i cierpienie nie mogą nas zniszczyć w sensie ostatecznym. Ta niezwykle wzruszająca książka kładzie podwaliny pod świadomość człowieka. To hymn ku czci każdego, kto niczym mityczny Feniks jest w stanie powstać z popiołów, wybierając życie zamiast ucieczki. Brian Keenan, autor An Evil Cradling

Jedna z najbardziej wyjątkowych książek, jakie kiedykolwiek czytałam. Całkowicie odmieniła moje życie, stając się jego częścią i podstawą mojego nauczania. Obowiązkowa lektura dla każdego. Susan Jeffers, autorka bestsellera Nie bój się bać

Informacje dodatkowe o Człowiek w poszukiwaniu sensu:

Wydawnictwo: Czarna Owca
Data wydania: 2013 (data przybliżona)
Kategoria: Psychologia
ISBN: 978-83-7554-125-0

Kup książkę Człowiek w poszukiwaniu sensu

To, że jako istoty ludzkie jesteśmy wyjątkowi i jedyni w swoim rodzaju, wyróżnia nas spośród innych, nadając sens naszej egzystencji i wpływając w jednakowy sposób na naszą pracę twórczą, jak i na naszą zdolność do miłości. Kiedy uświadomimy sobie, że nie da się zastąpić jednego człowieka drugim, rola odpowiedzialności, jaką ponosimy za własne życie i jego podtrzymywanie, ukaże nam się w całej swej wielkości. Człowiek, który zda sobie sprawę z odpowiedzialności, jaką ma wobec innej ludzkiej istoty, która go kocha i z niecierpliwością wyczekuje jego powrotu, albo wobec jakiejś nieukończonej pracy, nigdy nie będzie zdolny odebrać sobie życia. Wie już, dlaczego żyje, a to pozwoli mu znieść to, jak żyje.

Człowiek w poszukiwaniu sensu - opinie o książce

Avatar użytkownika - paulina_89
paulina_89
Przeczytane:2023-04-23, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2023,

"Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności"

Chciałam polecić książkę, która sprzedała się w milionach egzemplarzy i zaliczana jest to dziesięciu najbardziej znaczących książek w Ameryce. A mowa o duchowym dziecku Victora Frankla „Człowiek w poszukiwaniu sensu”.

Na początku warto napisać dwa słowa o samym autorze. Był on wiedeńskim psychiatrią, twórcą tzn. III wiedeńskiej szkoły psychoterapii. Przed II wojną światową pracował w Wiedniu w szpitalu psychiatrycznych na oddziale samobójstw. Z powodu swojego żydowskiego pochodzenia został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, a później do Dachau. Obozy przeżył i doczekał wyzwolenia, a po wojnie kontynuował pracę naukową i tworzenie logoterapii czyli terapii sensu.

Pierwsza część książki to spisane na świeżo wspomnienia z obozu. Opis tragicznej codzienności przeplata się tu z opisem przeżyć autora i próbą psychologicznej analizy sytuacji więźniów i strażników. Czyta się to świetnie, Frankl ma bardzo dobry styl. Chociaż świadomość piekła, w którym znajdowali się więźniowie obozów koncentracyjnych była dla mnie przytłaczająca. Nie raz przerywałam czytanie i zastawiałam się czy dałabym radę.

Drugi rozdział to streszczenie tego na czym opiera się stworzona przez Frankla logoterapia, czyli terapia sensu. Zdaniem tego psychoterapeuty ludzie coraz częściej nie wiedzą po co żyją, jaki jest sens ich bycia tu na ziemi. „Sens zmienia się nie tylko z dnia na dzień i z godziny na godzinę lecz także z człowieka na człowieka. Dlatego liczy się przede wszystkim nie jakiś ogólny sens, lecz to, co w danym momencie ma znaczenie w życiu konkretnej jednostki”. Frankla stoi na stanowisku, że ludzkie życie sens ma zawsze, sens ma też cierpienie i trudności, które człowieka spotykają. Autor zachęca w tej książkę, ale również w innych napisanych przez siebie, do wzięcia odpowiedzialności za siebie i swoje życie, gdyż nikt nie zrobi tego za nas. „Ostatecznie życie sprowadza się do wzięcia na siebie odpowiedzialności za znalezienie właściwego rozwiązania problemów i zadań, jakie stale stawia ono przed każdym z nas”.

Avatar użytkownika - szmaragdova
szmaragdova
Przeczytane:2017-01-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2017 ,
Tak wygląda mój egzemplarz książki Frankl'a po przeczytaniu: notatki na marginesach, setki podkreślonych słów. Nawet nie wiem za bardzo co mam teraz napisać, w jaką refleksję zamknąć moje uczucia. Może takie, że moje serce już dawno przeczuwało, że sensem mojego istnienia jest miłość. Że szukanie prawdy, dobra i piękna w ludziach i świecie, przyrodzie i kulturze jest głęboką potrzebą mojego serca. I to, że nawet cierpienie, któremu nada się sens wznosi człowieka ponad jego ludzkie ograniczenia. Jestem bardzo wzruszona po tej lekturze. Gdzie okładka- piękny ptak, który przysiadł na moment na drucie kolczastym obozu koncentracyjnego to symbol i zaledwie przeczucie tego, z jaką opowieścią będziemy mieć do czynienia. Holocaust jest tu tylko najbardziej znamiennym początkiem drogi do samego siebie. A każdy ma inną drogę do przejścia. Nie uciekniemy przed żadnym z kamieni, a i niejedna tęcza może nas ominąć, jeśli sobie na to pozwolimy. Autor podkreśla wagę własnej odpowiedzialności za życie nasze i bliskich, ogromną rolę poczucia humoru i auto dystansu. Życie jest nam dane po coś, a nasze myśli są naszą siłą. Bardzo się cieszę, że mogłam odkryć tę książkę i poznać dokładniej zasady logoterapii, którą przecież, wcale jej nie znając, stosowałam we własnym życiu. Oprócz ogromnej wrażliwości, którą dostałam od losu, mam syna, który zmienił mnie w innego człowieka. Wojownika, który przestał uciekać przed tym, czego się obawiał. Wszystkim serdecznie polecam, by nie tylko przeczytali, by kupili sobie tę książkę i wracali do niej jak najczęściej, po to, by móc zmienić swój los na lepszy.
Avatar użytkownika - Faustyna
Faustyna
Przeczytane:2013-04-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, biografie, dzienniki,
Niesamowita, przejmująca, wręcz trudna do uwierzenia opowieść mężczyzny, który przetrwał obóz dzięki temu, że patrzył na otaczającą go rzeczywistość z perspektywy lekarza robiącego badania. Był zwykłym więźniem jednym z tysięcy, wyróżniała go niesamowita wręcz trudna do uwierzenia umiejętność dystansu. Umiał rozpoznać psychiczne symptomy zbliżającej się śmierci, pierwsze objawy załamywania się współwięźniów i moment w którym stracili sens by trwać dalej. I to o sensie jest ta książka! Póki znamy sens swoich działań, swego życia o tyle jesteśmy w stanie przejść wszystko więcej niż sami siebie podejrzewamy. Jeśli jednak sensu w naszym życiu zabraknie tracimy wolę życia! Polecam wszystkim tym, którzy zagubili gdzieś poczucie sensu, poczucie mocy sprawczej w swoim życiu, którzy zgubili się w labiryncie reklam, konsumpcjonizmu, pragnień narzucanych przez świat, by na nowo odleźć sens!

"Człowiek w poszukiwaniu sensu" Viktor E. Frankl

Autor był profesorem neurologii i psychiatrii, który przetrwał pobyt w  obozach koncentracyjnych w Auschwitz i Dachau.

Opowiada o swoich doświadczeniach i spostrzeżeniach. Jakie postawy może przyjąć człowiek wobec traumy, nowej okrutnej rzeczywistości. Opracował logopedię, terapię opierającą się głównie na poszukiwaniu sensu życia.Książka warta uwagi, wciąż aktualna, ponieważ pokazuje też inne sytuacje, w których może znaleźć się człowiek.

Polecam.

Avatar użytkownika - codzienna
codzienna
Przeczytane:2022-06-25, Ocena: 6, Przeczytałem, Posiadam, 52 książki 2022,

Trudno tę książkę ocenić ,bo jak wziąć pod ocenę tak tragiczne przeżycia?..Ten dokument należy do tych o których mówi się "ciężki" ",mocnego kalibru " i "nie dla każdego". A ja z tym się nie zgodzę,bo żyjemy w czasach , w których nie można zamiatać pod dywan tematów trudnych, ważnych i niewygodnych. Nie ma już tabu - wiemy już też, że wojna to nie historia, która się nie powtórzy.
"Nigdy nie powinniśmy zapominać, że sens życia można odnaleźć nawet wtedy, gdy znajdziemy się w beznadziejnej sytuacji, twarzą w twarz z przeznaczeniem, którego nie sposób zmienić."
,,Człowiek w poszukiwaniu sensu" to pozycja ambitna, nietuzinkowa, którą trzeba poznać, i którą szczerze polecam. Szczególnie powinny przeczytać ją osoby zainteresowane tym, co skrywają zakamarki ludzkiej psychiki

Avatar użytkownika - ratafia1
ratafia1
Przeczytane:2022-04-02, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,

Nie lubię książek psychologicznych, ani poradników. Rady typu "zacznij myśleć pozytywnie" lub "odnajdź swoje wewnętrzne dziecko" doprowadzają mnie do szału. Jednak ta książka jest inna. Opowiada o tym jak być człowiekem. Jest opowiadziana przez kogoś, kto człowiekiem potrafił pozostać w najbardziej ekstremalnych warunkach. Dlatego też chylę czoło i polecam,

Avatar użytkownika - Mamalea
Mamalea
Przeczytane:2021-08-09, Ocena: 5, Przeczytałam, 12 książek 2021,

Tematyka obozowa, jednak tym razem nie od strony historycznej, a psychologicznej. Nie padają tu żadne nazwiska, natomiast ekstremalne sytuacje są opisywane wyłącznie w celu analizy psychologicznej ich uczestników. Autor opisuje mechanizmy obronne pomagające przetrwać w skrajnie nieludzkich warunkach, a także reakcje wynikające z funkcjonowania w silnie stresujących okolicznościach. Przytacza przykłady, których był świadkiem, a nawet głównym podmiotem. Przypomina jak trudno jest zapanować nad emocjami i wykazywać się empatią, gdy grozi nam śmiertelne niebezpieczeństwo oraz jak łatwo dać się ponieść pokusie zemsty. Jednocześnie zwraca uwagę na wolę czy zanikającą wolę (prze)trwania i na czynniki ją determinujące.
Viktor Frankl to nie tylko były więzień obozów koncentracyjnych, ale też psychiatra. Opracował metodę psychoterapii - logoterapię, którą po krótce też opisuje w niniejszej książce. Logoterapia, oprócz rozbudzania motywacji do życia i pomocy w dostrzeganiu sensu różnych jego elementów, świetnie radzi sobie też z zachowaniami kompulsywnymi czy lękami. Moim zdaniem bardzo skuteczna i powinna być stosowana na równi z terapią poznawczo-behawioralną.
Książka warta przeczytania.

Życie z sensem Autobiografia
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Życie z sensem Autobiografia

Inspirujące uzupełnienie Człowieka w poszukiwaniu sensu Viktor Frankl. Wpływowy psychiatra i autor jednej z najważniejszych książek naszych czasów. Korespondował...

Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wersja dla młodych czytelników
Viktor E. Frankl0
Okładka ksiązki - Człowiek w poszukiwaniu sensu. Wersja dla młodych czytelników

Poruszająca książka Viktora E. Frankla w wersji dla młodych czytelników! Człowiek w poszukiwaniu sensu to klasyczne dzieło literatury obozowej, które...