Dallas '63

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2011-11-08
ISBN: 978-83-7648-967-4
Dodał/a książkę: czytam

22 listopada 1963 roku w Dallas padły trzy strzały, które zabiły prezydenta Kennedy’ego i zmieniły świat. A gdyby tak można było temu zapobiec? Gdyby można było ocalić JFK i zmienić bieg historii?

Jake Epping to trzydziestopięcioletni nauczyciel angielskiego w Lisbon Falls w stanie Maine, który dorabia, prowadząc kursy przygotowawcze do matury zaocznej dla dorosłych. Od jednego ze swoich uczniów, Harry’ego Dunninga, dostaje wypracowanie – makabryczną, wstrząsającą opowieść w pierwszej osobie o tym, jak pewnej nocy przed pięćdziesięciu laty ojciec Harry’ego zatłukł na śmierć jego matkę i braci, a siostrę pobił tak bardzo, że nigdy nie odzyskała przytomności. Od tego wszystko się zaczyna…

Wkrótce potem przyjaciel Jake’a, Al, właściciel lokalnego baru, zdradza mu tajemnicę: jego spiżarnia jest portalem do roku 1958. Powierza Jake’owi szaloną – i, co jeszcze bardziej szalone, wykonalną – misję ocalenia Kennedy’ego. Tak oto Jake zaczyna swoje nowe życie jako George Amberson, życie w świecie Elvisa i JFK, amerykańskich krążowników szos i wczesnego rock and rolla, gniewnego samotnika nazwiskiem Lee Harvey Oswald i Sadie Dunhill, pięknej szkolnej bibliotekarki, która zostaje miłością życia Jake’a – życia wbrew wszelkim normalnym regułom czasu.

Dallas ’63 to hołd złożony prostszym czasom i poruszająca opowieść pełna gwałtownie narastającego suspensu, to Stephen King w swoim najlepszym epickim wydaniu.

Stephen King (ur. 1947) napisał ponad pięćdziesiąt książek i wszystkie zyskały status światowych bestsellerów. Znajdują się między nimi: Lśnienie (1998), Miasteczko Salem (1998), Misery (2004) czy Pod kopułą (2010). Powieści Kinga doczekały się wielomilionowych nakładów, tłumaczeń na przeszło 30 języków, a na całym świecie można znaleźć ponad 300 milionów egzemplarzy książek z jego nazwiskiem na okładce. Stephen King mieszka w stanie Maine z żoną, powieściopisarką Tabithą King. Dallas ’63 zostanie przeniesione na wielki ekran przez Jonathana Demme’a, który kupił prawa filmowe do książki. King będzie jednym z producentów filmu.

Kup książkę Dallas '63

Avatar użytkownika - alison2
alison2
Przeczytane:2012-06-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Na początek proponuję mały eksperyment. Załóżmy, że wcale nie przeczytałam jednego z najnowszych dzieł Stephena Kinga. W sumie wydaje się to dość proste – skoro nie sięgałam po jego książki przez tyle lat, mogłam nie robić tego wcale. King określany jest mianem pisarza grozy, a ja raczej nie jestem miłośniczką tego gatunku. Dodatkowo książka dotyczy jednego z najbardziej znanych wydarzeń w historii Ameryki, sama zaś nieszczególnie interesuję się tym tematem.  Mamy więc pisarza, o którym wiem za mało, by szaleć na punkcie jego twórczości i książkę, której tematyka również nieszczególnie mnie interesuje. Może więc nic nie stoi na przeszkodzie, bym wykreśliła ją z mojej historii? Wykreślamy? Wykreślamy! Choć niewykluczone, że kiedyś i tak bym się na nią natknęła. Ilekroć czytam recenzje książek Kinga, powtarzam sobie, że w końcu muszę sama wyrobić sobie o jego twórczości opinię. Mogłabym książkę tę również dostać od mojej siostry. Nie byłby to pierwszy raz, gdy podrzuca mi ona książkę, która szczególnie jej się podoba. Jest więc wysoce prawdopodobne, że kiedyś i tak sięgnęłabym po Dallas 63, w końcu historia nie lubi, by ją zmieniać... Dla potrzeb eksperymentu zakładamy jednak, że udało mi się ksiązkę tę zignorować. Z jakim skutkiem? Cóż, w dniu dzisiejszym nadal nie miałabym bladego pojęcia o tym, jak niesamowitym pisarzem jest Stephen ...

Avatar użytkownika - Gyero-Saski
Gyero-Saski
Krytyczne wydarzenia w dziejach mocno zakorzeniły się nie tylko w świadomości ludzi, ale stały się też ważnym elementem popkultury. Z biegiem lat przetrawiła je każda dziedzina sztuki, niektóre na tyle intensywnie, że z podań stricte historycznych zmieniły się w coś na kształt mitu, opowieści-symbolu, snutej w rodzinnym zaciszu ku przestrodze, bądź jako tęskne wyrażenie żalu za utratą społecznego ładu, wzajemnego szacunku, pokoju na świecie.   W kulturze Zachodu, przede wszystkim za sprawą amerykańskiego przemysłu filmowego i bestsellerowych pisarzy, mocno zakorzenił się obraz prezydenta Johna F. Kennedy’ego jako człowieka nieustępliwego, oddanego sprawie, czynnie zaangażowanego w życie wyborców. Mimo nacisków (choćby ze strony J. Edgara Hoovera), otwartej wrogości Republikanów, JFK konsekwentnie realizował założenia, co potwierdził m.in. w trakcie Kryzysu Kubańskiego w październiku 1962 roku. Po jego tragicznej śmierci w Dallas (22 listopada 1963), poza teoriami odnośnie do samego zamachu, pojawiły się liczne domniemania związane z tym, jak wyglądałaby druga kadencja Kennedy’ego. Dało się słyszeć głosy o wycofaniu wojsk z Wietnamu bądź o systematycznym wygaszaniu Zimnej Wojny ze Związkiem Radzieckim. Z tych powodów część Amerykanów (oraz znaczna część świata, będąca pod wpływem kulturalno-politycznym USA) wierzy, że historia potoczyłaby się lepiej, gdyby JFK nie zginął ...

Opinie o książce - Dallas '63

Avatar użytkownika - BooksMyHarbour
BooksMyHarbour
Przeczytane:2016-11-21, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Odktywane na nowo, Opinie, Stephen King,
"Przez moment wszystko nabrało wyraźnych kształtów, a kiedy tak się dzieje, widać, jak ulotny jest świat. Czyż wszyscy nie wiemy tego skrycie? To idealnie wyważony mechanizm wołań i ech udających koła i tryby, śniony zegar bijący pod tajemniczą szybą, którą zwiemy życiem. A za nim? Pod nim i wokół niego? Chaos, burze. (...) Wszechobecna pustka i zgroza otaczająca samotną, rozświetloną scenę, na której śmiertelnicy tańczą na przekór ciemności." Podróże w czasie, powroty do przeszłości, zaburzanie cyklicznego, kolistego biegu natury, próby ingerencji w Boski plan... Jak to się kończy? - Zawsze tak samo. Dysharmonią. To nieistotne, że intencje były dobre, bo jak mówi znane przysłowie: "Dobrymi chęciami piekło jest wybrukowane." Powroty..... Chcemy wracać, aby naprawić coś, co potoczyło się wbrew naszym oczekiwaniom, coś, co zaprzepaściliśmy, przeoczyliśmy. Wracamy i komplikujemy sprawy jeszcze bardziej. Co zatem pozostaje? Żyć tu i teraz, patrzeć w przyszłość - to Ona niesie nadzieję, bo przecież "żyć w przeszłości to trochę tak, jakby żyć pod wodą i oddychać przez rurkę." "Dallas'63" to wspaniała powieść. Skłania do wielu refleksji. Fantastyka dodaje akcji kolorytu, a wprowadzenie wątku romansowego łagodzi mocny przekaz dzieła.
Avatar użytkownika - hrysia
hrysia
Przeczytane:2016-01-04, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Genialna książka! Jedna z lepszych jakie kiedykolwiek czytałam;) Jej grubość oczywiści na plus;) wartka akcja, niesamowici bohaterowie, Jake z którym z łatwością można się utożsamić, romans w tle i moja ulubiona narracja pierwszoosobowa;) Czego chcieć więcej?
Avatar użytkownika -

Genialna książka, jedna z najlepszych jakie kiedykolwiek czytałam! Jej grubość oczywiście na duży plus;) wartka akcja, niesamowici bohaterowie, Jake z którym z łatwością można sie utożsamić, realistyczne opisy lat 60, romans w tle i moja ulubiona narracja pierwszoosobowa;) czego chcieć więcej? Polecam serdecznie wszystkim!
Avatar użytkownika - Eirene
Eirene
Przeczytane:2014-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Moja biblioteczka: S. King,
King ostatnio pisze nierówno. Po niezbyt udanej kontynuacji "Lśnienia" czyli "Doktorze Sen" oraz "Joyland" - przyjemnej, ale krótkiej i jakoś nie zapadającej na dłużej w pamięci pozycji, zastanawiałam się czy sięgnąć trochę wstecz i zabrać za tak obszerną (ponad 800 stron) pozycję jak ta. Wcześniej nie miałam aż takich oporów ("To" chociaż równie obszerna pozycja wciągała bez reszty). Jednak jak cudownie czasami się rozczarować. Dallas `63 to doskonała pozycja dla wielbicielki Kinga i tych, którzy dopiero zaczynają z nim przygodę. Pełnokrwisty bohater, który odkrywa możliwość podróży w czasie oraz zmiany przeszłości poprzez próbę zapobiegnięcia zamachowi na prezydenta Kennedy`go, doskonałe opisy "tamtych czasów", wciągające historie poboczne, generalnie wszystko co tylko może być najlepszego w Kingu w jednym. Czy przeszłość tak łatwo da się zmienić? Kim jest tajemniczy człowiek z kolorową kartką? Jak się ma do tego efekt motyla? Czy zmieniając przeszłość nie wprowadzimy chaosu w przyszłości? Na te pytania odpowiemy sobie czytając książkę. Gorąco polecam.
Avatar użytkownika - pabelkopablo
pabelkopablo
Przeczytane:2015-02-01, Ocena: 5, Przeczytałem, Mam,
Po raz kolejny przekonałem się, że King ma stworzoną głowę do wylewania swej przogromnej wyobraźni na kartki papieru. Czapki z głów za jego pomysł, czapki z głów za przedstawienie postaci, czapki z głów za wymyślenie fabuły, czapki z głów za opis wyglądu poszczególnych miasteczek i czapki z głów za dobrą powieść, którą chce się czytać bo mocno wciąga w siedliska dobrej literatury. Zatem, chcę tańczyć z literaturą bo ,,taniec to życie". Polecam bardzo.
Avatar użytkownika - AgnieszkaG
AgnieszkaG
Przeczytane:2014-07-09, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,
Książka bardzo dobra ale są momenty lekko dłużące się. Powoduje to, ża akcja powieści zwalnia i niepotrzebnie odbiega od sedna. Super pomysł z wprowadzeniem nauczyciela, który ma przenieść się do roku 1963 i powtrzymać zabójstwo Kennediego. Autor próbuje odpowiedzieć na pytanie: czy zmiana przeszłości mogłaby wyjść nam na dobre. Okazuje się, że lepiej nie ingerować w bieg historii, bo może to doprowadzić do nieszczęścia. King skupia się w swej powieści na efekcie motyla.
Avatar użytkownika -

Przeczytane:, e-booki,
Świetna książka. Niby wątek wałkowany już w n razy, jednak Stephen King stanął na wysokości zadania i pokazał, że nie zawsze warto wracać do tego co było kiedyś i to kiedyś poprawiać.
Avatar użytkownika - Rewolwerowiec
Rewolwerowiec
Przeczytane:2011-11-17, Ocena: 6, Przeczytałem,
Przeczytałem. Mogę w pełni wrócić do teraźniejszości. Od kilku lat jestem fanem książek Kinga. Wiadomo, zdarzają się lepsze, zdarzają się trochę gorsze. Bywa. A jaka jest "Dallas '63"? Świetna. Sam pomysł podróży w czasie- nic nowego. Poruszenie tematu zamachu na JFK- robi się ciekawie. Przeszło 850 str. No, będzie ciekawie. :) Zaczyna się dość szybko, kilkadziesiąt stron i jesteśmy w przeszłości. Kogo tam spotykamy? Nie powiem. :) Ale się uśmiechniecie, to na pewno. Przynajmniej jeśli historie Kinga nie są Wam obce. Znalazłem kilka takich 'dziewiętnastek', pewnie jest ich jeszcze więcej... Sama treść, hmm... Można zarzucić, że pewne rzeczy są zbędne. Że można było krócej. Tylko po co? Skoro każda strona to czysta przyjemność. Dużo detali, możemy nie tylko wyobrazić sobie jak wyglądała Ameryka tamtych czasów ale i jak podchodzono do życia. Kilka starych piosenek i internet pozwoliły mi jeszcze bardziej wczuć się w klimat...Po drodze poznajemy ciekawe postacie, miejsca i wydarzenia. Są i zaskoczenia, i rozczarowania, i wzruszenia... Groza też jest. Po prostu jest fajnie. Książkę pomimo pokaźnej grubości czyta się szybko co dobrze o niej świadczy. Ale przecież to King. No i zakończenie... Bardzo mi się spodobało. Naprawdę bardzo. Stephen King odwalił po raz kolejny kawał dobrej roboty. Kto już go zna ten nie będzie zawiedziony. A kto jeszcze nie- ma szansę poznać i być może nawet się zachwycić. Bo myślę, że jest czym. Myślę, że warto.
Avatar użytkownika - Furin
Furin
Przeczytane:2012-04-16, Ocena: 6, Przeczytałem, Mam,
Ta książka ma u mnie mocne 6! Jedna z najlepszych książek Kinga, i jedna z najlepszych jakie przeczytałem w życiu (a było ich nie mało). Wracałem do niej 4 razy. Za każdym razem śmiałem, wzruszałem a po przeczytaniu myślałem. Dallas '63 to pisarski geniusz. Pisanie w pierwszej osobie Kingowi wychodzi na zdrowie. Szybko potrafi zdobyć sympatię czytelnika. Od pierwszych stron do samego końca. Początek intryguje a później tylko ciągła eskalacja do samego końca. Ponad 800 stron a po ich przeczytaniu człowiek żałuje, że to koniec... Niezwykła historia, niezwykli bohaterowie. Wszystko na 6. A dla kobiet, info od faceta. Najładniejszy motyw miłosny o jakim w życiu zdarzyło mi się przeczytać! Polecam!
Książka, o której było ostatnio dość głośno. Przeczytałam ją z ciekawości i może dlatego, że jestem wielką fanką Stephena Kinga. Na tej książce również się nie zawiodłam. Głównym wątkiem jest podróżowanie w czasie głównego bohatera, który próbuje zmienić przyszłość ingerując w przeszłość. Jednak wszystko ma swoje konsekwencje. Głównym bohaterem jest Jake Epping, a o możliwości podróżowania dowiaduję od swojego przyjaciela Ala. Ostatecznie głównym celem Jake staje się zapobiegnięcie śmierci Prezydenta Stanów Zjednoczonych - Johna F. Keneddiego. Książka bardzo wciągająca. Polecam
Avatar użytkownika - elizak
elizak
Przeczytane:2013-11-03, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
A gdyby tak można było zmienić historię? Stephena Kinga chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Jest bowiem autorem około pięćdziesięciu powieści, z czego chyba wszystkie stały się światowymi bestsellerami. Nie inaczej jest z Dallas '63. Jack Epping jest 35-letnim nauczycielem angielskiego w amerykańskim liceum. Prowadzi również zajęcia przygotowujące dorosłych do matury. Jednym z jego uczniów jest woźny, który w dzieciństwie przeżył rodzinną tragedię. Wydarzenie z pewnej halloweenowej nocy jest wciąż żywe w jego pamięci. To wspomnienie woźny opisuje Jackowi ramach pracy domowej. Nieoczekiwanie umierający właściciel baru - Al, zdradza Jackowi swój największy sekret - od wielu lat korzysta on z portalu pozwalającego cofnąć się do 1958 roku. Początkowe niedowierzanie szybko zmienia się w ciekawość i fascynację. Będąc wciąż pod wrażeniem wypracowania swojego ucznia, Jack zdaje sobie sprawę z możliwości jakie otwierają się przed nim dzięki portalowi. Są momenty - punkty zwrotne, w życiu człowieka, które rzutują na całe jego życie. Zmieniają je. Momenty złe, które nie powinny się wydarzyć. A gdyby tak można było, znając konsekwencje wydarzenia, cofnąć się w czasie i zapobiec czemuś? Coś naprawić? Jaki to miałoby wpływ na życie tego człowieka? Na jego otoczenie? Jednak Al nie powierzył swojej tajemnicy bezinteresownie. Pragnie, aby Jack zapobiegł zamachowi z 1963 roku, na co z powodu śmiertelnej choroby nie starczyło mu już sił. Powstrzymanie zamachowca, który oddał śmiertelny strzał do prezydenta Kennedy'ego, będzie miało wg. Ala ogólnoświatowe pozytywne konsekwencje. Wierzy bowiem, że może to uratować tysiące istnień, które pochłonęła wojna w Wietnamie. Jack zaopatrzony w notatki Ala i nową tożsamość przechodzi przez króliczą norę, cofa się w czasie i rozpoczyna swoją pięcioletnią podróż... Powieść została zakwalifikowana jako science-fiction i kryminał polityczny, ja ze swojej strony dodałabym jeszcze powieść obyczajowa i romans. No właśnie romans. Wydawać by się mogło, że cała fabuła będzie się skupiała wokół zamachu, jednak głównym wątkiem jest tu miłość, która wbrew początkowym planom zawładnęła Jackiem i niewątpliwie miała wpływ na podejmowane przez niego decyzje. King stworzył (jak to zwykło się pisać) pełnokrwistych bohaterów. Mają swoje słabostki i przyzwyczajenia, swoją historię i marzenia. Prowadzą zwyczajne życie. Raz są szczęśliwi, innym razem samotni, miewają wypadki, spędzają upojne chwile. Dzięki temu po raz kolejny odkrywam wielki talent Kinga do tworzenia świata wielowymiarowego i tętniącego życiem. Napisanie niniejszej powieści (oryginalny tytuł 11/22/63) wymagało od autora zgromadzenia licznych materiałów na temat sprawy zabójstwa J.F. Kennedy'ego i realiów życia Stanów Zjednoczonych z lat 1958-63. Realizmu dodają prawdziwe historyczne postaci, wypowiedzi i wydarzenia. A wszystko to w rytmie "In the mood". Nie da się ukryć, że powieść jest bardzo długa. Przy tylu stronach niestety nie dało się uniknąć dłużyzn, głównie za sprawą nadmiernego rozbudowania pobocznych wątków. Jednak mimo kilku nużących momentów, powieść układa się w logiczną, spójną i niezwykle wdzięczną historię.
Avatar użytkownika - myszaj
myszaj
Przeczytane:2013-08-24, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki,
Co się dzieje gdy chcemy zmienić przeszlość? Co by było gdyby Kennedy nie został zastrzelony? Czy naprawdę świat by zyskał? Przeszłość harmonizuje. Przeszłość jest nieustępliwa. Książka wciągneła mnie natychmiast, od pierwszych stron. Świetna fabuła, mistrzowskie połączenie wątków. Polecam.
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2013-06-01, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2013,
Absolutne arcydzieło! Zdecydowanie, jak dotąd, najlepsza książka Stephena Kinga, jaką przeczytałam. Książka opowiada o podróży w czasie do schyłku lat 50-tyvh i początku 60-tych, podczas której to główny bohater - nauczyciel angielskiego ze szkoły średniej, stawia sobie zapobiegnięcie zamachowi na prezydenta Johna F. Kennedy. Ponieważ jednak podróż w czasie jest możliwa jedynie do roku 1958, główny bohater musi przeżyć w ówczesnej Ameryce blisko ponad 5 lat.. Książka ta jest wspaniałą i niezwykle wciągającą rozrywką o niesamowitym klimacie Ameryki lat 50-tych, która po prostu zachwyca w każdym calu. Liczne poboczne wątki, m.in. romans głównego bohatera, dodają powieści niesamowitego kolorytu i świeżości, przez co czyta się ją z zapartym tchem. Polecam!
Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26
Przeczytane:2013-03-18, Ocena: 6, Przeczytałem, "Wyzwanie - fantastyka",
Fabuła powieści skupia się wątku podróżowania w czasie i ingerencji człowieka w przeszłość, tak by w ten sposób zmienić bieg historii świata. Głównym bohaterem książki jest Jake Epping - trzydziestokilkuletni nauczyciel języka angielskiego w niewielkim miasteczku Lisbon Falls, położonego na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Pewnego razu przyjaciel Jake - Al, zdradza mu sposób na podroż w czasie do roku 1958. Po wielu wahaniach Jake podejmuje owe wyzwanie i decyduje się na powrót do przeszłości. Głównym motywatorem jego decyzji staje się cel zapobiegnięcia zamachowi na prezydenta Stanów Zjednoczonych Johna F. Kennedy
Avatar użytkownika - ladowarka
ladowarka
Przeczytane:2013-01-10, Ocena: 3, Przeczytałam,
Jako wierna fanka Kinga jestem delikatnie zawiedziona ksiazka-niby ciekawa, ale nie czytalam jej tak,jak innych jego dziel- ba! zdarzalo mi sie ziewac :-D
Avatar użytkownika - Aksyd
Przeczytane:2015-09-22, Ocena: 5, Przeczytałem,
Ballada o celnym strzale
Stephen King0
Okładka ksiązki - Ballada o celnym strzale

To historia młodego pisarza, który zyskał już pewne uznanie. Problem tkwi w tym, że Reg Thorpe uważa, że w jego maszynie żyją stworzenia zwane fornitami...

CUJO
Stephen King0
Okładka ksiązki - CUJO

Cujo jest imieniem psa rasy bernardyn. Mieszka wraz z rodziną Cambers na farmie niedaleko Castle Rock. Jest spokojnym i przyjaźnie nastawionym zwierzęciem...