Dalmacja poza czasem. Opowieści górala znad morza

Wydawnictwo: Explanator
Data wydania: 2011-09-22
Kategoria: Podróżnicze
ISBN: 978-83-928916-7-3
Dodał/a książkę: Iwona Wendreńska

Dalmacji nie trzeba znać dobrze, by się w niej zakochać. Wystarczy pierwszy impuls: widok na jadrański lazur spod zboczy Velebitu, tuzin ostryg w Małym Stonie, dźwięk cykad i powietrze przesycone zapachem rozmarynu, lawendy i pinii, rozgrzanych miejscowym słońcem.

Gdy jednak już dopadnie nas gorące uczucie, chcemy jak najlepiej poznać jego obiekt. Zatem wracamy nad dalmatyńskie wybrzeże, gdy tylko możemy i chłoniemy ten bajeczny kraj wszystkimi zmysłami, ucząc się go pilnie. W tej nauce niezwykle pomocna będzie książka, którą właśnie trzymają Państwo w rękach. Też zrodzona z miłości do ziemi figi, oliwki i lawendy, lecz miłości pierwotnej, gdyż jej autor, pan Leon Grubisić, właśnie z Dalmacji pochodzi.

To nie jest zwykły przewodnik (choć doskonale się w tej roli sprawdza), lecz raczej rodzaj autorskiej, swobodnej gawędy, przybliżającej nam chorwackie wybrzeże od wyspy Pag do półwyspu Prevlaka, granicy z Czarnogórą. Gawędy prowadzonej z niezwykłym znawstwem i czułością, gawędy prowadzonej tak, jak zwykło się najbliższym opowiadać o cudach, których jeszcze nie znają, a chce się bardzo, by również ich udziałem się stały.

Panu Leonowi szczególnie zależy na tym, by właśnie Polacy zachwycili się Dalmacją, gdyż z naszym krajem łączą go szczególne związki. To staranie widać doskonale, dzięki lekturze tej książki mogłem po raz kolejny zachwycać się Dalmacją. Robert Makłowicz"

Kup książkę Dalmacja poza czasem. Opowieści górala znad morza

Opinie o książce - Dalmacja poza czasem. Opowieści górala znad morza