Dawno, dawno temu i prawie naprawdę

To najpiękniejsza powieść roku oraz najwspanialsza niespodzianka - prestiżowa nagroda Fundacji Hemigwaya dla autorki. Brigid Pasulka, Amerykanka polskiego pochodzenia, zdobyła "2010 Hemingway Foundation/PEN Award" - nagrodę za najlepszy debiut literacki, powieść w USA. Czy młoda autorka może mieć większe marzenie? Akcja powieści rozgrywa się w Polsce, w tatrzańskiej wiosce i w Krakowie. Dowcipna, mądra, piękna, magiczna, a czasami bolesna książka. Splatają się w niej dwie niezwykłe opowieści, przedstawiając pół wieku historii Polski poprzez historię jednej niezniszczalnej miłości. W przeddzień II wojny światowej w góralskiej Półwsi młody człowiek zwany Gołębiem zakochuje się w dziewczynie słynącej z niebiańskiej urody. Rodzicom Anielicy Hetmańskiej oferuje swoje złote ręce i przemienia ich skromną chatę w piękny dom, tym samym torując sobie drogę do serca wybranki. Potem jednak wybucha wojna, która przecina zaloty, opóźnia małżeństwo i wywołuje zamieszanie w życiu obojga młodych. Po jej zakończeniu zakochana para postanawia opuścić wieś, skuszona obietnicą nowego życia w Krakowie. Niemal pięćdziesiąt lat później ich wnuczka Beata powtarza tę powojenną wędrówkę, by szukać nowego życia w bajecznym mieście, które zna z opowieści babci. Jednak zamiast domniemanego dobrobytu Nowej Polski odkrywa miasto uwięzione między przeszłością a przyszłością. Zamieszkuje u obdarzonej ostrym językiem kuzynki Ireny i jej ekstrawaganckiej córki Magdy i usiłuje znaleźć swoje miejsce zarówno w Krakowie ostatniej dekady XX wieku, jak i w sieci trudnej miłości łączącej Irenę i Magdę. Jednak nieoczekiwane wydarzenia - miłości, tragedie i cuda - mogą zmienić życie Beaty i otworzyć jej oczy, pozwalając dostrzec w innym świetle historię rodziny i kraju, a także wybrać własną drogę w życiu. O autorce: Brigid Pasulka: Amerykanka polskiego pochodzenia, po raz pierwszy trafiła do Krakowa w początkach lat dziewięćdziesiątych, nie mając tam żadnych kontaktów, nie znając języka i żywiąc tylko bardzo mgliste pojęcie o polskiej kulturze. Szybko zakochała się w mieście, nauczyła polskiego i postanowiła zostać na jakiś czas. Pasulka, obecnie nauczycielka w renomowanym liceum w rodzinnym Chicago. Często odwiedza Kraków. To jej pierwsza powieść.

Informacje dodatkowe o Dawno, dawno temu i prawie naprawdę:

Wydawnictwo: AMF Plus Group
Data wydania: 2010-11-25
ISBN: 978-83-60532-18-8

Kup książkę Dawno, dawno temu i prawie naprawdę

Dawno, dawno temu i prawie naprawdę - opinie o książce

Avatar użytkownika - Geronimo26
Geronimo26